balunka
21.03.13,16:26
účtovala som denník, na konci roka som zistila,že je pre mňa výhodnejšie ísť na paušálne výdavky.Môžem použiť paušál,aj keď v mojich výdavkoch /ktoré si nebudem uplatňovať,lebo použijem 40%/ ,sú úhrady faktúr, ktoré má druhá SZČO ako príjem,ktorý samozrejme prizná,ale ja to vo výdavkoch nemám
balunka
21.03.13,16:07
nikto nevie?
Mila123
21.03.13,16:12
jasne, že môžeš použiť paušál, ak splňaš podmienky podľa § 6, ods. 10 ZDP
tinaM
21.03.13,17:19
SZČO je registrovaná za platiteľa DPH podĺa § 7a. Táto osoba podáva len súhrnný výkaz.
DPH priznania nepodáva. Neplatí a neuplatňuje si DPH .

Teraz som na pochybách.
Môžem v tomto prípade uplatniť paušálne výdavky ?
petra:-)
21.03.13,17:37
Stačí trošku hľadať na porade :)

Re: Otázky a odpovede DRSR - daň z príjmu
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 6 ods. 10 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov /ďalej len "zákona o dani z príjmov"/ ak daňovník nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach. Toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške.
Z citovaného ustanovenia § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov vyplýva, že daňovník, ktorý je počas celého zdaňovacieho obdobia platiteľom DPH, nemôže uplatňovať výdavky percentom z príjmov /paušálne výdavky/.
Ak sa jedná o daňovníka, ktorý je počas príslušného zdaňovacieho obdobia platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, tento môže za toto zdaňovacie obdobie uplatniť paušálne výdavky
Ak ide o daňovníka, ktorý je registrovaný pre DPH podľa § 7a novely zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty, ide o daňovníka, ktorý je zdaniteľnou osobou, ktorej je pridelené IČ DPR, avšak sa nepovažuje za platiteľa DPH. Z uvedeného vyplýva , že nakoľko sa osoba registrovaná podľa § 7a zákona č. 222/2004 Z. z. zákona o DPH nepovažuje za platiteľa dane, takýto daňovník ( ak nie je registrovaný celé zdaňovacie obdobie ako platiteľ dane podľa § 4 zákona o DPH), teda je celé zdaňovacie obdobie registrovaný len podľa § 7a zákona o DPH, môže uplatniť paušálne výdavky podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov.
Odbor služieb pre verejnosť, DR SR Banská Bystrica

Váš dopyt:

Dobry den,

SZCO je povinna sa registrovat pre DPH podla § 7a zakona o DPH platneho od 1.1.2010 (z dovodu dodania sluzieb zdanitelnej osobe do ineho clenskeho statu EU). V sucasnosti nie je platitelom DPH a pre ucely vypoctu dane z prijmov si uplatnuje pausalne vydavky podla § 6, ods. 10 zakona o dani z prijmov.

Bude si moct tato osoba nadalej uplatnovat pausalne vydavky, ak ma povinnost sa registrovat pre DPH od 1.1.2010?

§ 6 zakona o dani z prijmov hovori:
(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty...

Som toho nazoru, ze osoba registrovana pre DPH podla § 7, resp. 7a zakona o dani z prijmov nie je platitelom dane z pridanej hodnoty, ale len osobou registrovanou pre dan. Z tohto dovodu splna podmienku § 6, ods. 10 zakona o dani z prijmov a moze si uplatnovat pausalne vydavky. Uvazujem spravne?

Dakujem. Pekny den.

http://www.porada.sk/t123821-p3-otazky-a-odpovede-drsr-dan-z-prijmu.html
tinaM
21.03.13,17:42
Petra, veľmi pekne ďakujem.Pomohla si mi.