llucka
07.03.06,07:13
Chcem sa spýtať: v roku 2005 nás vykradli, škoda bola spôsobená neznámym páchateľom. V predajnii ukradli tovar v hodnote 150 000 a vypáčili dvere kde vznikla škoda 500,- Sme platcovia Dph a účtujeme v alfe. Poisťovňa nám v roku 2006 uhradila iba 100 000 z tovaru a 500 za tie dvere. Ako mám vzniknutú škodu zaúčtovať? ďakujem
Najka
11.10.07,04:55
Ahojte, môžte mi poradiť, ako mám vyriešiť a zaúčtovať následovné: Prišli mi na účet peniaze z poisťovne a sprievodný list, že priznávajú plnenie za škodu spôsobenú krádežou. Krádež a DPH nemám zaúčtovanú, lebo ma o tom nikto neinformoval. Materiál, kt. nám ukradli bol totiž v sklade u šéfovho kamaráta, a ten to aj nahlásil na políciu(v máji 07). Uznesenie z polície, že bol ukradnutý materiál a prerušujú stíhanie znie taktiež na firmu šéfovho kamaráta. Čo s tým teraz?
ekopo
11.10.07,05:01
Predpokadám JU = POZD
Najka
11.10.07,05:33
Účtujem v PU. Príjem z poisťovne by som zaúčtovala ako 221/648 resp. 378/648. Ale čo s tou škodou?
Najka
11.10.07,06:22
Prosím, poraďte...
Najka
11.10.07,08:08
Posúvam....
KEJKA
11.10.07,08:14
problém vidím v tom, že materiál nemáte v účtovníctve - alebo máte?
liskova-4
11.10.07,08:39
to sú staré roky , malo to byť vysporiadané v roku 2005 a 2006 . Ak by mi zostal na účte 132 tovar , ktorý bol ukradnutý , tak by som urobila aspoň tento rok účtovala 549/132 sumu 150 TSKK , ale podľa mňa je to pre rok 2007 nedaňová položka . Náklad daňový je to v tom roku , kedy polícia túto skutočnosť - ukradnutie, potvrdí daňovníkovi,Možno by sa dalo dať ešte dodatočné DP za rok 2005 , alebo 2006 , neviem kedy to potvrdila polícia
KEJKA
11.10.07,09:30
problém vidím v tom, že doklady o krádeži, uznesenie polície ap. sú na šefovho kamaráta, teda nie na firmu, ktorá to chce zúčtovať.
Najka
12.10.07,05:31
problém vidím v tom, že materiál nemáte v účtovníctve - alebo máte?

Materiál sme účtovali ešte v r. 2003 priamo do spotreby 501,343/321
Danila
12.10.07,06:18
Materiál sme účtovali ešte v r. 2003 priamo do spotreby 501,343/321Keď ste ho účtovali do spotreby na 501, ako ste zistili že vám ho ukradli. Pri inventarizácii? To určite nie. Ak do spotreby, prečo do skladu šéfovho kamaráta? Skutočne je potrebné poznať zápis o škode. Mne sa toto tu nepáči. A plnenie od poisťovne mi zatiaľ vychádza neoprávnené voči vašej firme.
Najka
12.10.07,06:28
Keď som dostala faktúru, šéf mi povedal, že ten materiál išiel na určitú stavbu. Tak som to zaúčtovala priamo do spotreby. Teraz mi povedal, že určitá časť sa nespotrebovala a bola u jeho kámoša.
Danila
12.10.07,06:42
Keď som dostala faktúru, šéf mi povedal, že ten materiál išiel na určitú stavbu. Tak som to zaúčtovala priamo do spotreby. Teraz mi povedal, že určitá časť sa nespotrebovala a bola u jeho kámoša.Ešte lepšie. Dôležité je či sa nespotreboval a vyfaktúroval odberateľovi ktorý pramálo kontroluje súpis odovzdaných prác, ako sa to zvyčajne robí. Jednoducho ak ste materiál nespotrebovali a nebol ani predmetom fakturácie, bol potrebný návrat z výroby na sklad. Ak ste to neurobili a nemáte ani doklad o tom, že ste ho dočasne umiestnili ako návrat z výroby v inom sklade, tak je pre mňa záhadou, aké doklady o krádeži ste poskytli poisťovni. Pokiaľ viem, poisťovňa skúma ako bol materiál pred krádežou chránený.
Najka
12.10.07,06:56
Neviem, ako to riešili s poisťovňou alebo medzi sebou. Prišli mi peniaze na účet a potrebujem to nejako účtovne vysporiadať. Šéfa som s tým už otravovala a povedal mi, že to je všetko O.K., že to mám zaúčtovať a nič viac.
Najka
12.10.07,06:57
Neviem, ako to riešili s poisťovňou alebo medzi sebou. Prišli mi peniaze na účet a potrebujem to nejako účtovne vysporiadať. Šéfa som s tým už otravovala a povedal mi, že to je všetko O.K., že to mám zaúčtovať a nič viac. Jednoducho to niektorým ľuďom nevysvetlíš, že to nie je také jednoduché........
Danila
12.10.07,07:12
Neviem, ako to riešili s poisťovňou alebo medzi sebou. Prišli mi peniaze na účet a potrebujem to nejako účtovne vysporiadať. Šéfa som s tým už otravovala a povedal mi, že to je všetko O.K., že to mám zaúčtovať a nič viac.Účtovné vysporiadať - znamená v preklade pravdivo zachytiť hospodársku operáciu. A keďže Tvoj šéf nemá dunctvu o poslaní účtovníctva, tak do tr.6 s tromi podpismi.
azla
12.10.07,07:19
...[/b]
Ak bol materiál spotrebovaný, mal byť vyfakturovaný. Ak nebol spotrebovaný mal byť na sklade a krádežou ste utrpeli škodu. No ten opis je neštandardný.
Neštandardné postupy pri pohybe materiálu sa nedajú štandardne zaúčtovať. Príjem z poisťovne zúčtuješ 378/648, 211/378, bez akéhokoľvek porovnania ku škode. /čo je neštandardné/.a bude zdaniteľný .
Ešte stojí za zmienku, ktorá firma bola poškodená, ktorá firma je účastníkom poistnej udalosti. Či k Vám neprišli peniaze iba z toho dôvodu, že bolo uvedené Vaše číslo účtu pre plnenie /omylom/ - ak bolo tvrdené že niekto iný vlastnil materiál, niekto iný hlásil škodu.