arpisko
22.03.13,12:52
Prosím vás,potreboval by som poradiť či potrebujem súhlas od sudeda ak chcem zatepliť a omietat dom (prerábam starší dom).vzhladom k tomu, že dom je velmi blízko hranice,budem musieť jednu stranu omietnuť z jeho pozemku.dakujem
erik555
22.03.13,12:01
a to ti akoze nechce dovolit, aby si z jeho pozemku omietal?
arpisko
22.03.13,12:05
...ešete neviem,nepýtal som sa ho, sním je velmi ťažká komunikácia,ale mne ide skor o to či musím mať od neho písomný súhlas,dakujem
draik
22.03.13,13:05
V stavebnom konaní ste nežiadali prístup cez jeho pozemok?
Inak sa môže oprieť o §127 ods. 3 Občianskeho zákonníka:
Vlastníci susediacich pozemkov sú povinní umožniť na nevyhnutnú dobu a v nevyhnutnej miere vstup na svoje pozemky, prípadne na stavby na nich stojace, pokiaľ to nevyhnutne vyžaduje údržba a obhospodarovanie susediacich pozemkov a stavieb. Ak tým vznikne škoda na pozemku alebo na stavbe, je ten, kto škodu spôsobil, povinný ju nahradiť; tejto zodpovednosti sa nemôže zbaviť.
arizona
22.03.13,14:30
...ešete neviem,nepýtal som sa ho, sním je velmi ťažká komunikácia,ale mne ide skor o to či musím mať od neho písomný súhlas,dakujem
Samozrejme, ze suhlas od neho musite mat,ved potrebujete vstupit na jeho pozemok.
Treba mu oznamit od kedy,do kedy potrebujete na jeho pozemok vstupovat,aby ste si dohovorili konkretne. Pozemok, prip.oplotenie treba dat po dokonceni prac do povodneho stavu.
Sused je povinny vam vstup na pozemok povolit na nevyhnutne nutny cas. /vid zakon vyssie/

Ak by nesuhlasil,pomoct moze obecny urad,prip. sud.
bloodymirko
26.03.13,06:53
Ako uz pisu kolegovia vyssie, sused je zo zakona povinny umoznit vam pristup na svoj pozemok a "strpiet" vasu cinnost na oprave vasho domu so susedoveho pozemku, samozrejme treba sa s nim o tom dohodnut.

Ak mate normalneho suseda (nastastie takych je vacsina) tak zoberte flasku konaku, bombonieru a chodte sa na navstevu, kde si dohodnete podrobnosti a utuzite susedske vztahy :):):)...

Ak mate suseda magora, tak vam pomozu uz len urady....obecny/stavebny, v najhorsom pripade sud...
Kvaka
26.03.13,07:45
Chcem len upozorniť na možné komplikácie, najmä ak je so susedom ťažká komunikácia.
Náš sused tiež zatepľoval.
Stena jeho domu je hranicou s naším pozemkom. Ani nás nenapadlo, že by sme mu nedali súhlas, len sme sa dohodli, kedy, aby sme boli tam. Robotníci nám však sem tam okydali omietku na našom dome, utierala som, kým bola stopa mokrá. Chodník k bránke cca 10x1m bol celý zakydaný od lepidla na polystyrén, no a na vchodovú bránku sa dostalo aj dosť omietky. Stenu sme si opravili, ale na bránke sú stopy po omietke, dosť veľké. Ešte sme to neoškrabali. Lepidlo, ktorým sa polystyrén lepí, išlo ťažko dole, tak na chodník rozotreli asfaltovú vrstvu, aby to zakryli. Nepáči sa mi to síce, ale čo už.