Janula1
20.03.13,06:33
Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť ohľadom prenájmu MV. Zamesnanec uzavrel so svojim zam-teľom zmluvu o nájme MV. Každý mesiac chodilo zam-ncovi na účet suma, za nájom. Teraz ide robiť DP typ B, tento príjem môže dať ako príležitostný, podľa par.8? A tiež môžem odrátať aj 500 €, ktoré sa nezdaňujú? A základ dane bude iba rozdiel celkovej sumy nájmu a 500 €?
Ešte som počula aj taký názor, že keď je takýto príjem, tak si môžem uplatniť 40% výdavky. Netýka sa to náhodou iba prenájmu bytu?
Ďakujem pekne za odpoveď.
Mila123
20.03.13,07:02
Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť ohľadom prenájmu MV. Zamesnanec uzavrel so svojim zam-teľom zmluvu o nájme MV. Každý mesiac chodilo zam-ncovi na účet suma, za nájom. Teraz ide robiť DP typ B, tento príjem môže dať ako príležitostný, podľa par.8? A tiež môžem odrátať aj 500 €, ktoré sa nezdaňujú? A základ dane bude iba rozdiel celkovej sumy nájmu a 500 €?
Ešte som počula aj taký názor, že keď je takýto príjem, tak si môžem uplatniť 40% výdavky. Netýka sa to náhodou iba prenájmu bytu?
Ďakujem pekne za odpoveď.

má ZC na prenájom hnuteľných vecí živnosť? ak áno, 40% paušál je v súlade s ZDP
Janula1
20.03.13,08:12
Dobrý deň,
nie on živnosť nemá, on je iba zam-nec, ktorý prenajal MV svojej firme. Takže s toho prenájmu si ale môžem odrátať 500 €, čo sa nezdaňuje a základ dane bude iba ten rozdiel? Myslím to správne?
Mila123
20.03.13,08:33
Dobrý deň,
nie on živnosť nemá, on je iba zam-nec, ktorý prenajal MV svojej firme. Takže s toho prenájmu si ale môžem odrátať 500 €, čo sa nezdaňuje a základ dane bude iba ten rozdiel? Myslím to správne?

alebo skutočné výdavky.....

a zaplatí z toho aj 14% ZP, netreba zabúdať
Janula1
20.03.13,08:58
o ZP viem, že musí zaplatiť, ale neviem, čo myslíte tými skutočnými výdavkymi.
Mila123
20.03.13,09:27
2) Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahŕňa zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie. Ak sú výdavky spojené s jednotlivým druhom príjmu uvedeným v odseku 1 vyššie ako príjem, na rozdiel sa neprihliada.

podľa § 8/2 ZDP platí
Janula1
20.03.13,09:37
Ale podľa mňa si môže uplatniť aj 40% paušál. Napr. keď dôchodca prenajíma byt, tiež nemá živnosť ale uplatňuje si 40% paušál, nie?
Mila123
20.03.13,09:38
Ale podľa mňa si môže uplatniť aj 40% paušál. Napr. keď dôchodca prenajíma byt, tiež nemá živnosť ale uplatňuje si 40% paušál, nie?

nebudem ťa presviedčať, že ak by mal živnosť, bolo by možné, má aspoň DIČ?
Janula1
20.03.13,09:53
nie, nemá pridelené ani DIČ, ale mám to s jedného školenia
Mila123
20.03.13,11:11
nie, nemá pridelené ani DIČ, ale mám to s jedného školenia

podľa koho? resp. akého § ZDP? usmernenia alebo?
Janula1
20.03.13,12:06
§6 ods.10
avalik
20.03.13,12:21
§6 ods.10

podla ktoreho § zaradujes prijmy za prenajom vozidla?
Janula1
20.03.13,12:48
§ 6 ods.3 - príjmy z prenájmu sú príjmy z prenájmu nehnuteľností vrátane príjmov z prenájmu hnuteľných vecí
avalik
20.03.13,12:50
§ 6 ods.3 - príjmy z prenájmu sú príjmy z prenájmu nehnuteľností vrátane príjmov z prenájmu hnuteľných vecí

cele znenie

(3) Príjmami z prenájmu, ak nejde o príjmy uvedené v odseku 1 a v § 5 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595/znenie-20130101#f6135802), sú príjmy z prenájmu nehnuteľností vrátane príjmov z prenájmu hnuteľných vecí, ktoré sa prenajímajú ako príslušenstvo nehnuteľnosti.


auto nie je prislusenstvo nehnutelnosti
Janula1
20.03.13,13:00
a kde by som teda takého príjmy mala uviesť?
Janula1
21.03.13,06:22
ďakujem pekne za pomoc Mila 123 aj avalik, radili ste mi správne, všetko som si ešte raz naštudovala, ja som nemala pravdu, ešte raz ďakujem pekne