petra:-)
21.03.13,10:31
Spoločnosť vložila v októbri 2012 sumu 9000 € do depozitného podielového fondu TatraBanky. Ide o jednorazovú krátkodobú investíciu, vklad je neviazaný. K 31.12.2012 prišiel výpis z účtu podielových listov so stavom 9016 €. Ako má spoločnosť zaúčtovať uvedené operácie a ako upraviť základ dane, nakoľko výnos z podielových listov sa zdaňuje zrážkou až pri vyplatení podielových listov? Je správny tento postup? Vklad do podielového fondu 9000 € MD 257 - D 221 Výpis k 31.12.2012 16 € MD 257 - D 666 Úprava ZD v daňovom priznaní 16 € na riadku 290 Ďakujem za odpoveď.
a_je_to
21.03.13,15:38
Toto je od roku 2011 problém aj pre mňa. Od roku 2004 prirastok vkladu fondu účtujem na 385/662 a zdaňujem cez HV-ZD. S tým, že keď dôjde k vyplateniu prírastku, tak mám vystarané. Ak bude zrazená daň zaúčtujem ju na 341A a uplatním ako preddavkovú. Aj v roku 2011 a 2012 som pokračoval v začatom postupe účtovania s tým, že preukážem, že prírastok bol priebežne zdaňovaný a polovicu dvakrát uplatnenej dane vyžiadam od správcu dane. Ale od roku 2013 bude sadzba dppo 23% a zrážková zostáva na 19%, čo mi vopred spôsobuje problém. Nenašiel som v legislatíve zmenu, že by sa princíp príjmov budúcich období už nemusel zdaňovať, platí zrejme ďalej. Zrušenie možnosti uplatniť zrážku dane za preddavok, aj rozdiely v sadzbách, aj ponechanú platnosť zdaňovania príjmov budúcich období v celku považujem za hlúpy, chamtivý, neriešený a nesystémový postup tejto vlády. Dúfam, že sa ozve nejaký odborník, najlepšie člen fanklubu Fica a Kažimíra a vysvetlí, ako sa toto dá od roku 2013 riešiť.
petra:-)
22.03.13,12:44
Toto riešenie sa mi veľmi nepozdáva, pretože v roku 2007 bola zmena :)
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mp_podlisty.pdf

Nikto iný sa k tejto téme, prosím nevyjadrí?
a_je_to
22.03.13,13:04
Toto riešenie sa mi veľmi nepozdáva, pretože v roku 2007 bola zmena :)
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mp_podlisty.pdf

Nikto iný sa k tejto téme, prosím nevyjadrí?

Už som sa zľakol, že mi niečo fatálne ušlo ... ale ten pokyn drsr sa vzťahuje na fyzické osoby / § 7, 8, 9, !!! ???/, prípadne aj účtovanie v JÚ ! A Ty píšeš o spoločnosti ... a PÚ ? ! Do jej základu dane patria nie príjmy, ale výnosy. A to je rozdiel. Ani po prečítaní pokynu nemením nič na svojom názore. Ale ... počkaj si na lepšiu odpoveď, možno príde .... nevylučujem.
petra:-)
22.03.13,13:44
Viem, že je to usmernenie pre fyzické osoby, to som uviedla len ako podklad k zmene spôsobu zdaňovania.

Tvoje riešenie sa mi veľmi nepozdáva preto, lebo účtuješ výnos z investície do podielového fondu na účet 662 - čo sú úroky a oproti 385, čo sú príjmy budúcich období. Výnos z podielovéhu listu v našom prípade sa v nasledujúcom období reinvestuje, to znamená, že v nasledujúcom období z neho aj nemusí zostať nič, ak klesne kurz podielu, takže aký príjem budúceho obdobia? Nemám žiadnu istotu, že v tejto výške výnos dostanem.

Ja to skôr vnímam tak, že by výnos mal tvoriť odpočítateľnú položku od ZD v tom, ktorom období, nakoľko podľa zákona podlieha zdaneniu pri výplate a to zrážkovou daňou, ktorú zrazí vyplácajúca osoba. Túto zrazenú daň si môžem potom uplatniť ako preddavkovú, ak to bude pre mňa výhodné (napr. budem v zdňovacom období vyplatenia výnosu z investície do podielového fondu v strate :) )
a_je_to
22.03.13,18:59
Viem, že je to usmernenie pre fyzické osoby, to som uviedla len ako podklad k zmene spôsobu zdaňovania.

