zuzana030
22.03.13,11:01
ahojte, potrebujem súrne poradiť, min. rok v máji sme v hotovosti zaplatili 6000 eur za kúpu zvaračiek atd od jedného pána v hotovosti - mám výdavkový zaúčtovaný v jednoduchom účtovníctve tak ako treba, a mám na túto kúpu zaevidovanú aj zmluvu, tovar je zaradený ako drobný hmotný majetok
mám to hlásiť na daňovom? ak ano, tak ako, keď nenahlásim, tak čo z toho môže byť, keď termín je do konca marca.
toto som vôbec nevedela, že to treba hlásiť
ďakujem za radu
veronikasad
22.03.13,10:03
Ano, ide o platbu v hotovosti FO, ktorú treba nahlásiť na prísl. DU
zuzana030
22.03.13,10:06
a ako, nemám vôbec skúsenosť, len som to teraz čítala
to nás budú kontrolovať alebo čo?
mám len jednu takúto zmluvu
Tweety
22.03.13,10:07
a ako, nemám vôbec skúsenosť, len som to teraz čítala
to nás budú kontrolovať alebo čo?
mám len jednu takúto zmluvu
To oznamenie musíš zaslať priamo na DÚ.
Pozri príspevky.
http://www.porada.sk/t97256-p3-bonzacky-paragraf-odovzdat-alebo-neodovzdat.html
veronikasad
22.03.13,10:08
a ako, nemám vôbec skúsenosť, len som to teraz čítala
to nás budú kontrolovať alebo čo?
mám len jednu takúto zmluvu
Ano, za nesplnenie oznamovacej povinnosti je pokuta zo strany správcu dane.
Ak robíš účto v SW, väčšina z nich má formulár priamo v účtovnom SW. Aj tú jednu zmluvu treba nahlásiť na DU.
zuzana030
22.03.13,10:11
je na to nejaké tlačivo alebo stačí len nejaký list ako oznam napísať a poslať poštou, netuším....:(
medzičasom sme pozastavili živnosť
zuzana030
22.03.13,10:15
no tak musím na daňak ešte raz...:(
účtovníctvo som dala robiť účtovnej firme,
Tweety
22.03.13,10:15
no tak musím na daňak ešte raz...:(
účtovníctvo som dala robiť účtovnej firme,
Nemusíš, stačí to poslať poštou. ALe pozor, nie na DÚ kde má sídlo firma, ale ten, ktorému boli peniaze preplatené.
veronikasad
22.03.13,10:16
no tak musím na daňak ešte raz...:(
účtovníctvo som dala robiť účtovnej firme,
Účtovné firmy zvyknú robiť aj podklady k oznamovacej povinnosti
zuzana030
22.03.13,10:21
nerozmumiem...:(
KP zmluva je od fyzickej osoby nepodnikateľa.....
veronikasad
22.03.13,10:23
nerozmumiem...:(
KP zmluva je od fyzickej osoby nepodnikateľa.....
čomu nerozumieš. Nahlasuješ platby fyzickým osobám (v hotovosti)
zuzana030
22.03.13,10:23
no nedostala som žiadny podklad, ani som o tom nevedela,viete mi poslať nejaký vzor?
Tweety
22.03.13,10:24
nerozmumiem...:(
KP zmluva je od fyzickej osoby nepodnikateľa.....
Veď práve, nahlasuješ FO, ktorým si vyplatila za rok viac ako 5000€.
zuzana030
22.03.13,10:25
tomuto nerozumiem...:) ALe pozor, nie na DÚ kde má sídlo firma, ale ten, ktorému boli peniaze preplatené
chlapík je z toho istého mesta ako my, čiže to posielam na náš daňák?
veronikasad
22.03.13,10:26
no nedostala som žiadny podklad, ani som o tom nevedela,viete mi poslať nejaký vzor?
Za koho sa pýtaš (v akej funkcii pracuješ) - od koho si mala dostať podklad ?
zuzana030
22.03.13,10:27
a on z toho musí aj niečo platiť a tiež nahlasovať? ide o to, že je to náš známy a tovar nám predal za super ceny, on nie je szčo anemá tiež vedomosti ohladom nahlasovania
takže by som mu rovno dala aj info
Tweety
22.03.13,10:28
tomuto nerozumiem...:) ALe pozor, nie na DÚ kde má sídlo firma, ale ten, ktorému boli peniaze preplatené
chlapík je z toho istého mesta ako my, čiže to posielam na náš daňák?
Ak je len jeden DÚ pre všetky časti mesta, tak tam.
veronikasad
22.03.13,10:29
a on z toho musí aj niečo platiť a tiež nahlasovať? ide o to, že je to náš známy a tovar nám predal za super ceny, on nie je szčo anemá tiež vedomosti ohladom nahlasovania
takže by som mu rovno dala aj info
odkial bol ten tovar za super ceny ? Ak pochádzal z jeho skončenej podnikatelskej činnosti a nedodanil ho pri skončení podnikania, oznámenie môže byť podnetom na daňovú kontrolu u neho.

