Lindi
07.03.06,07:28
Prosím Vás, poradte mi. Mám takýto prípad: živnostník ukončil svoju činnosť 15.11.05. V majetku mu zostala nehnutelnosť -malý bufet. Nie som si istá čo mám s touto nehnuteľnosťou robiť. Podľa mojich info musia pri ukonč. živnosti zostať nulové zostatky na Výkaze majetku a záväzkov. Jedna známa mi radí, aby som ZC majetku doodpisovala, ale zároveň priznala príjem z predaja maj. vlastnej osobe podnikateľa v hodnote ZC.
mysimis
07.03.06,06:33
v rámci uzávierkových operácií by si mala ZC majetku pripočítať a ak má nejaké záväzky tie by si mala zase odpočítať.
Lindi
07.03.06,06:44
Miška, nerozumiem úplne. Môže tú nehnutelnosť živnostník predať sám sebe, aby som mohla pri predaji doúčtovať ZC a zároveň priznať príjem z predaja vo výške ZC? Zabudla som spomenúť, že táto osoba, už ako nepodnikateľ bude ďalej tento bufet prenajímať.
mysimis
07.03.06,06:48
On môže predať tú nehnuteľnosť aj sám sebe, myslím že to by bolo najlepšie keď to chce ďalej prenajímať. Je k tomu bufetu aj list vlastníctva?
mysimis
07.03.06,06:50
ešte podotýkam, že ZC majetku pri ukončení podnikania musí i tak pripočítať k príjmom.
Lindi
07.03.06,07:06
Lenže keby som ZC len pripočítala vyskočil by mi základ dane o výšku ZC. A keď ten bufet predá, tak je to vlastne aj príjem aj výdaj, čiže na nule. Správne?
mysimis
07.03.06,07:09
áno ak ho predá tak je na nule. To je tá výhodnejšia alternatíva. Preto som sa pýtala či tam je aj list vlastníctva, lebo sa jedná o rok 2005 a spätne si ho predať už nevie, lebo predaj sa realizuje na základe zápisu v katastri nehnuteľností.
Lindi
07.03.06,07:12
Aha už chápem. Ešte pozisťujem okolo LV. Ďakujem Ti pekne Miška a prajem príjemný deň.
mysimis
07.03.06,07:15
Aj Tebe Lindi prajem pekný a úspešný dník. Ak budeš niečo potrebovať kľudne sa ozvi.
juko
12.03.06,14:20
Ahojte, vie mi niekto poradiť, ako sa vysporiada pohľadávka (nadmerné odpočty za posledné dva mesiace podnikania) a záväzok (odvod DPH zo ZC majetku) v uzávierkových operáciách pri ukončení podnikania k 30.6.2005? A čo s peniazmi na bankovom účte a v pokladni?
andy22
13.03.06,18:09
Prispejem otázkou, či si môže odpredať pri ukončení živnosti nedoodpisovaný PC živnostník aj sám sebe za podmienky,že príjem z predaja ide zdaní, do nákladov nepôjde odpis, ale ZC PC.
andy22
13.03.06,18:12
opravujem, že príjem z predaja zdaní. Vďaka.
juko
13.03.06,18:35
Živnostník si sám sebe nič nepredáva. Jednoducho to preradí do osobného vlastníctva a v uzávierkových operáciách si pripočíta ZC takto preradeného majetku. Ak bol plátca DPH, tak potom zo ZC odvedie DPH.
andy22
13.03.06,19:21
A pokiaľ mám snahu dosiahnuť, aby sa príjem z predaja -mínus ZC do nákladov rovnalo nule, môže pripadať do úvahy predaj napr.synovi? Aby sa mi nenavýšil základ dane. (nie je platca DPH) Vďaka za pomoc, nie som v tom doma.
juko
13.03.06,19:33
Nerozumiem otázke. Ako môžeš dostať daňový základ O, keď to buď predáš a príjem ide do základu dane (so ZC ak bola nižšia ako predaj sa už neuvažuje), alebo to preradíš do osobného vlastníctva a v uzávierkových operáciách si ZC pripočítaš k daňovému základu.
juko
14.03.06,12:58
Ahojte, vie mi niekto poradiť, ako sa vysporiada pohľadávka (nadmerné odpočty za posledné dva mesiace podnikania) a záväzok (odvod DPH zo ZC majetku) v uzávierkových operáciách pri ukončení podnikania k 30.6.2005? A čo s peniazmi na bankovom účte a v pokladni?

Pred rokom a pol som položil účtovníctvo a veľmi rýchlo som zabudol ako sa má naložiť s peniazmi, ktoré zostali pri ukončení podnikania v pokladni a v banke. Poradí niekto?
JAJA11
14.03.06,13:06
Pred rokom a pol som položil účtovníctvo a veľmi rýchlo som zabudol ako sa má naložiť s peniazmi, ktoré zostali pri ukončení podnikania v pokladni a v banke. Poradí niekto?

Ja si myslím, že peniaze v pokladni a v banke patria FO a môže si s nimi nakladať ako on uzná za vhodné, čiže ich trebárs minie na osobnú spotrebu. Daňový základ to neovplyvní.
JAJA11
14.03.06,13:09
Nerozumiem otázke. Ako môžeš dostať daňový základ O, keď to buď predáš a príjem ide do základu dane (so ZC ak bola nižšia ako predaj sa už neuvažuje), alebo to preradíš do osobného vlastníctva a v uzávierkových operáciách si ZC pripočítaš k daňovému základu.

Ak predám HM za zostatkovú cenu, do nákladov si môžem dať celú ZC a vtedy mám nulu.
juko
14.03.06,15:14
Omlúvam sa za zavedenie ohľadom ZC, ale človek by nepovedal, čo ten rok a pol urobí s vedomosťami ohľadom účtovania.
juko
14.03.06,15:16
A tie nadmerné odpočty DPH sa pripočítajú k daňovému základu pri položení živnosti? /prvá časť otázky z príspevku č.10/
Lubkka
14.03.06,19:07
My sme to urobili tak, ze hotovost sme celu vybrali z pokladne datumom ukoncenia zivnosti, takze pokladna je nulova. V banke sme tiez zauctovali ako keby vyber na osobnu spotrebu, aby tam nebol zostatok.

Problem mame ale s neuhradenymi prijatymi a vydanymi fakturami! Vramci zavierkovych operaci to mame zauctovat rovnako ako keby boli skutocne uhradene ? Tym myslim do rovnakych koloniek penazneho dennika, napr na 02 - služby ? Alebo to mame uviest do danoveho priznania ako pripo a odpo polozky .... Ak ma niekto skusenosti prosim poradte.

