Danuulienka
22.03.13,14:24
V roku 2011 som urobila daňové priznanie živnostníkovi, pri ktorom ma vôbec ani len nenapadlo, že bral z úradu práce dotáciu. Keďže mal veľmi nízky príjem, daňové som urobila paušálom. V tomto roku som však prišla na to, že vlani bral dotáciu z úradu práce, ktorú som zajedno nedala v roku 2011 ani do príjmu a ešte nie som si istá či to bola zmena od roku 2010 alebo od roku 2011, že v prípade prijatia dotácia sa nesmú používať paušálne výdavky. Takže mám poriadne hlavu v smútku a neviem ako to mám opraviť. Prosím ak niekto má nejaký nápad alebo mi pomôže vymotať sa z tohto omylu budem veľmi rada.:mee::mee::mee:
ata111
22.03.13,13:45
Mňa napadlo také riešenie, ktoré by aj mohlo byť, keby:
Keďže za 2011 bol vo výdajoch paušál, všetko, čo kúpil v roku 2011 z dotácie, by som nepovažovala za výdaje z dotácie. Dotáciu by som začala umorovať až v roku 2012 a predpokladám, že dokončila by som to v roku 2013 - podľa časového harmonogramu UP. Dotácia sa dáva do príjmov len do výšky jej čerpania postupne. Ak má ešte možnosť a prostriedky a vie minúť peniaze v súlade so zmluvou, tak by to bolo priechodné. Inak dodatočné DP za rok 2011 a v podstate na dodanenie z titulu dotácie bude nula, avšak asi nemá dostatočné výdaje, ktoré by vydali za 40% paušálu.
veronikasad
22.03.13,13:49
Ešte máš 10 dní na to, aby si chybu opravila. Po uplynutí lehoty na podanie DP zmena spôsobu zdanenia už nebude možná.


(16) Ak daňovník v podanom daňovom priznaní za príslušné zdaňovacie obdobie uplatnil preukázateľné daňové výdavky, nemôže ich po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za toto zdaňovacie obdobie zmeniť na výdavky uplatňované spôsobom podľa odseku 10. Ak daňovník v podanom daňovom priznaní za príslušné zdaňovacie obdobie uplatnil výdavky spôsobom podľa odseku 10, nemôže ich po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za toto zdaňovacie obdobie zmeniť na preukázateľné daňové výdavky.

-----
Akú sumu vyčerpal z dotácie a aké mal príjmy z podnikania bez dotácie ?
ata111
22.03.13,13:53
Veronika, ide o rok 2011.
Katy a R
22.03.13,14:01
Veronika, ide o rok 2011.
Dotáciu teda bral v roku 2011? nuž potom ju treba dať do príjmov roku 2011 - ak si uplatnila paušálne výdavky. Ale hoď sem tie sumy ... že či aj dopad na SP a iné to bude mať ... :confused::confused:
Danuulienka
23.03.13,08:02
práve ide o to, že tým pádom dopad to má aj na SP na odvody a keď mu
mám povedať, že rok treba doplatiť odvody do SP hrúza, ale presne sa
chytím toho tak, ako mi radí ata111 aj, keď som chybu urobila, ale dám
výšku príjmu dotácie do príjmu a zároveň aj výdaja, postavím sa k tomu. tak,
že ju pokryjem v roku 2012 a 2013 a zdaním, je pravda , že mala ísť v roku 2011
do príjmu, ale je to privysoká suma doplatiť tú SP:mee::mee: za celý rok
Danuulienka
23.03.13,08:04
je mi z toho nanič, ale ďakujem Vám všetkým