Kopiu "bonzáka" (ako sa toto nahlasovanie ľudovo volá), posielaš aj osobe, ktorej sa týka.
Katarína75
22.03.13,10:29
Ja som zasielala nieco v tomto zneni:

FY........................





Daňový úrad
........., 13.3.2013


Vec: Oznámenie platieb fyzickým osobám za rok 2012


Podľa §49a, ods. 8 zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov Vám oznamujeme uskutočnené platby v hotovosti fyzickým osobám za rok 2012.


MENO, ADRESA, DIČ: , IČO:
Vyplatená suma: ...... EUR dna .......za .....
zuzana030
22.03.13,10:41
ten tovar bol od známeho FO nepodnikateľa, nebol nikdy szčo, tovar mal pre vlastnú potrebu na svoje fušky, kúpený asi v obchode normálne a keďže môj manžel pracuje ako zvárač-szčo, potreboval to na svoju robotu v zahraničí (teda už od 1.1.2013 je zamestnanec), tak sme to od neho kupili, mám normálne zmluvu zaúčtovanú v účtovníctve, tak ako treba
a teraz...
daňová kontrola u neho? on nie je szčo...
nejako sa tu úplne strácam v tých info už teraz....:(
ten chlapík čo sme kupovali, nie je podnikateľ!!! tak načo ho mám nahlasovať a posielať mu aj info?
zuzana030
22.03.13,10:44
katka dakujem, už aj ukladám
otázka: ten chlapík nie je szčo, je to fyzická osoba
on si to má dať niekde do príjomov a tiež odviesť daň či ako? teraz tomu vôbec už nechápem
veronikasad
22.03.13,10:46
ten tovar bol od známeho FO nepodnikateľa, nebol nikdy szčo, tovar mal pre vlastnú potrebu na svoje fušky, kúpený asi v obchode normálne a keďže môj manžel pracuje ako zvárač-szčo, potreboval to na svoju robotu v zahraničí (teda už od 1.1.2013 je zamestnanec), tak sme to od neho kupili, mám normálne zmluvu zaúčtovanú v účtovníctve, tak ako treba
a teraz...
daňová kontrola u neho? on nie je szčo...
nejako sa tu úplne strácam v tých info už teraz....:(
ten chlapík čo sme kupovali, nie je podnikateľ!!! tak načo ho mám nahlasovať a posielať mu aj info?
Môžeš pridať aj 5 výkričníkov. Nahlasuješ platbu fyzickým osobám. Du môže dať podnet aj na ŽU, aby preveril tie "fušky" tvojho známeho.
ewita888
22.03.13,10:54
zuzana, čo keby si si prečítala zákon o dani z príjmov, .. konkrétne par. 49a) ods.8
Tweety
22.03.13,10:56
ten chlapík čo sme kupovali, nie je podnikateľ!!! tak načo ho mám nahlasovať a posielať mu aj info?

Lebo tak prikazuje Zákon o DzP. Predtým to prikazoval Zákon o správe daní a poplatkov. Táto povinnosť je tu už dávno.
zuzana030
22.03.13,10:57
veronika, nie v zlom tie výkričníky :)
len aby sme sa chápali...
že ten chlapík nie je ani nikdy nebol szčo, preto mi nie je jasné, ako by to skontrolovali, dokonca na ŽU, keď nie je tam vedený
každopádne ja to mám teda v poriadku?
idem aj volať nášmu účtovníkovi, čo nám to robil, že čo ako...
zuzana030
22.03.13,11:02
ja som v tých zákonoch stratená, preto som sa pýtala tu, ktoré viete poradiť a máte skúsenosti, lebo ja ich nemám veľa
Tweety
22.03.13,11:03
ja som v tých zákonoch stratená, preto som sa pýtala tu, ktoré viete poradiť a máte skúsenosti, lebo ja ich nemám veľa
No veď samozrejme, ale treba príspevky, kde sa o tom píše, aj čítať. Pozrieť aj priamo zákon, ktorý to prikazuje.
ewita888
22.03.13,11:06
ja som v tých zákonoch stratená, preto som sa pýtala tu, ktoré viete poradiť a máte skúsenosti, lebo ja ich nemám veľa
veď jasné, v pohode.. len sa mi zdalo, že radám neveríš, tak som ťa odkázala na paragraf, tam to nie je zložito napísané..

tvoj známy nebude platiť daň z príjmu, pretože predaj hnuteľného majetku, ak nebol zaradený v obchodnom majetku, je oslobodený od dane.. ty si ale povinnosť musíš splniť..
zuzana030
22.03.13,11:25
ďakujem baby, neberiem osobne akeď som sa pýtala, tak musím veriť, preverovať, aby som vás chápala...
info od účtovníka (účtovná kancelária)....že máme to v poriadku a hlásiť to netreba..:)
hmm...
tak teraz ma trafí....:D
Tweety
22.03.13,11:27
ďakujem baby, neberiem osobne akeď som sa pýtala, tak musím veriť, preverovať, aby som vás chápala...
info od účtovníka (účtovná kancelária)....že máme to v poriadku a hlásiť to netreba..:)
hmm...
tak teraz ma trafí....:D
A pozrela si vôbec Zákon? Toho sa treba držať.
avalik
22.03.13,11:30
ďakujem baby, neberiem osobne akeď som sa pýtala, tak musím veriť, preverovať, aby som vás chápala...
info od účtovníka (účtovná kancelária)....že máme to v poriadku a hlásiť to netreba..:)
hmm...
tak teraz ma trafí....:D

asi si prislusny paragraf ozaj necitala:

(8) Fyzickej osobe a právnickej osobe, ktorá má príjmy z podnikateľskej činnosti,136d) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595#f6992594) z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu a ktorá v rámci tejto činnosti uskutočnila úhradu zdaniteľného príjmu v hotovosti fyzickej osobe neevidovanú v elektronickej registračnej pokladnici tejto fyzickej osoby a z úhrady nezrazila alebo nevybrala preddavok na daň alebo daň, vzniká oznamovacia povinnosť, ak celková suma takýchto úhrad tej istej fyzickej osobe presiahne za kalendárny rok sumu 5 000 eur. Oznámenie správcovi dane je povinná fyzická osoba alebo právnická osoba zaslať v lehote do 31. marca roka nasledujúceho po roku, v ktorom takúto úhradu v hotovosti uskutočnila. Oznámenie obsahuje okrem výšky úhrady v hotovosti, dátumu a dôvodu takejto úhrady, aj identifikačné údaje fyzickej osoby alebo právnickej osoby, ktorá úhradu uskutočnila a identifikačné údaje prijímateľa takejto úhrady. Identifikačnými údajmi na účely tohto oznámenia sú meno, priezvisko, titul, obchodné meno, adresa trvalého pobytu alebo adresa bydliska, ak ide o daňovníka, ktorý sa na území Slovenskej republiky obvykle zdržiava, miesto podnikania, daňové identifikačné číslo, identifikačné číslo organizácie, sídlo organizácie.
zuzana030
22.03.13,11:30
pozriem neskôr v klude, keď nebudem mať frmol...spolieham sa, že dobre radíte...:)
zuzana030
22.03.13,11:38
avalik, tak presne toto som čítala, pýtala som sa vás presne pre to, lebo ma zmiatlo presne to posledné ohladom info o identifikačných údajoch, píše sa tam o FO alebo PO, obchodné meno, miesto podnikania...atď
JankaO
22.03.13,11:42
avalik, tak presne toto som čítala, pýtala som sa vás presne pre to, lebo ma zmiatlo presne to posledné ohladom info o identifikačných údajoch, píše sa tam o FO alebo PO, obchodné meno, miesto podnikania...atď
Z toho množstva identifikačných údajov, ktoré uvádza zákon vyberieš len tie, ktoré sa FO týkajú. Ak niektoré údaje nemá - ako napr. obch. meno, sídlo pdnikani a pod.., tak tie neuvádzaš.
L-M
22.03.13,11:50
odkial bol ten tovar za super ceny ? Ak pochádzal z jeho skončenej podnikatelskej činnosti a nedodanil ho pri skončení podnikania, oznámenie môže byť podnetom na daňovú kontrolu u neho.
Kopiu "bonzáka" (ako sa toto nahlasovanie ľudovo volá), posielaš aj osobe, ktorej sa týka.

