monika012
21.03.13,15:18
dobry den ,vie my niekto poradit ohladom podieloveho spoluvlastnictva?zdedili som po babkedom ,vlastnim 80%z celeho domu aj pozemku,moji dalsi traja spoluvlastnici vlastnia 20%.momentalne uzivam dom so svojou pritelkou a dietatom.dom je osem izbovy vyzivam zatial len kuchynu obyvacku a splanu a samozrejme wc a kupelnu.ostatne izby su nevyuzite a stale v povodnom stave nic nie je menene.jeden s mojich spoluvlastnikou si ziada odo mna najomne od smrti mojej babky,ale ja som sa sem pristahoal len pred rokom a babka je mrtva 2 roky,ma vobec narok na to ziadat si najmneodo mna ked vecsina domu patri mne?on vlasni len 5%z celeho domu .vie my niekto prosim vas poradit?dakujem
JUDr. Pavol Kollár
22.03.13,09:29
Pokúsim sa to vyjadriť veľmi zjednodušene. Ak si iný spoluvlastník uplatní voči vám primeranú náhradu za to, že užívate aj jeho spoluvlastníctvo, bude v prípadnej žalobe na súde úspešný a to podaním žaloby o vydanie bezdôvodného obohatenia. Ak by ste sa nevedeli dohodnúť na sume, súd určí znalca za akú cenu za dá prenajať váš dom a z tejto ceny by súd určil 5% ako vydanie bezdôvodného obohatenia. Neplatí tam všeobecná trojročná premlčacia lehota, platí dvojročná premlčacia lehota. Existujú aj iné právne názory, ale rozhodovacia prax súdov je taká ako som uviedol.