Tvoje riešenie sa mi veľmi nepozdáva preto, lebo účtuješ výnos z investície do podielového fondu na účet 662 - čo sú úroky a oproti 385, čo sú príjmy budúcich období. Výnos z podielovéhu listu v našom prípade sa v nasledujúcom období reinvestuje, to znamená, že v nasledujúcom období z neho aj nemusí zostať nič, ak klesne kurz podielu, takže aký príjem budúceho obdobia? Nemám žiadnu istotu, že v tejto výške výnos dostanem.

Ja to skôr vnímam tak, že by výnos mal tvoriť odpočítateľnú položku od ZD v tom, ktorom období, nakoľko podľa zákona podlieha zdaneniu pri výplate a to zrážkovou daňou, ktorú zrazí vyplácajúca osoba. Túto zrazenú daň si môžem potom uplatniť ako preddavkovú, ak to bude pre mňa výhodné (napr. budem v zdňovacom období vyplatenia výnosu z investície do podielového fondu v strate :) )

Hmmm ... chcela si radu, tak som Ti ju dal. Takú, akú som mal a ako ja používam. Nemusíš sa s ňou stotožniť, ale svoju predstavu si dovtedy nedala. Nie je podmienkou, nevadí, veď diskutujeme. Ja si tvorim postup podľa toho, k čomu som sa dopátral. Lebo nikto a nikde nato návod nedáva, aspoň ja som lepší postup, ako svoj nenašiel. Ja to už dlhí čas robím, lebo musím, nemôžem to nechať nezaúčtované. A nemám pocit, že zle. Iba posledné nesystémové legislatívne úpravy mi to narušujú.
Prírastok hodnoty investície musíš v PÚ účtovať na finančný výnos. V období, kedy bol dosiahnutý. Účtuješ stav k 31.12 a k tomuto termínu nie je nijako účtovne a daňovo záväzné, že z prírastku o rok nebude nič ... tak budeš účtovať finančný náklad. Postupy odporúčajú aj 665, ale ja som použil 662. Ak sa Ti nepáči 385, o ktorom hovoria v podobných prípadoch postupy, môžeš zvýšiť hodnotu svojej 257 ... ja som netvrdil, že iné nesmieš. Aby si mohla uplatniť odpočítateľnú položku, musíš mať na to splnomocnenie zákona ... nejaký §, alebo ustanovenie ...máš ho ? Použiť ju môžeš vtedy, ak už bol zdanený podľa tohto zákona, ale nie ... ak iba bude. V tom je trochu rozdiel. A ešte aj zrazenú daň následne k tomu ... ako preddavkovú ? A kedy k tomu ... a ako zaúčtuješ nákladovú daň ? Keď sa jej najprv vyhneš cez odpočítateľnú položku a potom zrazenú budeš považovať za preddavkovú ? Aby si ňou znížila splatnú daň z iných výnosov ? Nemáš pred sebou otvorený nejaký starý zákon ? Z doby, keď sa zrážková daň z úroku dala uplatniť ako preddavková ? A to, čo si opísala sa Ti pozdáva ? Ako priechodné riešenie ? Ja v tom vidím prínos v podobe ušetrenej dane ... iba tá priechodnosť ... hmmmm ! Neviem, ako si myslela tú poslednú vetu, možnože inak. Ale v tej podobe nemá pre mňa časovú spojitú, ani daňovú logiku.
Nevadí, nič sa nedeje, hľadaj ďalej, možno dostaneš aj ďalšie Užitočné. Aj ja hľadám ....;)
petra:-)
22.03.13,20:17
Aby si mohla uplatniť odpočítateľnú položku, musíš mať na to splnomocnenie zákona ... nejaký §, alebo ustanovenie ...máš ho ? Použiť ju môžeš vtedy, ak už bol zdanený podľa tohto zákona, ale nie ... ak iba bude. V tom je trochu rozdiel.