Dakujem
renča1
15.03.06,09:57
My sme to urobili tak, ze hotovost sme celu vybrali z pokladne datumom ukoncenia zivnosti, takze pokladna je nulova. V banke sme tiez zauctovali ako keby vyber na osobnu spotrebu, aby tam nebol zostatok.

Problem mame ale s neuhradenymi prijatymi a vydanymi fakturami! Vramci zavierkovych operaci to mame zauctovat rovnako ako keby boli skutocne uhradene ? Tym myslim do rovnakych koloniek penazneho dennika, napr na 02 - služby ? Alebo to mame uviest do danoveho priznania ako pripo a odpo polozky .... Ak ma niekto skusenosti prosim poradte.

Dakujem

neuhrad.pohľadávky a závazky sa v daň.priznaní podľa § 17 zvýši základ dane o pohľadávky a zároveň zníži základ dane o závazky. Vo výkaze o MaV sa už pohľad. a závazky nebudú evidovať, pretože boli vysporiadané v daň.priznaní. Mal by tam zostať len neuh.závazok alebo pohľadávka vo či DÚ za zdaňov.obdobie v ktorom sa podnikalo. Jedným slovom daň.povinnost alebo preplatok z daň.priznania za r.2005.
Lubkka
15.03.06,11:01
super, dakujem za odpoved
Zužu
15.03.06,13:18
SZČo - kaderníčka ukončila živnosť k 31.8.2005. V septembri ešte platila z pokladne poistné zdrav.a soc. Aký dátum napíšem na výkazy? 31.8. Od 1.9. je evidovaná na ÚP. Majetok je odpísaný má nulovú zost. hodnotu a ešte má v evidencii majetok, ktorý bol účtovaný do materiálu napr. pračka, stoličky a pod. Mám to len jednoducho preradiť do osobného užívania? ďakujem
juko
15.03.06,14:46
Podľa mňa 31.8.2005, s drobným výdajom by som si nerobil žiadnu starosť, veď sú to už odpísané veci.
Zužu
15.03.06,17:02
Nebude to vadiť, že pokladňa bola uzavretá až 8.9.06?
renča1
15.03.06,17:08
SZČo - kaderníčka ukončila živnosť k 31.8.2005. V septembri ešte platila z pokladne poistné zdrav.a soc. Aký dátum napíšem na výkazy? 31.8. Od 1.9. je evidovaná na ÚP. Majetok je odpísaný má nulovú zost. hodnotu a ešte má v evidencii majetok, ktorý bol účtovaný do materiálu napr. pračka, stoličky a pod. Mám to len jednoducho preradiť do osobného užívania? ďakujem

Dátum na výkaze uvedieť k 31.12.2005 za obdobie uvedieš mesiac 01/ 2005 do 08/2005. Ak ti zostal zostatok v pokladni k 31.8. naúčtuješ výdaj cez pokladňu, os.spotreba. Závazky voči poisťovní, ktoré si zaplatila až po ukončení živnosti si upravíš v daňovom priznaní v riadku znižujúci základ dane je tam aj uvedený § 17. Nebude tieto výdavky už účtovať cez pokladňu. Majetok ktorý je odpísaný prerad do os.užívania no nezabudni ak ho predáš do 5 rokov si povinná odviesť daň z príjmu .
Zužu
15.03.06,17:12
Renča1 - veľmi pekne ďakujem, vôbec som si neuvedomila, že to mám spraviť cez par. 17.
renča1
15.03.06,17:24
Prosím Vás, poradte mi. Mám takýto prípad: živnostník ukončil svoju činnosť 15.11.05. V majetku mu zostala nehnutelnosť -malý bufet. Nie som si istá čo mám s touto nehnuteľnosťou robiť. Podľa mojich info musia pri ukonč. živnosti zostať nulové zostatky na Výkaze majetku a záväzkov. Jedna známa mi radí, aby som ZC majetku doodpisovala, ale zároveň priznala príjem z predaja maj. vlastnej osobe podnikateľa v hodnote ZC.

prečítaj si nasledujúci link:
http://www.porada.sk/showthread.php?p=205054&posted=1#post205054
Melnick
25.03.06,15:29
v rámci uzávierkových operácií by si mala ZC majetku pripočítať a ak má nejaké záväzky tie by si mala zase odpočítať.

Čítam tému a nesúhlasím s pripočítaním ZC majetku k DZ.
JAJA11
27.03.06,06:09
Mám problém, živnostník v priebehu roka ukončil živnosť, ale znova si ju založil. Má nové IČO a pravdepodobne DIČ. Daňové priznanie podá len jedno, zmeny uvedie v poznámkach, ale je povinný všetko vysporiadať k 1. uzavretiu živnosti a v novej pokračovať od nuly? Má s tým niekto skúsenosti?:confused: :mee:
Jana Acsová
27.03.06,06:47
Mám problém, živnostník v priebehu roka ukončil živnosť, ale znova si ju založil. Má nové IČO a pravdepodobne DIČ. Daňové priznanie podá len jedno, zmeny uvedie v poznámkach, ale je povinný všetko vysporiadať k 1. uzavretiu živnosti a v novej pokračovať od nuly? Má s tým niekto skúsenosti?:confused: :mee:Doporučujem informovať sa na DÚ.

Ja sa na to pozerám takto:
- mimoriadna účtovná závierka ku dňu ukončenia živnosti a vysporiadanie podľa § 17. ods. 8 ZDP - uzatvorenie účtovných kníh.
- otvorenie účtovných kníh ku dňu otvorenia novej živnosti - pozor na to, čo je predmetom zdanenia pri starej živnosti. Nemôžu vzniknúť duplicitné náklady.

Pri otvorení účtovných kníh sa živnostníkovi začína druhé účtovné obdobie počas jedného zdaňovacieho obdobia. T.j. dve účtovné závierky.

Všetko vysporiadať v rámci jedného daňového priznania.
heket
27.03.06,07:02
Podľa § 17 sa pripočítavajú pohľadávky a záväzky.Pripočítavajú sa aj s DPH , keď je končiaci podnikateľ platca DPH?
Melnick
27.03.06,07:46
Pred zánikom podnikania si povinný požiadať o zrušenie
registrácie DPH.
DÚ určí posledné zdaň. obdobie.
V poslednom zdaňovacom období Ti vzniká povinnosť
vyrovnať DPH pri majetku u ktorého si si DPH uplatnil.

