kenco
20.03.13,12:07
Zdravím, neviem, ako zaúčtovať inventúrny rozdiel, ale nie "kusovo", ale hodnotovo. Inventúra sadla do poslednej položky, všetko v pohode, ale na konci roka mi vznikol rozdiel medzi účtovným stavom skladu na 132jke a medzi reálnou hodnotou v sklade v skladovom programe. Nieje ten rozdiel veľký, pri tom obrate a množstve položiek to činí cca 70 EUR, ale kam tých 70 EUR zaúčtovať na konci roka? Nieje to klasické "manko" ako "prebytok" po inventúre, nakoľko stavy sedia. Je tam iba rozdiel v hodnote skladu. Predpokladám, že ten rozdiel vznikol pri prepočítavaní váženej ceny, nakoľko nákup tovaru jednotlivých položiek bol v priebehu roka v iných cenách..
koňo
21.03.13,05:52
Nerozumiem tomu zdôvodneniu, počítačový systém by mal počítať správne. Táto suma by možno mohla vzniknúť ako rozdiel zo zaokrúhľovania. V každom prípade však nevieš náklad preukázať, preto by som ho daňovo neuznával.
kenco
21.03.13,07:35
No predpokladám, že ten rozdiel vzniká pri tom, keď sa prijíma tovar na tú istú kartu, ale nákup je zakaždým v inej cene. Jednoducho raz je žiarovka za 2 eurá bez DPH, a potom je za 1,85 bez DPH.. Pri 3000 skladových položkách a X-príjmoch a výdajoch môže vzniknúť rozdiel - aj keď naozaj nieje veľký, ale pri prepočítavaní váženej ceny to môže nastať. Problém je možno aj v tom, že ide o účtovníctvo pre inú firmu, oni používajú jeden skladový program, ja účtujem v inom. A keď mi dávajú mesačne prehľady príjmu a výdaja tovaru v nákupných cenách - tak nákup sedí - proste cena tovaru bez DPH na faktúre sa rovná cene tovaru na príjemke bez DPH. Tam rozdiel nieje. Ale už pri predaji to "vážene spriemeruje", a každý mesiac je tam malý rozdiel.. No a za rok mi to činí 69,70 EUR.
Stefan2005
21.03.13,07:45
...Ale už pri predaji to "vážene spriemeruje", a každý mesiac je tam malý rozdiel.. No a za rok mi to činí 69,70 EUR.

... ak je tam každý mesiac malý rozdiel, tak ten malý rozdiel by som mesačne aj zúčtoval - veď máš na to presné vyčíslenie... myslím, že s daňovou uznateľnosťou by nemal byť problém, keď to vieš takto zdokladovať.
angelaanakonda
22.03.13,12:23
Dobrý deň, ja mám podobný problém, mne sklad materiálu vykazuje o pár centíkov viac ako účet 112. Môžem si účet 112 dorovnať cez ID napri 112/648?
Stefan2005
22.03.13,12:42
Dobrý deň, ja mám podobný problém, mne sklad materiálu vykazuje o pár centíkov viac ako účet 112. Môžem si účet 112 dorovnať cez ID napri 112/648?

... opravy nesprávností v účtovaní (neúmyslená zámena materiálu, ceny, ....) zistených pri inventarizácii sa účtujú 501/112, resp. 112/501
angelaanakonda
22.03.13,12:49
Aha ozaj, ďakujem :)
kenco
28.03.13,07:44
Ďakujem aj ja za odpoveď! :-)