§ 43
Daň vyberaná zrážkou

(3) Daň z príjmov plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou a neobmedzenou daňovou povinnosťou sa vyberá zrážkou, ak ide o

b) výnos z majetku v podielovom fonde,74b) príjmy z podielových listov dosiahnuté z ich vyplatenia (vrátenia), výnos z vkladových certifikátov, depozitných certifikátov a z vkladových listov s výnimkou, ak je príjemcom výnosu alebo príjmu podielový fond,66) doplnkový dôchodkový fond35) a dôchodkový fond,134a)

Z h.u. mi vyplýva, že z daňového pohľadu je to výnosom a vstupuje do základu dane až v čase vyplatenia. Ja síce účtovne musím podchytiť zvýšenie hodnoty kurzu podielu pre účel verného zobrazenia, ale pre daňové účely HV upravím - znížim o zaúčtované navýšenie.


A ešte aj zrazenú daň následne k tomu ... ako preddavkovú ? A kedy k tomu ... a ako zaúčtuješ nákladovú daň ? Keď sa jej najprv vyhneš cez odpočítateľnú položku a potom zrazenú budeš považovať za preddavkovú ? Aby si ňou znížila splatnú daň z iných výnosov ? Nemáš pred sebou otvorený nejaký starý zákon ? Z doby, keď sa zrážková daň z úroku dala uplatniť ako preddavková ?

Jednoducho - v roku redemácie (výplaty, vrátenia) podielových listov HV navýšim o hodnotu reálneho výnosu, pretože z daňového hladiska je toto a teraz môj základ dane - tým si riadnu daň navýšim a zároveň si zrážkovú daň v zmysle § 43 ods.6 započítam na preddavok.

§43
(6) Daňová povinnosť daňovníka, ak ide o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, sa považuje za splnenú riadnym vykonaním zrážky dane. Daň vyberanú zrážkou je možné považovať za preddavok na daň, ak bola vybraná z

c) príjmov z podielových listov dosiahnutých z ich vyplatenia (vrátenia) u daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou podľa § 2 písm. d) okrem daňovníka nezaloženého alebo nezriadeného na podnikanie (§ 12 ods. 2), Fondu národného majetku Slovenskej republiky a Národnej banky Slovenska.

Asi tak to ja vidím, ale tiež si nie som istá ani na DÚ mi nevedeli dať jednoznačnú odpoveď, tak som dala písomný dopyt, ale počítam s tým, že príde "po funuse" :D Preto som sa obrátila na priateľov na porade. :)

Ja netvrdím, že Tvoj postup nie je správny, ja som len napísala, že mne sa nepozdáva ale som veľmi rada a cením si, že si sa pustil do diskusie so mnou na túto tému - ako jediný a zároveň prvý, z mnohých, ktorým som otázku dala, čo mi neodpovedal, že nevie ;)
a_je_to
23.03.13,13:23
§ 43
Daň vyberaná zrážkou

(3) Daň z príjmov plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou a neobmedzenou daňovou povinnosťou sa vyberá zrážkou, ak ide o