Ale dal si málo informácií.
heket
27.03.06,08:15
Posledné zdaňovacia je vyriešené.Jedná sa o DP z príjmov.Pohľadávka za 119 000,- / DPH 19 000/. Pripočitateľná položka je 100.000 alebo 119.000,-?Aj záväzok s DPH či bez.
Melnick
27.03.06,08:53
Posledné zdaňovacia je vyriešené.Jedná sa o DP z príjmov.Pohľadávka za 119 000,- / DPH 19 000/. Pripočitateľná položka je 100.000 alebo 119.000,-?Aj záväzok s DPH či bez.

Vrátane DPH.
Mám to potvrdené aj daň. poradcom.
Ak sa mýlim, opravte ma prosím.:)
abel
06.12.06,08:01
Podnikateľ mal v roku 2005 stratu 30.000.- Sk. 31. 3. 2006 ukončil podnikanie a v decembri 2006 bude mať príjem z predaja majetku 40.000.- Sk používaného na podnikanie, ktorý už má 0 zostatkovú cenu. Môže si pri podaní DP za rok 2006 uplatniť stratu z roku 2005?
abel
06.12.06,08:15
Nikto nevie?
mysimis
06.12.06,09:26
Podnikateľ mal v roku 2005 stratu 30.000.- Sk. 31. 3. 2006 ukončil podnikanie a v decembri 2006 bude mať príjem z predaja majetku 40.000.- Sk používaného na podnikanie, ktorý už má 0 zostatkovú cenu. Môže si pri podaní DP za rok 2006 uplatniť stratu z roku 2005?

Abel skús pozriež §30 Zákona o dani z príjmov, tam sa dočítaš o uplatnení straty viac.
JanaSys
06.12.06,11:03
Len teoreticky:
§ 4 ZDP (2) Základ dane zistený podľa jednotlivých druhov príjmov uvedených v § 6 až 8 sa znižuje o daňovú stratu. (predpokladám, že predaj hnuteľného majetku máš ako ostatné príjmy §8)

§ 30 Odpočet daňovej straty .. Ku dňu vstupu daňovníka do likvidácie, vyhlásenia konkurzu alebo povolenia vyrovnania nárok na odpočet daňovej straty odo dňa vstupu do likvidácie alebo dňa vyhlásenia konkurzu alebo povolenia vyrovnania zaniká. ... (nie je tu nič u ukončení podnikania)

Opravte ma, ak sa mýlim.
renča1
06.12.06,12:10
Podnikateľ mal v roku 2005 stratu 30.000.- Sk. 31. 3. 2006 ukončil podnikanie a v decembri 2006 bude mať príjem z predaja majetku 40.000.- Sk používaného na podnikanie, ktorý už má 0 zostatkovú cenu. Môže si pri podaní DP za rok 2006 uplatniť stratu z roku 2005?


Môže a vieš prečo?:rolleyes: Pretože predaj majetku po skončení živnosti bude aj tak spadať do daňového priznania za r.2006, bude príjmom roka 2006 . Akurát takýto príjem vyčísli do § 8 a príjem, výdaj zo živnosti vyčísli do § 6 . Daňovú stratu si uplatní podľa § 30 ods.1 ZDZP v daň.priznaní za r.2006 v ktorom bude mať už tento príjem z majetku zahrnutý v § 8 o.i.;)
abel
06.12.06,13:06
Vďaka všetkým, čo sa zapojili. Nevedela som si vysvetliť
... Ku dňu vstupu daňovníka do likvidácie, vyhlásenia konkurzu alebo povolenia vyrovnania nárok na odpočet daňovej straty odo dňa vstupu do likvidácie alebo dňa vyhlásenia konkurzu alebo povolenia vyrovnania zaniká...

Myslím, že ten, čo to znenie písal, musí mať talent. Najprv som si to vysvetlila tak, že ak by ten majetok predal do konca marca, môže si uplatniť stratu do výšky ČZD z § 6-8. Lenže ukončenie podnikania nie je likvidácia ani vyhlásenie konkurzu, a pri desiatom čítaní som už nadobro stratená ja celá. Ide o fyzickú osobu, ktorá viedla JÚ.
liduska
17.02.07,14:25
SZČO začala podnikať v r.2005, kupila novinový stánok za 100 000 sk.V r. 2005 si neuplatnila odpisy , bola v strate. Skončila s podnikaním 31.10.2006. Ako treba ukončiť rok 2006?
JankaO
17.02.07,16:04
SZČO začala podnikať v r.2005, kupila novinový stánok za 100 000 sk.V r. 2005 si neuplatnila odpisy , bola v strate. Skončila s podnikaním 31.10.2006. Ako treba ukončiť rok 2006?



Ak podnikateľ preradí z obchodného majetku do osobného majetku budovu, ktorá nie je odpísaná, zostatková cena nie je daňovým výdavkom podnikateľa, čo vyplýva z § 19 ods. 3 zákona o dani z príjmov, v ktorom sú uvedené prípady, v ktorých je zostatková cena hmotného majetku daňovým výdavkom. Prevod budovy do osobného majetku nemá u daňovníka vplyv na daň z príjmov.V prípade, že daňovník je platiteľom DPH, zo zostatkovej ceny budovy je povinný uplatniť DPH v zmysle § 8 ods. 3 a následne § 22 ods. 5 zákona o DPH.
Ak podnikateľ nevyradí budovu z obchodného majetku a ukončí podnikanie, zostatková hodnota budovy neovplyvní jeho daňový základ pre daň z príjmov. Budova sa stane po skončení podnikania jeho osobným majetkom.
Ak daňovník predá budovu v nasledujúcich 5 rokoch po jej vyradení z obchodného majetku alebo po skončení podnikania, príjem z predaja bude zdaniteľným príjmom. Daňovým výdavkom bude zostatková cena budovy pri jej vyradení z obchodného majetku alebo ukončení podnikania.
liduska
17.02.07,16:15
Čiže dobre tomu rozumiem vo výkaze o majetku bude suma 100 000 a tam aj zostane a inak s tým nič nemusím robiť?A stánok po ukončení podnikania aj tak prejde do osob.vlastníctva.?
liduska
17.02.07,19:18
už som preštudovala všetky stánky ale takýto som nikde nenašla.
renča1
18.02.07,13:56
Pri ukončení živnosti sa celý zostávajúci majetok vyradí - preradí do osobného užívania. Ak by ho potom predal....., tak postupovať sa bude podľa príspevku č.44. Výkazy ako súčasť DP budú nulové . Ak niečomu nerozumieš, tak sa pýtaj.:)
liduska
18.02.07,15:47
Čiže iba na karte ho preradím? Účtujem v Alfe a neviem aký spôsob mám zadať v tejto kolonke.Kto účtujete v Alfe?
renča1
19.02.07,04:12
Čiže iba na karte ho preradím? Účtujem v Alfe a neviem aký spôsob mám zadať v tejto kolonke.Kto účtujete v Alfe?

