Zuzana B.
19.03.13,17:16
Ak danovnik mal v roku 2012 prijmy na zaklade dohod vykonavanych mimo PP ale zaroven bol aj zivnostnikom (zrusil ju v 10/2012) a zo zivnosti mu neplynuli ziadne prijmy, potom ake DP musi/moze podat? typ B aj ked nemal prijmy zo zivnosti? alebo staci Acko kde vykaze len dohody. Ak B, musim uviest aj sumy zaplatenenych odvodov do SP, ZP zo zivnosti? Vypadla som z tejto oblasti uplne, prosim poradte. dakujem.
Tweety
19.03.13,16:26
Ak zo živnosti nemal stratu, nemusí podávať. Potom stačí DP A. Tu je tiež podstatná výška príjmu pri ktorej už musí podať.
veronikasad
19.03.13,16:28
DP typu B musí podať ak vykáže stratu, čo v prípade vedenia účtovníctva a zaúčtovania platieb odvodov vznikne. Vtedy by si odvody uviedla na str. 3 a 12 DP typu B.

Žiaden zákon však živnostníkovi neprikazuje, že zaplatené odvody si musí uplatniť ako VOZD. Ako budú postupovať zdr.poisťovne pri stanovení preddavkov, ak ich údaje sa nebudú zhpodovať s údajmi v DP - neviem.

Ak by som robila DP ja, tak určite podám B-čko a zaplatené odvody riadne zaúčtujem.
Kvaka
19.03.13,16:28
Nie je povinnosť podať pri ukončení podnikania DP?
veronikasad
19.03.13,16:31
Nie je povinnosť podať pri ukončení podnikania DP?
Je povinnosť upraviť základ dane o neuhradené pohladávky a nespotrebované zásoby.
Zuzana B.
19.03.13,16:35
Tiez ma to napadlo, ale urcite nepodal....



Nie je povinnosť podať pri ukončení podnikania DP?
Katy a R
19.03.13,16:37
Nie je povinnosť podať pri ukončení podnikania DP?
Povinnosť podať DP je len z dôvodu príslušného zdaniteľného príjmu. Ukončenie nie je dôvod.

ja by som v tom konkrétnom prípade robila Bčkové DP len v prípade, že to viem v budúcnosti využiť.
Ak ale končí s podnikaním .. tak by som veru len Ačkové spravila - a už vôbec by som neučtovala. (načo ničiť naše lesy:confused:) .
samozrejme Veronika je učtovníčka - pre ňu je to malina - spraviť ;):)
veronikasad
19.03.13,16:39
Katy, so šetrením lesov súhlasím. Len či v budúcnosti nestratí oveľa viac času riešením platieb v ZP a SP, ktoré poisťovne nebudú vedieť pričleniť.
Katy a R
19.03.13,16:45
Veronika, problémy s pričlenením platby sú často aj tak ...
Kvaka
19.03.13,16:55
Zaplatené odvody sú napríklad len v evidencii. Nemusí robiť účtovníctvo.
Kvaka
19.03.13,17:05
DP typu B musí podať ak vykáže stratu, čo v prípade vedenia účtovníctva a zaúčtovania platieb odvodov vznikne. Vtedy by si odvody uviedla na str. 3 a 12 DP typu B.

Žiaden zákon však živnostníkovi neprikazuje, že zaplatené odvody si musí uplatniť ako VOZD. Ako budú postupovať zdr.poisťovne pri stanovení preddavkov, ak ich údaje sa nebudú zhpodovať s údajmi v DP - neviem.

Ak by som robila DP ja, tak určite podám B-čko a zaplatené odvody riadne zaúčtujem.
Preddavky vedia stanoviť, lebo vedia, koľko bol vlani nedoplatok.
Príklad. Čiastkový základ dane 950, zaplatené a uplatnené preddavky 50.
Ak teda uvedie na strane 3 zaplatené poistné, rovnako aj na strane 12, VZ bude 1000. Ak by si ho neuplatnila, teda na strane 12 nebude nič, bol by základ dane 1000, aj VZ bude 1000. Vždy rovnako.
Kvaka
19.03.13,17:07
Ukončenie nie je dôvod, to som chcela vedieť, v minulosti sa to tuším robilo.
veronikasad
19.03.13,17:07
Preddavky vedia stanoviť, lebo vedia, koľko bol vlani nedoplatok.
Príklad. Čiastkový základ dane 950, zaplatené a uplatnené preddavky 50.
Ak teda uvedie na strane 3 zaplatené poistné, rovnako aj na strane 12, VZ bude 1000. Ak by si ho neuplatnila, teda na strane 12 nebude nič, bol by základ dane 1000, aj VZ bude 1000. Vždy rovnako.
Nie som odborníkom na výklad zákona. Podľa môjho názoru by na str.3 malo byť uvedené len zaplatené poistné, o ktoré si živnostník znížil základ dane.
Kvaka
19.03.13,17:12
Nie som odborníkom na výklad zákona. Podľa môjho názoru by na str.3 malo byť uvedené len zaplatené poistné, o ktoré si živnostník znížil základ dane.No veď práve, len to, o ktoré si znížil základ dane. Aj ja si to myslím. Nikde som nepísala inak.
Zuzana B.
20.03.13,09:16
Dakujem za radu Katy, velmi si mi pomohla! Podam teda len DP A ktore vyplnam ako na beziacom pase, s tym nebudem mat najmensi problem, mala som strach ako by som Bcko vyplnila ak by som musela...