Je to aj niekde v zákone napísané, že treba posielať kópiu aj osobe , ktorej sa to týka ? V softe som mala takú formuláciu textu, že zároveň oznamujeme aj osobe..... Len ma zaujímalo, že keď nepošleme, či je to problém. V § 49 som to nevidela...
avalik
22.03.13,11:51
avalik, tak presne toto som čítala, pýtala som sa vás presne pre to, lebo ma zmiatlo presne to posledné ohladom info o identifikačných údajoch, píše sa tam o FO alebo PO, obchodné meno, miesto podnikania...atď

(8) Fyzickej osobe a právnickej osobe,
- ktorá má príjmy z podnikateľskej činnosti,136d) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595#f6992594) z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu
- a ktorá v rámci tejto činnosti

uskutočnila úhradu zdaniteľného príjmu v hotovosti fyzickej osobe neevidovanú v elektronickej registračnej pokladnici tejto fyzickej osoby
a z úhrady nezrazila alebo nevybrala preddavok na daň alebo daň,

vzniká oznamovacia povinnosť, ak celková suma takýchto úhrad tej istej fyzickej osobe presiahne za kalendárny rok sumu 5 000 eur.

Oznámenie správcovi dane je povinná fyzická osoba alebo právnická osoba zaslať v lehote do 31. marca roka nasledujúceho po roku, v ktorom takúto úhradu v hotovosti uskutočnila.

Oznámenie obsahuje okrem
- výšky úhrady v hotovosti,
- dátumu
- a dôvodu takejto úhrady,
- aj identifikačné údaje fyzickej osoby alebo právnickej osoby, ktorá úhradu uskutočnila
- a identifikačné údaje prijímateľa takejto úhrady.

Identifikačnými údajmi na účely tohto oznámenia sú meno, priezvisko, titul, obchodné meno, adresa trvalého pobytu alebo adresa bydliska, ak ide o daňovníka, ktorý sa na území Slovenskej republiky obvykle zdržiava, miesto podnikania, daňové identifikačné číslo, identifikačné číslo organizácie, sídlo organizácie.

------------
Posledna veta definuje co su identifikace udaje ... cize u prijimatela FO nepodnikatela vypises udaje, ktore su ti zname - predpokladam, ze v zmluve mas meno, priezvisko, adresu trv. pobytu
zuzana030
22.03.13,11:53
díky kočky, idem hlásiť s tlačivom a poslať poštou...dane máme zaplatené, v poriadku máme všetko, tak nás hádam nebudú kontrolovať...:)
L-M
22.03.13,19:41
Je to aj niekde v zákone napísané, že treba posielať kópiu aj osobe , ktorej sa to týka ? V softe som mala takú formuláciu textu, že zároveň oznamujeme aj osobe..... Len ma zaujímalo, že keď nepošleme, či je to problém. V § 49 som to nevidela...

posúvam
ekopo
13.03.14,09:32
NO TENTO ROK UŽ NEMUSÍME NIČ OZNAMOVAŤ......