Ja účtujem v ALFE.
Vyradíš ho iba na karte DHM a nič viac neúčtuješ do PD, čiže bez odpisu. V alfe vstúpiš do karty dlhodobého majetku a zadáš dátum vyradenia a spôsob vyradenia, potom vytlačíš vyraďovací protokol. A je to.:)
KATKA H
23.03.07,07:29
SZCO ukončila živnosť v 4/06. Dan z motorovych vozidiel a zakonne a havarijne poistenie auta vyplatene v januari nechavam vo vydavkoch v celej sume alebo prepočitavam k 30.4. alikvotnu cast a zvysujem zaklad dane?
Prosim o radu.
gita
23.03.07,07:45
Ako je to s autom na lízing? Živnostník platí lízing 2 roky ako SZČO. Chce založiť s.r.o a presunúť lízing na s.r.o. Ako to ukončiť v živnosti?
ata111
24.03.07,21:33
Ako je to s autom na lízing? Živnostník platí lízing 2 roky ako SZČO. Chce založiť s.r.o a presunúť lízing na s.r.o. Ako to ukončiť v živnosti?
Pripájam sa. Dávam do nákladov alikv.časť leas. odpisov ku dňu ukončenia živnosti?
ata111
25.03.07,05:45
Môže to byť takto?
cloe
25.03.07,16:13
Pri ukončení živnosti sa celý zostávajúci majetok vyradí - preradí do osobného užívania. Ak by ho potom predal....., tak postupovať sa bude podľa príspevku č.44. Výkazy ako súčasť DP budú nulové . Ak niečomu nerozumieš, tak sa pýtaj.:)
Prosím ťa, Renča, píšeš tu, že výkazy ako súčasť DP budú nulové. Výkaz o príjmoch a výdavkoch snáď nie?:eek: Prosím ťa, už som celkom z toho zblblá, zostatok skladu pri zrušení živnosti pripočítam vrámci uzávierkových operácií alebo len na DP v riadku 40? Ďakujem za odpoveď /aj komukoľvek inému/, už mi to nemyslí.:mad:
renča1
26.03.07,03:39
Ahoj Cloe, prečo takýto smailík:mad: , hm? Odpovede:


Prosím ťa, Renča, píšeš tu, že výkazy ako súčasť DP budú nulové. Výkaz o príjmoch a výdavkoch snáď nie?:eek:


Samozrejme, že aj výkaz o príjmoch a výdavkoch



Prosím ťa, už som celkom z toho zblblá, zostatok skladu pri zrušení živnosti pripočítam vrámci uzávierkových operácií alebo len na DP v riadku 40? Ďakujem za odpoveď /aj komukoľvek inému/, už mi to nemyslí.:mad:

O nespotrebované zásoby upravíš základ dane len v r.40 v daňovom priznaní, neúčtuješ o nich ako o uzavier.operáciach. Okrem toho budeš musieť aj na jednotlivých kartách urobiť zápis, aby si okrem výkazu o PaV podala aj nulový výkaz o MaZ.:)
jarkra
29.01.08,14:28
Ja si myslím, že výkaz o príjmoch a výdavkoch by nemal byť nulový. Veď z neho sa predsa zisťuje základ dane, ktorý sa ďalej upravuje.
Jackie
31.01.08,19:50
Dobrý večer, pripájam sa k tejto téme, pretože mám podobný problém. Živnostník preradí hmotný hnuteľný majetok pri skončení živnosti do osobného užívania, no následne po dvoch mesiacoh začne tento hnuteľný majetok prenajímať s.r.o. v ktorej je jediným spoločníkom. Je potrebné tento príjem z prenájmu hnuteľného majetku, ktorý mu predtým slúžil na podnikanie zdaňovať? Ďakujem pekne za odpovede
Lotarka
01.02.08,18:50
Podľa môjho názoru má byť ten príjem zdanený. Kedže ho prenajíma ako súkromná osoba. Ak sa nemýlim tak tam je tento príjem oslobodený do 5-násobku životného minima. Ak je suma príjmu za prenájom vyšsia zdaňuje sa len rozdiel. Podľa mňa tu vôbec nehrá úlohu vplyv, že ten majetok bol zaradený v živnosti, lebo sa nejedná o predaj ale prenájom.
Ale počkala by som aj na názor iných.
Zoltán Kovács
01.02.08,18:59
Neviem kam by som zaradil takýto príjem. Ak prenájom je pravideľný, tak nejde o príležitostné prenajímanie hnuteľného majetku. Takže §8 asi nie. A už sa vynára otázka či to nie je na živnosť s predmetom podnikania: prenájom hnuteľných vecí (nechcem menovať konrétne, lebo to môže byť hoci čo).
Jackie
04.02.08,09:12
Ďakujem za radu, zatiaľ to budem riešiť príležitostným prenájmom.
pazo
04.02.08,10:20
Dobrý večer, pripájam sa k tejto téme, pretože mám podobný problém. Živnostník preradí hmotný hnuteľný majetok pri skončení živnosti do osobného užívania, no následne po dvoch mesiacoh začne tento hnuteľný majetok prenajímať s.r.o. v ktorej je jediným spoločníkom. Je potrebné tento príjem z prenájmu hnuteľného majetku, ktorý mu predtým slúžil na podnikanie zdaňovať? Ďakujem pekne za odpovede

