7mathew7
20.03.13,14:28
Dobrý deň, chcem sa opýtať ako je to s hmotným majetkom firmy, ktorý nie je drahší ako 1700 €, to znamená, že sa neodpisuje ale odráta sa ako náklady v jednom roku. Napr. počítač, kancelársky nábytok, telefón... Tieto veci tiež strácajú hodnotu po 4 rokoch ako pri odpisovaní (napr. auta za 20 000€ ) alebo majú nulovú hodnotu už po jednom roku alebo ako to funguje ?

Ďakujem za odpoveď
koňo
21.03.13,05:47
Záleží na tom, ako máš postup zadefinovaný v internej smernici. Aj účtovanie do nákladov je prípustné a náklad je daňovo uznaný. Alebo môžeš odpisovať.
7mathew7
21.03.13,10:31
áno tie smernice sú mi trochu známe, ale zaujíma ma, že ak napr notebook (za 600 € ) napíšem do zásob (dám celú sumu do nákladov) či už po roku má nulovú hodnotu aj keď má využitie viac ako rok. Hlavne ma zaujíma kedy sa majetok stáva bezcenným, v prípade keď sa uvedie ako zásoby alebo ako réžia alebo operatívne náklady a neviem ešte aké skupiny.
koňo
21.03.13,15:41
Práve v smernici by malo byť zadefinované, ako sa vedie napr. operatívna evidencia predmetov, ktoré boli účtované do nákladov, hoci sa predpokladá ich využívanie viac rokov. Urči si v smernici limit ceny predmetu (alebo druh predmetu alebo oboje) pre operatívnu evidenciu.
Čo sa potom týka vyradenia, odporúčam ti vyžadovať schválenie vyradenia štatutárom alebo ním menovanej komisie.