eva08
20.03.13,11:02
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť ohľadom voľby hlavného kontrolóra v obci. Chcem sa opýtať, či je možné povedať, že je poslanec obecného zastupiteľstva zaujatý, ak jedným z kandidátov na hlavného kontrolóra je jeho brat, hlavne právne zakotvenie takého niečoho. Taktiež chcem poradiť, či môže hlasovať pri voľbe hlavného kontrolóra poslanec, ktorý je zároveň jedným z kandidátov. Neviem totižto nikde nájsť presné právne zakotvenie.
Moc ďakujem za pomoc :-)
GabiZ
20.03.13,10:31
Prvá časť otázky nie je právne zakotvená. Zákon o obecnom zriadení definuje voľbu hlavného kontrolóra tak, že v § 18a zákona 369/1990 Z.z. sú uvedené predpoklady na výkon funkcie, ktoré musí kandidát spĺňať. Rodinné vzťahy sa v tomto prípade neskúmajú. K druhej časti otázky uvádzam § 18a ods. 3, podľa ktorého na zvolenie hlavného kontrolóra je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých poslancov. Takže hlasujú všetci poslanci, ktorí boli volení občanmi. V prípade, že sa však takýto poslanec stane hlavným kontrolórom, stane sa zamestnancom obce a keďže je jeho funkcia hlavného kontrolóra nezlučiteľná s funkciou poslanca (§ 18 ods. 2 písm. a), jeho mandát poslanca zaniká podľa § 25 ods. 2 písm. h).
eva08
20.03.13,17:40
Ďakujem. Tomuto rozumiem, len sa mi nezdá správne, že jeden z kandidátov vlastne hlasuje sám za seba (zdá sa mi to trochu diskriminančné voči ostatným uchádzačom). Ale ďakujem za odpoveď.
Mária27
20.03.13,20:17
Nevyplýva to ani zo zákona 357/2004 o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov.