drma
07.03.06,08:40
Prosím Vás poradte, manžel je živnostník nie je plátca DPH, začiatkom marca mi skončil rodičovský príspevok a manžel ma chce zamestnať ako účtovníčku. Nemám vôbec skúsenosti so mzdovou agendou, poradte ako postupovať. Viem, že treba sa hlásiť na zdravotnej a sociálnej, ale neviem aké doklady potrebujem v účtovníctve ako zamestnanec, a kedy a čo komu nahlasovať?
Danielle369
07.03.06,08:07
Prosím Vás poradte, manžel je živnostník nie je plátca DPH, začiatkom marca mi skončil rodičovský príspevok a manžel ma chce zamestnať ako účtovníčku. Nemám vôbec skúsenosti so mzdovou agendou, poradte ako postupovať. Viem, že treba sa hlásiť na zdravotnej a sociálnej, ale neviem aké doklady potrebujem v účtovníctve ako zamestnanec, a kedy a čo komu nahlasovať?
Manžel ťa musí nahlásiť na Registračnim liste do sociálnej poisťovne,samozrejme aj sám sa musí nahlásiť ako zamestnávatel,potom ťa zahlási do tvojej zdr.poisťovne a tiež sa registruje ako zamestnávatel,a nakoniec sa zaregistruje ako zamestnávatel na Daňovom úrade.
alušik
07.03.06,08:12
Keď sa prihlásite ako zamestnávateľ na všetkých vo vyššom príspevku uvedených úradoch, ste povinná mesačne predkladať zdravotnej a sociálnej poisťovni mesačné výkazy, daňovému úradu štvrťročné a ročné hlásenie, ktoré sa týka platených preddavkov na daň.
V mzdovej agende je toho viac, čo musíte robiť - výplatná páska, výplatná listina, mzdový list zamestnanca... Treba trošku hľadať tu v poradách.;)
alušik
07.03.06,08:15
A ešte termíny - tie závisia od toho, či si na poisťovniach stanovíte výplatný termín, ak áno, tak v tomto termíne ste povinná nielen platiť odvody poistného, ale aj predkladať tie mesačné výkazy. Ak si výplatný termín neurčíte - mesačné výkazy poistného predkladáte a platby poistného odvádzate až na konci ďalšieho mesiaca - t.j. napr. za marec 30.4., za apríl 31.5. atď.
Prehľady na daňový úrad sa predkladajú do 30 dní po skončení štvrťroka a ročné hlásenie sa predkladá do 31.3.:)
BEATA7777
29.08.06,15:44
AHOJTE , NEMA NIEKTO NEJAKý VZOR VYPLATNEJ LISTINY PLATNEJ OD 1.7.2006. ĎAKUJEM
sta
30.08.06,08:17
Ahojte, chcem sa spýtať, ak plánuje živnostník od 1.10 otvoriť prevádzku a prijať tam zamestnancov, môže sa prihlásiť na Daňový úrad ako platiteľ dane zo závislej činnosti povedzem už v septembri, alebo až od 1.10? Ďakujem :rolleyes:
Paula
30.08.06,08:38
Ahojte, chcem sa spýtať, ak plánuje živnostník od 1.10 otvoriť prevádzku a prijať tam zamestnancov, môže sa prihlásiť na Daňový úrad ako platiteľ dane zo závislej činnosti povedzem už v septembri, alebo až od 1.10? Ďakujem :rolleyes:

Môže, v Prehľade za mesiac 9/06 uvedie nuly.
sta
30.08.06,09:24
čiže by za september musel poslať do ZP a SP nulové výkazy??? :eek:
Paula
30.08.06,09:26
Nie do poisťovní, hovoríme o daň. úrade :)
sta
30.08.06,09:29
Nie do poisťovní, hovoríme o daň. úrade :)

Jasné :rolleyes: prepáč, som už dopletená, ani mi nedošlo, že v septembri končí štvrťrok :cool: ďakujem :p
olip
11.09.09,12:52
manžel je SZCO neplátca DPH, ja ako manželka mu chcem robiť účtovníctvo. Som zamestnaná na HPP, čiže popri zamestnaní. Musí ma nahlásiť na vyššie uvedené - SP,ZP,DÚ, alebo to môžem robiť len tak, samozrejme bez mzdy. Na SP sme vybavili splnomocnenie a dostala som GRIT kartu. Môže ma evidovať ako účtovníka - "dobrovoľníka"?
tinaM
11.09.09,13:17
Nevidím v tom problém.
Manželka môže vypomáhať manželovi. V tomto prípade nepôjde o nelegálnu prácu, nakoľko ste dôchodkovo poistená z trvalého prac. pomeru. Nie je potrebné nahlasovať do SP.
olip
11.09.09,13:31
Dakujem tinaM, spadol mi balvan zo srdca