Predpokladám, že v s.r.o si tento prenájom uplatňuje v nákladoch, tak je samozrejmé, že musí tieto príjmy priznať, inak nechápem, na čo by to prenajímal, ak by si to neuplatňoval. Ale možno neviem čítať medzi riadkami, prosím vysvetliť.
Tita
25.02.09,21:13
Ja účtujem v ALFE.
Vyradíš ho iba na karte DHM a nič viac neúčtuješ do PD, čiže bez odpisu. V alfe vstúpiš do karty dlhodobého majetku a zadáš dátum vyradenia a spôsob vyradenia, potom vytlačíš vyraďovací protokol. A je to.:)
Dobrý den,
ak mam teda dlhodoby majetok v ZC 28790 a zivnost je zrusena 29.12.2008 odpis v tomto roku nerobim, len majetok vyradim?
Do nákladov teda nic nepojde?
a co sa tyka pohl. a zavazkov tie uvediem v DP ale vo vykazoch nie?
myslela som ze vo vykazoch bude stav k 29.12. a ti bude kontrolkou preco a v akej vyske su v DP odpoc.a pripoc.polozky.
Prosim potrebujem surne poradit, maju byt vykazy pri zruseni zivnosti naozaj nulove????? ako som sa tu dozvedela?
Vdaka vopred
Tita
27.02.09,20:50
Ja účtujem v ALFE.
Vyradíš ho iba na karte DHM a nič viac neúčtuješ do PD, čiže bez odpisu. V alfe vstúpiš do karty dlhodobého majetku a zadáš dátum vyradenia a spôsob vyradenia, potom vytlačíš vyraďovací protokol. A je to.:)
ok v dlhodobom majetku v alfe som to zvladla ..zadala som datum zrusenie zivnosti ako datum likvidacie majetku ale viem nejako dostat do dennika zostatkovu cenu majetku pri takejto likvidacii?..mam moznost si dat nejako Zc DO NAKLADOV CI NIE???
JAJA11
28.02.09,17:57
ok v dlhodobom majetku v alfe som to zvladla ..zadala som datum zrusenie zivnosti ako datum likvidacie majetku ale viem nejako dostat do dennika zostatkovu cenu majetku pri takejto likvidacii?..mam moznost si dat nejako Zc DO NAKLADOV CI NIE???

V prípade, že bola živnosť ukončená, nie je možné zostatkovú cenu dať do nákladov, to je možné len pri jeho predaji :rolleyes:
Tita
03.03.09,20:30
V prípade, že bola živnosť ukončená, nie je možné zostatkovú cenu dať do nákladov, to je možné len pri jeho predaji :rolleyes:
:confused: tak co sa mysli tymto odsekom par 19 v zakone o dani z prijmu?

(3) Daňovými výdavkami sú aj

a) odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku (§ 22 až 29),
b) zostatková cena (§ 25 ods. 3) hmotného majetku a nehmotného majetku pri jeho vyradení predajom alebo likvidáciou alebo pomerná časť zostatkovej ceny.....

chapem to zle, ak som si chcela ID dat do nákladov dostat ZC majetku ktory by som ku dnu zrusenia zivnosti vraj mala zlikvidovat, aby neostal majetok vo vykaze maj.a zav.
Uz som asi dopletena , prave tu zistujem ako uzavriet JU pri zruseni zivnosti....
porada je super vela som sa dozvedela ale vela prispevkov ma uz domotalo a preto si to este potvrdzujem ci nulove vykazy ci nie...
budem rada ak ma niekto usmerni:)
JAJA11
04.03.09,06:59
:confused: tak co sa mysli tymto odsekom par 19 v zakone o dani z prijmu?

(3) Daňovými výdavkami sú aj

a) odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku (§ 22 až 29),
b) zostatková cena (§ 25 ods. 3) hmotného majetku a nehmotného majetku pri jeho vyradení predajom alebo likvidáciou alebo pomerná časť zostatkovej ceny.....

chapem to zle, ak som si chcela ID dat do nákladov dostat ZC majetku ktory by som ku dnu zrusenia zivnosti vraj mala zlikvidovat, aby neostal majetok vo vykaze maj.a zav.
Uz som asi dopletena , prave tu zistujem ako uzavriet JU pri zruseni zivnosti....
porada je super vela som sa dozvedela ale vela prispevkov ma uz domotalo a preto si to este potvrdzujem ci nulove vykazy ci nie...
budem rada ak ma niekto usmerni:)

Predpokladám, že ten majetok je funkčný, takže likvidovať by sa nemal. Vyradíte ho z evidencie, ale v tomto prípade, si nemôžete zostatkovú cenu dať do nákladov. Ak tento majetok do 5 rokov od vyradenia z evidencie predáte, je potrebné tento príjem aj zdaniť, Vtedy si neuplatnenú zostatkovú cenu môžete odpísať.
Tita
04.03.09,11:59
Predpokladám, že ten majetok je funkčný, takže likvidovať by sa nemal. Vyradíte ho z evidencie, ale v tomto prípade, si nemôžete zostatkovú cenu dať do nákladov. Ak tento majetok do 5 rokov od vyradenia z evidencie predáte, je potrebné tento príjem aj zdaniť, Vtedy si neuplatnenú zostatkovú cenu môžete odpísať.
Dakujem pekne:)
skoda chcela som si zvysit naklady:)
ale co s tou ZC DHM ak koncim zivnost k 29.12.2008 ?
ma to byt tak ako je vo vykaze majetku a zavazkov?
alebo tam ma byt uz nula a nejako to musim vysporiadat k 29.12.2008,
predpokladam ze tohtorocne odpisy nerobim kedze zivnost uz 31.12.2008 neexistuje.
Tita
05.03.09,16:47
Predpokladám, že ten majetok je funkčný, takže likvidovať by sa nemal. Vyradíte ho z evidencie, ale v tomto prípade, si nemôžete zostatkovú cenu dať do nákladov. Ak tento majetok do 5 rokov od vyradenia z evidencie predáte, je potrebné tento príjem aj zdaniť, Vtedy si neuplatnenú zostatkovú cenu môžete odpísať.
este si to potrebujem ujasnit, ak mozem
zrušila sa živnosť k 29.12.2008, ostal tam DHM v ZC okolo 28000 Sk,
ako mam postupovať?
vyradit ho musim? nemusim?
alebo ostava v stave - uvediem jeho ZC vo vykaze o maj.a zav.?
do N nic nedostanem, kedze odpisy sa robia k 31.12?
Janinkaaa
06.03.09,10:27
este si to potrebujem ujasnit, ak mozem
zrušila sa živnosť k 29.12.2008, ostal tam DHM v ZC okolo 28000 Sk,
ako mam postupovať?
vyradit ho musim? nemusim?
alebo ostava v stave - uvediem jeho ZC vo vykaze o maj.a zav.?
do N nic nedostanem, kedze odpisy sa robia k 31.12?

Ja by som majetok vyradila - preradila do osobného vlastníctva. Na odpisy nie je nárok (majetok nebol evidovaný v majetku k 31.12.) Na výkazoch by som povedala, že by malal byť nula.
Tita
06.03.09,10:44
Ja by som majetok vyradila - preradila do osobného vlastníctva. Na odpisy nie je nárok (majetok nebol evidovaný v majetku k 31.12.) Na výkazoch by som povedala, že by malal byť nula.

