lkk9769
07.03.06,09:29
Mám nárok na odpočet DPH pri doklade o ubytovaní konateľa v meste kde je sídlo spoločnosti, ak konateľ je občan Českej republiky, a trvalý pobyt má v ČR.
ALBO
07.03.06,08:59
Ak je doklad na firmu , tak podľa mňa ano.
mimuška
07.03.06,13:10
a prečo áno
veď ubytovanie sa preplaca len zamestnancom pri služobných cestách
a on ked príde do firmy tak to nie je služobná cesta
podľa mňa to neide ani do nákladov
má ešte niekto iný názor ? alebo sa mýlim ja ?
Peterka
07.03.06,13:24
Všetko závisí čo je zmluve o výkone funkcie konateľa ak takáto zmluva nie je tak potom všetky nákaldy sú nákladmi konateľa a nie firmy a nie čo riešiť.
Jana Acsová
07.03.06,19:46
Tak ako je uvedené v príspevkoch predo mnou. Konateľovi vznikne nárok na ubytovanie v prípade pracovnej cesty. Firme vznikne právo na odpočítanie dane v prípade, ak je doklad týkajúci sa ubytovania, ktoré súvisí s pracovnou cestou správne vystavený, t.j. sú splnené podmienky podľa § 49 až 51 ZDPH.
Jana Acsová
07.03.06,19:48
...veď ubytovanie sa preplaca len zamestnancom pri služobných cestách a on ked príde do firmy tak to nie je služobná cesta
podľa mňa to nejde ani do nákladov...Aj ja si tak myslím ...
montecristo
08.03.06,06:59
Tak ako je uvedené v príspevkoch predo mnou. Konateľovi vznikne nárok na ubytovanie v prípade pracovnej cesty. Firme vznikne právo na odpočítanie dane v prípade, ak je doklad týkajúci sa ubytovania, ktoré súvisí s pracovnou cestou správne vystavený, t.j. sú splnené podmienky podľa § 49 až 51 ZDPH.

Spoločnosť nemá nárok na odpočet DPH, ak prepláca zamestnancovi výdavky súvisiace s pracovnou cestou cez cestovný príkaz - zamestnanec má nárok na náhradu týchto výdavkov a samotný zamestnanec je osobou, ktorá prijala zdaniteľnú službu, resp. tovar. Spoločnosť si môže uplatniť odpočet DPH len v prípade, že uvedená služba, tovar je priamo faktúrovaný spoločnosti a tak v podstate nepôjde o úhradu cestovných výdavkov pre zamestnanca, ktorý absolvoval pracovnú cestu.

Pri položenej otázke je však jasné, že sa nejedná o žiadnu pracovnú cestu. Nakoľko konateľ má nárok na odmenu za výkon svojej činnosti, v žiadnom prípade spoločnosť si nemôže uplatniť DPH na vstupe. Zmluvný vzťah medzi spoločnosťou a konateľom je druhoradá vec - spoločnosť sa môže zaviazať že tieto výdavky bude konateľovi preplácať, avšak ani v takomto prípade nebude mať nárok na odpočet DPH. Nejde o zdaniteľné plnenie z dôvodu zabezpečenia činnosti spoločnosti, ale výkonu konateľa.
Jana Acsová
08.03.06,11:43
Spoločnosť nemá nárok na odpočet DPH, ak prepláca zamestnancovi výdavky súvisiace s pracovnou cestou cez cestovný príkaz - zamestnanec má nárok na náhradu týchto výdavkov a samotný zamestnanec je osobou, ktorá prijala zdaniteľnú službu, resp. tovar. Spoločnosť si môže uplatniť odpočet DPH len v prípade, že uvedená služba, tovar je priamo faktúrovaný spoločnosti a tak v podstate nepôjde o úhradu cestovných výdavkov pre zamestnanca, ktorý absolvoval pracovnú cestu.
To nikto nerozporuje. Pojem pracovná cesta vychádza zo Zákona o cestovných náhradách. Nároky spojené s uplatnením práva na odpočítanie dane zo Zákona o dani z pridanej hodnoty.