b) výnos z majetku v podielovom fonde,74b) príjmy z podielových listov dosiahnuté z ich vyplatenia (vrátenia), výnos z vkladových certifikátov, depozitných certifikátov a z vkladových listov s výnimkou, ak je príjemcom výnosu alebo príjmu podielový fond,66) doplnkový dôchodkový fond35) a dôchodkový fond,134a)
To citované z § 43, ods. 3, písm. b ja vnímam ako určenie zákonnej povinnosti zraziť daň pre vyplácateľa výnosu z podielového fondu. Nie nádej pre prijímateľa výpisu o prírastku investície, že to môže vyňať zo základu dane, lebo v blízkej budúcnosti to bude zrážkovo zdanené.
Z h.u. mi vyplýva, že z daňového pohľadu je to výnosom a vstupuje do základu dane až v čase vyplatenia. Ja síce účtovne musím podchytiť zvýšenie hodnoty kurzu podielu pre účel verného zobrazenia, ale pre daňové účely HV upravím - znížim o zaúčtované navýšenie.
No ... keď už máme otvorený ZoDP, tak treba ísť do § 17, ods. 1/b, ktorý zdôrazňuje, že najprv platí ZoÚ a PÚP a až potom nasleduje ZoDP. U FO môžeš ZoÚ ignorovať a ísť rovno do ZoDP. Ale u spoločnosti = PO, ktorá je podľa § 1 ZoÚ vždy najprv účtovnou jednotkou a až potom daňovým subjektom, nemožno ZoÚ a PÚP obísť. Alebo si prečítať iba h.u. = § 43/3 ZoDP a z neho uvážiť, čo asi platí časovo a vecne pre účtovanie výnosu, ktorý raz bude zdanený zrážkovou daňou. Ak dostaneš výpis o prírastku fondu, treba ísť do najprv do § 3, ods. 2, ZoÚ. Kde sa píše, že ... výnos sa účtuje do obdobia v ktorom vznikol, bez ohľadu na deň úhrady. A akualizovať názor podľa § 2, ods. 4 na pojmy ako prírastok majetku, výnos ... Aj príjem a výdavok /zrážku dane/, ktoré ešte nevznikli a nemožno ich podľa ZoDP vopred daňovo ošetrovať. Ten § 43 platí pre minulosť a súčasnosť, ktoré sú zaúčtované v PÚ, nie pre budúce predpoklady. Uplatní sa až po výplate fondu a prírastku, nie už pri účtovaní jeho zročného výnosu.
Jednoducho - v roku redemácie (výplaty, vrátenia) podielových listov HV navýšim o hodnotu reálneho výnosu, pretože z daňového hladiska je toto a teraz môj základ dane - tým si riadnu daň navýšim a zároveň si zrážkovú daň v zmysle § 43 ods.6 započítam na preddavok.
Už sme poukázali na to, že kedy má zaúčtovať výnos /dávno pred vyplatením/. V roku redemácie už účtuješ iba o príjme a zrážke, ktoré sa tiež už stali čerstvým účtovným prípadom. Áno, zrážka dane pôjde na 341A/257 a u podielového fondu sa podľa § 43/6 sa uplatní ako preddavková ... to si ma presvedčila ... dííík. Ale ja mám aj nepodielové finančné produkty, u ktorých sa postupuje podobne. Ibaže zrážkovú daň bohužiaľ už nemožno považovať za preddavkovú. Účtujem na 385/662, aj 341A/385 ako som opísal.
A verím, že správca dane mi polovicu dvakrát uplatnenej dane po preukázaní žiadosťou vráti. Akurát, že za rok 2013 možno očakávať disproporciu v sadzbách a tým aj dani, ktorá nie je systémovo riešená.

§43
(6) Daňová povinnosť daňovníka, ak ide o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, sa považuje za splnenú riadnym vykonaním zrážky dane. Daň vyberanú zrážkou je možné považovať za preddavok na daň, ak bola vybraná z

c) príjmov z podielových listov dosiahnutých z ich vyplatenia (vrátenia) u daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou podľa § 2 písm. d) okrem daňovníka nezaloženého alebo nezriadeného na podnikanie (§ 12 ods. 2), Fondu národného majetku Slovenskej republiky a Národnej banky Slovenska.
Áno, toto uplatníš, keď Ti vyplatia fond aj s prírastkom, ako príjmom a bez zrazenej dane ... ale u výnosu a pred vyplatením - skôr než zdanený príjem asi nie. Uplatniť možno "ak bola" ... ale nie "ak iba bude".

Asi tak to ja vidím, ale tiež si nie som istá ani na DÚ mi nevedeli dať jednoznačnú odpoveď, tak som dala písomný dopyt, ale počítam s tým, že príde "po funuse" :D Preto som sa obrátila na priateľov na porade. :)
"Milo by ma prekvapili", keby dali odpoveď z ktorej by bolo zrejmé, že sa tomu venovali aspoň toľko, čo ja ... potom to prosím Ťa prilep aj do tejto témy, rád si to prečítam. Aj keby sa stotožnili s Tvojím predpokladom, nie s mojím.;)
Ja netvrdím, že Tvoj postup nie je správny, ja som len napísala, že mne sa nepozdáva ale som veľmi rada a cením si, že si sa pustil do diskusie so mnou na túto tému - ako jediný a zároveň prvý, z mnohých, ktorým som otázku dala, čo mi neodpovedal, že nevie ;)
Mala si kus pravdy v tom, že ja som napísal, čo uplatňujem u termínovaného vkladu VÚB a Sporofondu, nie podielových listov. Preto sa Ti to nepáčilo. Ale princípy postupu sú blízke.
Stefan2005
23.03.13,14:30
....tak som dala písomný dopyt...