Dakujem pekne,
pracujem v alfe - takze v evidencii DHM som zadala moznost
bezplatny prevod bez odpisu, je to spravne?
pretoze je tam aj moznost:
zrusenie bez likvidacie - alikv.odpis. mesacny, tuto moznost nemozem pouzit?

do dennika urobit aj nejaky ID k tomu? v akej hodnote a do akeho stlpca ak ano?
Janinkaaa
06.03.09,10:52
Dakujem pekne,
pracujem v alfe - takze v evidencii DHM som zadala moznost
bezplatny prevod bez odpisu, je to spravne? ANO, spravne
pretoze je tam aj moznost:
zrusenie bez likvidacie - alikv.odpis. mesacny, tuto moznost nemozem pouzit?

do dennika urobit aj nejaky ID k tomu? v akej hodnote a do akeho stlpca ak ano?

Do denníka sa nič nezapíše. Iba na karte majetku bude zápis, že majetok je vyradený.
Tita
06.03.09,11:02
Do denníka sa nič nezapíše. Iba na karte majetku bude zápis, že majetok je vyradený.
Pisala som aj do temy ukoncenie zivnosti - co s majetkom...
neviem ako to tu posunut,, prekopirujem podstatu
riesila sa jedna moznost:

§22 (13) Daňovník, ktorý sa zrušuje bez likvidácie, uplatní z vypočítaného ročného odpisu alikvotnú časť pripadajúcu na celé mesiace, počas ktorých daňovník majetok účtoval.

toto teda neplati pre tych co rusia zivnost? :rolleyes:
Janinkaaa
06.03.09,11:15
Pisala som aj do temy ukoncenie zivnosti - co s majetkom...
neviem ako to tu posunut,, prekopirujem podstatu
riesila sa jedna moznost:

§22 (13) Daňovník, ktorý sa zrušuje bez likvidácie, uplatní z vypočítaného ročného odpisu alikvotnú časť pripadajúcu na celé mesiace, počas ktorých daňovník majetok účtoval.

toto teda neplati pre tych co rusia zivnost? :rolleyes:

Bez likvidácie znamená, že nastupuje tu nový vlastník, ktorý je právnym nástupcom daňovníka zrušeného bez likvidácie.
Väčšinou je to, že sa spoločnosti zlúčujú.
Tita
06.03.09,11:19
dik dik dik:)
myslim ze mozem spokojne spat:) teda aspon co sa tyka majetku :---
UBIKA25
06.03.09,11:22
Pisala som aj do temy ukoncenie zivnosti - co s majetkom...
neviem ako to tu posunut,, prekopirujem podstatu
riesila sa jedna moznost:

§22 (13) Daňovník, ktorý sa zrušuje bez likvidácie, uplatní z vypočítaného ročného odpisu alikvotnú časť pripadajúcu na celé mesiace, počas ktorých daňovník majetok účtoval.

toto teda neplati pre tych co rusia zivnost? :rolleyes:
čo znamená celé mesiace?....celý kal.mesiac 30,31 dni?...alebo aj začatý mesiac napr. skončil 2.7.2008 berie sa do úvahy aj 7/2008 mesiac??:confused::confused::confused:
dvd
11.03.09,10:16
Prečítali sme si celú túto tému, ale nenašli sme odpoveď na našu otázku:
Živnostník chce ukončiť živnosť k 25.6.2009 vrátením ŽL, aby nemusel platiť SP od 1.7. (je totiž zamestnaný). Má na sklade zásoby - tovar za 1000 €, ktorý plánuje pripočítať k daňovému základu v riadku č. 40 DP za 2009.
No a otázka znie: Ako dlho može po dátume 25.6.2009 dopredávať uvedené zásoby, aby to bolo právne v poriadku a nepostihnuteľné?
Ďakujeme vopred poradcovi, ktorý vie na toto odpovedať.
chovy
18.05.09,05:58
Dobry deň mam podobny problém chcem ukončiť živnosť napr. k 20.5.2009
čo mam urobiť z majetkom firmy : krátkodobý majetok vŕtačka, počítač ...
bolo tu veľa názorov no tažko vybrať tu správnu možnosť .

Takže otázka znie stačí preradit majetok do súkromného vlastnícta a do príjmov nič nezapisovať ?

Alebo ho musím od firmi kúpiť za nejaku zostatkovu cenu (podľa čoho sa určuje?) a tu cenu započítať do príjmov?

Prosím poradťe som začiatočník a pracujem v Alfe JU.:confused:
Lianka
18.05.09,13:42
Mozes ho preradit do osobneho vlastnictva - protokol o vyradeni- interny doklad, ale nemozes sam sebe majetok predat, SZCO nemoze predat sebe ako FO.
mak
06.07.09,08:51
Dobrý deň - mám podobný problém a potrebovala by som sa uistiť či som pochopila správne - mám szčo, ktorá ukončila živnosť v máji 2009 a založila s. r. o.
V živnosti, ktorú mala od r. 1996 má ešte pohľadávky v sume 1 409785,- Sk a záväzky v sume 228 099,- Sk. Keď som preštudovala danú problematiku tak to má byť - pohľadávky prirátavam ako pripoč. položku v daňovom priznaní a záväzky odratávam v daň. priznaní. Môže sa to aj ako uzávierkove operácie cez PD.
Sú ešte aj iné možnosti - ako napr. presunúť pohľadávky alebo záväzky na s. r. o., keď sa jedná o tú istú osobu a je to jednoosobová s. r. o. ....? Nedopátrala som sa či sa dajú pohľadávky umorovať keď sú z roku 1996 ...

Vie mi niekto poradiť ...
ďakujem
mak
mak
09.07.09,11:56
Dobrý deň - nevie mi nikto poradiť na predošlý príspevok ako je to s odpísaním pohľadávky alebo záväzku u fyzickej osoby - SZČO ... existuje také niečo ...

prosím o radu
mak
mirhu
29.12.11,06:40
Dobry deň mam podobny problém chcem ukončiť živnosť napr. k 20.5.2009
čo mam urobiť z majetkom firmy : krátkodobý majetok vŕtačka, počítač ...
bolo tu veľa názorov no tažko vybrať tu správnu možnosť .

Takže otázka znie stačí preradit majetok do súkromného vlastnícta a do príjmov nič nezapisovať ?

Alebo ho musím od firmi kúpiť za nejaku zostatkovu cenu (podľa čoho sa určuje?) a tu cenu započítať do príjmov?

