ZEvina
07.03.06,07:09
Obraciam sa na vás s takýmto problémom: Máme služobné motorové vozidlá, na ktorých musím sledovať nadspotrebu PHL. V starých TP boli 3 údaje o spotrebe - mesto, mimo mesto a kombinovaná spotreba. Keďže naši obchodní zástupcovia väčšinou jazdia po meste /ambulantný predaj tovaru/ a mimo mesta sa len presúvajú, dala som priemer na mesto. Podľa nového zákona sme museli dať prerobiť všetky TP a na tých sa uvádza už len jeden údaj - mimo mesto - čiže najnižšia spotreba. Musím tento údaj dodržať, alebo existuje dáke usmernenie na prepočet spotreby? Ďakujem za radu.
tibor
07.03.06,06:19
ja dávam kombinovanú spotrebu na všetky okrem jedného auta. ono aj tak v reáli aj skutočne je - na to jedno, kde nemám ani diľaničnú nálepku, dávam spotrebu pre mesto - tak to aj je.

v Tvojom prípade by som podľa denníka jázd zistil % jazdy mesto na jednotlivé autá, resp. by som účtoval tak, že na 2/3 áut by som účtoval len spotrebu mesto (ale by to muselo sedieť aj v denníku jázd) a na 1/3 kombinovanú. proste je to optimálnej kalkulácii.
renča1
07.03.06,06:24
prikladám nasledovné výpočty podľa smerníc.
http://www.porada.sk/showthread.php?t=20130&highlight=v%FDpo%E8et
Martinella
07.03.06,06:45
Obraciam sa na vás s takýmto problémom: Máme služobné motorové vozidlá, na ktorých musím sledovať nadspotrebu PHL. V starých TP boli 3 údaje o spotrebe - mesto, mimo mesto a kombinovaná spotreba. Keďže naši obchodní zástupcovia väčšinou jazdia po meste /ambulantný predaj tovaru/ a mimo mesta sa len presúvajú, dala som priemer na mesto. Podľa nového zákona sme museli dať prerobiť všetky TP a na tých sa uvádza už len jeden údaj - mimo mesto - čiže najnižšia spotreba. Musím tento údaj dodržať, alebo existuje dáke usmernenie na prepočet spotreby? Ďakujem za radu.

Už aj ja som narazila na tento problém a myslím si, že zákon o DP hovorí jasne, že výdavky na PHM sa prepočítavajú na ceny platné v čase nákupu podľa spotreby uvedenej v TP. My máme síce fotokópie aj starých TP ale platný bude asi len ten nový.
Orsz
16.03.07,10:47
Práve som výpočtami došla k "úžasnému záveru" - naspotreba PHM mi na nákladnom automobile vychádza v prepočte na SK až vo výške 10000,-teda ako pripočítateľná položka. Je to vôbec možné? Kontaktovala som sa s audítorkou, keďže mám spotrebu 5,3/100km uvedenú v TP,a nadspotreba je nezanedbateľná - a povedala mi, že ak sa jedná o nákladné vozidlo, treba spísať internú smernicu o stanovenej priemernej spotrebe s ohľadom na prevážanie tovaru, zaťaženie auta prívesom, pohyb po meste atď, a malo by to byť obhájiteľné, i napriek tomu, že v TP spotreba je uvedená - ale je veľmi nevýhodná pre firmu. Kedy už tento problém odstránia? Veď pokiaľ je jasne vypracovaná kniha jázd a sedí s tachometrom - mala by sa takáto skutočná spotreba daňovo aj uznať. No ale to je snívanie. Prosím o vaše názory na postoj audítorky - či je to tak možné urobiť. Za všetky odpovede veeeeeeeeeľmi ďakujem a ocením.
Orsz
16.03.07,11:01
Prosím, skúste sa niekto k tomu vyjadriť - veľmi mi to pomôže.
renča1
16.03.07,17:48
Práve som výpočtami došla k "úžasnému záveru" - naspotreba PHM mi na nákladnom automobile vychádza v prepočte na SK až vo výške 10000,-teda ako pripočítateľná položka. Je to vôbec možné? Kontaktovala som sa s audítorkou, keďže mám spotrebu 5,3/100km uvedenú v TP,a nadspotreba je nezanedbateľná - a povedala mi, že ak sa jedná o nákladné vozidlo, treba spísať internú smernicu o stanovenej priemernej spotrebe s ohľadom na prevážanie tovaru, zaťaženie auta prívesom, pohyb po meste atď, a malo by to byť obhájiteľné, i napriek tomu, že v TP spotreba je uvedená - ale je veľmi nevýhodná pre firmu. Kedy už tento problém odstránia? Veď pokiaľ je jasne vypracovaná kniha jázd a sedí s tachometrom - mala by sa takáto skutočná spotreba daňovo aj uznať. No ale to je snívanie. Prosím o vaše názory na postoj audítorky - či je to tak možné urobiť. Za všetky odpovede veeeeeeeeeľmi ďakujem a ocením.


Súhlasím s auditorskou , vychádzala z § 19 ods.2 písm.l) v ktorom sa rieši táto problematika. Zo stránky drsr som vytiahla nasledovné:

Za iný preukázateľný doklad je možné považovať doklad vydaný špecializovanou organizáciou alebo osobou oprávnenou na vydávanie osvedčenia o spotrebe PHL alebo vlastný doklad - internú smernicu (napr. Oznámenie MF SR č. 8029/200-72 o spôsobe stanovenia výšky daňového výdavku na spotrebu PHL motorového vozidla určeného na prepravu desať a viac osôb, motorového vozidla určeného na nákladnú dopravu a motorového vozidla určeného na špeciálne použitie uverejnené vo Finančnom spravodajcovi č. 12/2000). Iným preukázateľným dokladom (napr. spôsobom podľa cit. Oznámenia MF SR) možno preukázať spotrebu PHL aj v prípade, ak údaje uvedené v technickom preukaze preukázateľne nezodpovedajú skutočnej spotrebe motorového vozidla. Výdavky na spotrebované PHL je daňovník povinný preukázať dokladom o nákupe PHL.
Orsz
17.03.07,20:06
Ďakujem Renka, našla som si to na tej stránke a vytlačila som si to ako prílohu. Prepočítavala som to viackrát, a tá spotreba je naozaj vyššia - vychádza okolo 6,0l/100 km. Takže o 0,7l viac ako je uvedené v TP.