cherry99
20.03.13,18:29
Nesprávne som si začala účtovať v PU odpisy. Účtovala som ich raz ročne vo výške daň. odpisov. Niektorý majetok je už aj odpísaný, niektorý ešte odpisujem. Môžem poprosiť o radu, čo s tým teraz urobiť, keď nechcem opravovať výkazy a daňové za minulé roky? Čo sa uvádza v tabuľke B - Odpisy v riadku č. 4 - pomerná časť odpisu neuplatnená? Prosím, prosím o radu.
zanetka68
22.03.13,17:15
Do riadku č.4 som uviedla sumu neuplatnených daňových odpisov u majetku obstaraného v roku 2012, pretože od toho roku môžeš uplatňovať daňové odpisy mesačne od mesiaca obstarania a to platí u majetku obstaraného od roku 2012. Príklad - majetok obstaraný v 8/2012 - uplatníš daňové odpisy 8-12/2012, tzn. mesačné x 5 mesiacov a do riadku č.4 uvedieš odpis tohto majetku za 1-7/2012, ktorý nie je možné v tom roku uplatniť. Účtovný odpis si stanovuje účtovná jednotka sama, prečo chceš opravovať daň.priznania?
zanetka68
22.03.13,17:41
Ešte by som dodala, že účtovné odpisy nemôžeš prerušiť, ale ročne ich môžeš zmeniť. Musia byť však v zhode s odpisovým plánom účtovnej jednotky.
zuzana cinova
19.06.13,04:31
zanetka68 znamená to,že ak pozastaví UJ živnosť na 6 mesiacov tak upravím výšku účtovných odpisov zodpovedajúcu šiestim mesiacom(zvýšim účtovné odpisy z 12 na 6?) alebo odpisujem účtovne len 6 mesiacov? čo potom ale s tými zvyšnými šiestimi počas pozastavenia živnosti?? UJ to začala robiť pravidelne každý rok(pozastavuje živnosť) Ďakujem
KEJKA
19.06.13,04:52
Odpoviem s odstupom času - lebo sa tu priplietlo zrazu JU. /Zadávateľku preto prosím, aby si svoju otázku presunula do inej témy.
Ak si účtovala vo výške daňových odpisov, tak sa ti UO=DO. Nie je to chyba z hľadiska DPPO, ale z hľadiska účtovných postupov, kedže UO má byť vo výške bežného opotrebenia a má sa stanoviť na reálnu životnosť. Napr. auto isto nebehá po cestách len 4 roky, ako je to vyjadrené daňovou odpisovou skupinou č.1.
Ani sa majetok obvykle neobstará len v januári /DO vyjadruje celoročný odpis 12 mesiacov/, ale v priebehu roka, a tak by sa mala účtovne uplatniť lne pomerná časť odpisov z celoročného plánu.
Po novele ZDP už aj pre daňové účely tento princíp pomerného uplatnenia odpisov platí.
K tvojej otázke
nerob nič, stalo sa, - daňové priznanie sa nemení, do riadkov v tab. B napíšeš rovnaké číslo pre daňové aj pre účtovné odpisy.
r.4 v tab.B je z dôvodu, ked síce firma odpisuje majetok, ale daňové odpisy v DPPO neuplatní vôbec. Celé účtovné odpisy pripočíta a neodpočíta nič. vypočítané DO však uvedie v tomto riadku 4, pretože ich bude môcť uplatniť v nasledujúcich účtovných obdobiach.
KEJKA
19.06.13,04:53
prelož si otázku do vhodnejšej témy- tu ide o PU