Prosím poradťe som začiatočník a pracujem v Alfe JU.:confused:
To by zaujímalo aj mňa, jedná sa o registračnú pokladňu, ktorú chce SZČO ( ukončenie 1.1.2012) predať s.r.o., ale tá vznikne až niekedy 8.1.2012 .... Dá sa to vôbec?
Zdenka 0705
29.12.11,06:53
Všetko sa dá :)
Ak RP predáš do 5 rokov od vyradenia z obchodného majetku, tak príjem za predaj z takéhoto majetku, zdaníš v tom roku, v ktorom platbu prijmeš.
Keďže končíš v roku 2012 a budeš predávať tiež v roku 2012, tak tu nie je žiaden problém. Zahrnieš do príjmu v DP za rok 2012.
mirhu
29.12.11,07:14
Všetko sa dá :)
Ak RP predáš do 5 rokov od vyradenia z obchodného majetku, tak príjem za predaj z takéhoto majetku, zdaníš v tom roku, v ktorom platbu prijmeš.
Keďže končíš v roku 2012 a budeš predávať tiež v roku 2012, tak tu nie je žiaden problém. Zahrnieš do príjmu v DP za rok 2012.
Koniec je 1.1.2012 - ale s.r.o. to kúpi niekedy okolo 8.1. ... toto mi na tom vadí
Zdenka 0705
29.12.11,10:50
Nemá Ti čo vadiť, ak ukončíš k 1.1.2012, vyradíš RP z obchodného majetku. Ak RP predáš s.r.o. neskôr /ale max do 5 rokov od vyradenia z obch. majetku/ už ako fyzická osoba,tak si príjem z predaja obchodného majetku prirátaš k príjmom z podnikania v DP za rok 2012.
mirhu
02.01.12,08:21
Nemá Ti čo vadiť, ak ukončíš k 1.1.2012, vyradíš RP z obchodného majetku. Ak RP predáš s.r.o. neskôr /ale max do 5 rokov od vyradenia z obch. majetku/ už ako fyzická osoba,tak si príjem z predaja obchodného majetku prirátaš k príjmom z podnikania v DP za rok 2012.
Ďakujem
PGP
06.01.12,18:07
Dobry vecer! Prosim o radu v nasledujucom pripade:


Zivnostnik-platca DPH kupil na zivnost pouzite motorove vozidlo od neplatcu DPH na zaklade kupnopredajnej zmluvy.
Peniaze na nakup boli ziskane vkladom v hotovosti, napriklad sukromna pozicka, alebo vlastne nasetrene peniaze.
Po urcitom case zivnostnik ukonci svoju cinnost – vrati zivnost, no vozidlo este nie je odpisane.
Co s vozidlom? Ako to uctovne vysporiadat? Narok na vratenie DPH nebol toho casu pri nakupe uplatnovany. Za kolko moze vozidlo predat, ako a ci musi ziskane peniaze zdanit, a musi pritom odviest DPH? Co v tom pripad, ak vozidlo ostava v jeho sukromnom majetku? Dakujem vopred za ochotu!
Mila123
06.01.12,18:17
1/ bez otázky???
2/ detto
3/ detto
4/ ak si ponechá majetok po ukončení podnikania , nielen auto ale aj iný, nič sa nedeje.....auto si môže prepísať na RČ, nič neplatí (ak ho kúpil bez DPH, ozaj nič, ak by tam DPH bola, prevodom do OS by zaplatil DPH zo ZC
ak ho predá, do výdavkov si dá ZC majetku (auto je neodpísané).....
jacekova
06.01.12,18:18
Dobry vecer! Prosim o radu v nasledujucom pripade:


Zivnostnik-platca DPH kupil na zivnost pouzite motorove vozidlo od neplatcu DPH na zaklade kupnopredajnej zmluvy.
Peniaze na nakup boli ziskane vkladom v hotovosti, napriklad sukromna pozicka, alebo vlastne nasetrene peniaze.
Po urcitom case zivnostnik ukonci svoju cinnost – vrati zivnost, no vozidlo este nie je odpisane.
Co s vozidlom? Ako to uctovne vysporiadat? Narok na vratenie DPH nebol toho casu pri nakupe uplatnovany. Za kolko moze vozidlo predat, ako a ci musi ziskane peniaze zdanit, a musi pritom odviest DPH? Co v tom pripad, ak vozidlo ostava v jeho sukromnom majetku? Dakujem vopred za ochotu!



len pre upresnenie: takže živnosť je už ukončená a ostalo mu auto?
DPH odviesť nemusí, keďže si ju nenárokoval
jacekova
06.01.12,18:33
ak si auto nechá pre seba, je to v poriadku. ale ako ho predá do 5 rokov, musí ho zdaniť
za koľko ho môže predať?... to je na vás, za koľko sa vám podarí

§9 Zákona o dani z príjmov
(1) Od dane je oslobodený príjem

c) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier,
kvietok47
18.07.12,10:28
dobry den. manzel prerusil zivnost k 1,5,2012. ma nakupeny kratkodoby hmotny majetok ako objektiv, monitor, sietovu kartu, fotak. vsetko bolo s odpocitanim dph. treba tuto dph vratit du zo vsetkeho kratkodobeho majetku ci len z DHM?
Zita5
18.07.12,10:36
dobry den. manzel prerusil zivnost k 1,5,2012. ma nakupeny kratkodoby hmotny majetok ako objektiv, monitor, sietovu kartu, fotak. vsetko bolo s odpocitanim dph. treba tuto dph vratit du zo vsetkeho kratkodobeho majetku ci len z DHM?

Manžel zrušil aj platiteľa DPH ? Alebo len prerušil podnikanie na určitú dobu ?
kvietok47
18.07.12,10:39
ano zrusil aj platitela dph nakolko mu dnes prislo rozhodnutie, ze III.Q 2012 prestava byt platitelomm a zanika platnost jeho osvedcenia o reg. dph. zivnost pravdepodobne uplne zrusi, teraz je len pozastavena.
Zita5
18.07.12,10:49
ano zrusil aj platitela dph nakolko mu dnes prislo rozhodnutie, ze III.Q 2012 prestava byt platitelomm a zanika platnost jeho osvedcenia o reg. dph. zivnost pravdepodobne uplne zrusi, teraz je len pozastavena.

Postupujete podľa znenia zákona o DPH

Zrušenie registrácie

§ 81

(6) V poslednom zdaňovacom období vzniká platiteľovi daňová povinnosť vzťahujúca sa na majetok, pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítaná, a na majetok, ktorý nadobudol bez dane (§ 10 ods. 1) a pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň u predchádzajúceho vlastníka úplne alebo čiastočne odpočítaná. Daň sa vypočíta zo zostatkovej ceny majetku zistenej podľa osobitného predpisu30) ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia a z ceny zásob zistenej podľa osobitného predpisu31) ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia. Platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri výpočte odvodu dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou.