... rád si prečítam tiež tú odpoveď - som zvedavý, či bude nejaká paralela s touto: http://www.porada.sk/t207723-terminovany-vklad-uctovanie-na-konci-roka.html#post2233769
a_je_to
23.03.13,20:31
... rád si prečítam tiež tú odpoveď - som zvedavý, či bude nejaká paralela s touto: http://www.porada.sk/t207723-terminovany-vklad-uctovanie-na-konci-roka.html#post2233769
... úžasné ! Úplne som zabudol, že taká téma už tu nedávno bola .... hoci som v nej dával súhlas Kejke a som v nej aj anonymne citovaný z niektorej inej podobnej témy. Tento svoj príspevok som písal úplne nanovo a stretol som sa názorovo a argumentačne tamer na 100% s Kejkou, aj so sebou samým. To mi iba potvrdzuje, že som sa dopracoval k dobrým záverom. Stanovisko drsr pribudlo až potom a je zostavené podľa uvažovania, ktoré tu uviedla petra:-). Čiže lipnutie na ZoDP, bez prihliadnutia na prvovýznam ZoÚ a PÚP. Na drsr sú odbory pre dpfo, dppo, dpzč, dph, clo ... atď a každé robí v rámci deľby práce svoju poradenskú politiku, bez ovládania iných tesne súvisiacich odborností. Potom to aj tak vyzerá ... a poznať to aj na tomto stanovisku. Nie je to prvé stanovisko, odporujúce iným zákonom a ustanoveniam ktoré čítam, ale už aspoň desiate. Účtovníci, ktorí robia desiatky rokov v preťažení celý široký prierez ekonomiky, účtovníctva a daní, to sú odborníci. Nie tí, čo memorujú bez osobného stresového prežívania to, čo ich naučili na tej ich internej daňovej škole s úrovňou policajnej akadémie. Netvrdím, že tam nie je žiadny odborník, bolo by to .... Ale tieto stanoviská asi píšu ľudia, ktorých možno chatrakterizovať, že ... každý raz musí niekde a niečím začínať.
petra:-)
26.03.13,19:21
... Stanovisko drsr pribudlo až potom a je zostavené podľa uvažovania, ktoré tu uviedla petra:-). Čiže lipnutie na ZoDP, bez prihliadnutia na prvovýznam ZoÚ a PÚP.

Dúfam, že toto si smeroval daniarom, pretože ja som vo svojom uvažovaní nikdy neopomínala prvotnosť postupov účtovania a zákon o účtovníctve. :rolleyes:


Z h.u. mi vyplýva, že z daňového pohľadu je to výnosom a vstupuje do základu dane až v čase vyplatenia. Ja síce účtovne musím podchytiť zvýšenie hodnoty kurzu podielu pre účel verného zobrazenia, ale pre daňové účely HV upravím - znížim o zaúčtované navýšenie.

Ale iné som chcela :)

S týmto názorom som sa stretla dnes, tak dávam na uváženie:

"Podľa § 14 ods. 11 opatrenia MF SR zo 16. decembra 2002, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v z. n. p. zmena reálnej hodnoty (zvýšenie) cenných papierov a podielov, ktoré tvoria podiel na základnom imaní inej účtovnej jednotky a nie sú cenným papierom alebo podielom v dcérskej účtovnej jednotke alebo v účtovnej jednotke s podstatným vplyvom sa účtuje na ťarchu vecne príslušného účtu majetku (napr. účet 257) so súvzťažným zápisom v prospech účtu 414-Oceňovacie rozdiely z precenenia majetku a záväzkov.

Keďže zvýšenie hodnoty sa účtuje na súvahových účtoch, neovplyvňuje výsledok hospodárenia a teda ani základ dane účtovnej jednotky."

Tiež som ten účet 414 pozerala, ale nejak sa mi to nepozdávalo, či tento druh investície, teda podielové listy je možné zaradiť do tejto kategórie, že by som mohla o tom účtovať na účte 414.

Odpoveď z drsr samozreme zatiaľ neprišla. Keď príde pripnem ju sem, nech v tom máme konečne jasno :)