DPH odvedie z obchodného majetku(DHM, KM),z jeho zostatkovej ceny , ak tento majetok je vedený v účtovníctve.
kvietok47
18.07.12,10:53
nic z majetku sa neodpisovalo nakolko to ma ako KM. takze zo vsetkeho co ma v evidencii treba odviest DPH? aj z majetku ktory nakupil zo zahranicia a bolo tam robene samozdanenie?
kvietok47
18.07.12,10:58
ak by si majetok preradil do osobneho uzivania?
kvietok47
18.07.12,11:19
prosim poradte ako je to s tym samozdanenim..
Fany
29.01.13,12:03
Tiež by som poprosila o radu, ak živnostník (nieje plátca DPH) preradí budovu, ktorú má vloženú v majetku firmy, do svojho osobného užívania a následne zruší živnosť, platí zo zostatkovej ceny nejakú daň? Nemení sa majiteľ z pohľadu listu vlastníctva, ani sa nejde budova predávať, iba bude vyňatie z majetku a preradenie do osobného.
A čo ak bude chcieť v budúcnosti budovu predať už ako osobný vlastník?
Ďakujem.
ludmilla.richnavska
12.02.13,09:23
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť, SZČO - jednoduché účtovníctvo neplatca DPH. V roku 2009 nakúpil dlhodobý hmotný majetok - striekací box na automobily, zaradil ho do majetku, ale po celý čas podnikania tento majetok neodpisoval. Striekací box sa prevádzkuje prostredníctvom nafty, ktorú si iba v roku 2009 uplatnil do VOZD. V zdaňovacom období r. 2009 si však tento majetok neuplatnil v účtovníctve ako VOZD, nakoľko vyšla vysoká strata.
V roku 2012 SZČO zrušil živnosť, čo teraz s týmto majetok, musím zostatkovú cenu, v tomto prípade teda OC (nakoľko sa majetok neodpisoval) pripočítať cez uzávierkové operácie ako pripočitateľnú položku. Podľa môjho názoru nie, kedže si tento výdavok neuplatnil do účtovníctva v roku 2009.

Prosím poraďte! vopred ďakujem za všetky rady.
Negoti
12.02.13,09:27
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť, SZČO - jednoduché účtovníctvo neplatca DPH. V roku 2009 nakúpil dlhodobý hmotný majetok - striekací box na automobily, zaradil ho do majetku, ale po celý čas podnikania tento majetok neodpisoval. Striekací box sa prevádzkuje prostredníctvom nafty, ktorú si iba v roku 2009 uplatnil do VOZD. V zdaňovacom období r. 2009 si však tento majetok neuplatnil v účtovníctve ako VOZD, nakoľko vyšla vysoká strata.
V roku 2012 SZČO zrušil živnosť, čo teraz s týmto majetok, musím zostatkovú cenu, v tomto prípade teda OC (nakoľko sa majetok neodpisoval) pripočítať cez uzávierkové operácie ako pripočitateľnú položku. Podľa môjho názoru nie, kedže si tento výdavok neuplatnil do účtovníctva v roku 2009.

Prosím poraďte! vopred ďakujem za všetky rady.
patril do obchodného majetku spoločnosti? vykazovali ste ho vo výkazoch majetku? mal kartu majetku vystavenú? platili ste nejaké poistky v prípade zničenia, krádeže a pod,:
ludmilla.richnavska
20.02.13,22:17
Ďakujem Negoti za odpoveď, áno patril do obchodného majetku firmy, taktiež ho vykazoval vo výkazoch, karta majetku bola taktiež vystavená. Jediné náklady, ktoré si uplatnil bola spotrebovaná PHM v roku 2009. Mätie ma to, že nákup tohto majetku nezahrnul do účtovníctva v spomínanom roku 2009, preto by som to nezdaňovala kedže si tým neponížil daňový základ.:(
ludmilla.richnavska
20.02.13,22:19
Ďakujem Negoti za odpoveď, áno patril do obchodného majetku firmy, taktiež ho vykazoval vo výkazoch, karta majetku bola taktiež vystavená. Jediné náklady, ktoré si uplatnil bola spotrebovaná PHM v roku 2009. Mätie ma to, že nákup tohto majetku nezahrnul do účtovníctva v spomínanom roku 2009, preto by som to nezdaňovala kedže si tým neponížil daňový základ.:(
veronikasad
20.02.13,22:20
Ďakujem Negoti za odpoveď, áno patril do obchodného majetku firmy, taktiež ho vykazoval vo výkazoch, karta majetku bola taktiež vystavená. Jediné náklady, ktoré si uplatnil bola spotrebovaná PHM v roku 2009. Mätie ma to, že nákup tohto majetku nezahrnul do účtovníctva v spomínanom roku 2009, preto by som to nezdaňovala kedže si tým neponížil daňový základ.:(
Živnostník mal zrejme prerušené odpisovanie, čo ZoDZP umožňuje. So zostatkovou cenou dlhodobého majetku nič nerobíš. Pri ukončení podnikania majetok preradíš do súkromného majetku.
Ak by ho do 5 rokov od skončenia podnikania predal, zostatkovú cenu(daňovú) uplatníš ako výdavok v príjmoch podľa § 8.
ludmilla.richnavska
21.02.13,00:13
vďaka za reakciu, aj som si to myslela, ale pre istotu si to ešte overujem.
kvietok47
19.03.13,13:01
Ahojte, vie mi niekto poradiť, ako sa vysporiada pohľadávka (nadmerné odpočty za posledné dva mesiace podnikania) a záväzok (odvod DPH zo ZC majetku) v uzávierkových operáciách pri ukončení podnikania k 30.6.2005? A čo s peniazmi na bankovom účte a v pokladni?

aj mna teraz trapi takato otazka - zivnostnik pozastavil zivnost k 1.5.2012, DPH zrusil, posledne zd. obdobie 3Q2012 kde vratil dph zo zasob,ale az v dodatocnom DP v 3/2013. v 1Q2012 mal NO, ktory mu DU vratil no c. uctu bolo zrusene, takze sme poziadali o vratenie na ine c. uctu. ako to zapisat do PD v ramci uzavierkovych operacii?
dakujem za pomoc.
kvietok47
23.03.13,12:23
poradi niekto?
kvietok47
25.03.13,13:16
prosim stale si nie som 100% ista ci to mam zahrnut do upravy ZD - pohlad. voci DU do prijmov a zavazok z dph do vydavkov.