gabika8381
22.03.13,14:50
dobrý deň,

potrebovala by som poradiť či môžem u SZČO uplatniť paušálne výdavky v prípade ak mal v 2012 zamestnancov - dohodárov? výhodnejšie však by boli pre neho paušálne výdavky...

ďakujem
Tweety
22.03.13,13:51
Nie, nemôžeš. Vzdávam sa, opravujem teda, ak nie je platiteľom dph celý rok, tak aj napriek tom, že zamestnáva, môže si uplatniť paušálne výdavky.
gabika8381
22.03.13,13:55
ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď :-)
Mila123
22.03.13,14:30
ZDP § 6, ods 10 znie....


(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 a 4 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

podľa môjho názoru si môže uplatniť paušálne výdavky,ale nemôže použiť DE , podľa § 6,, ods 14 ZDP
Pepa
22.03.13,14:34
Prečo?

Nie, nemôžeš.
MarcelaV
22.03.13,14:37
Toto je síce článok ešte z roku 2010, ale v tabuľke je dobré porovnanie JU, DE a PV. http://www.podnikajte.sk/prevadzka-firmy/c/179/category/uctovnictvo/article/danova-evidencia.xhtml
zanetth
22.03.13,14:41
Porovnanie paušálnych výdavkov, daňovej evidencie a jednoduchého účtovníctva



Paušálne výdavky
Daňová evidencia
Jednoduché účtovníctvo


Uplatňovanie výdavkov
paušálne výdavky 40 % z príjmov zvýšené o výdavky na poistné a príspevky
skutočné daňové výdavky
skutočné daňové výdavky


Účtovné knihy/evidencia
evidencia o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach
evidencia o príjmoch
a daňových výdavkoch v časovom slede, evidencia o hmotnom a nehmotnom
majetku, o zásobách, pohľadávkach a záväzkoch
peňažný denník,
kniha pohľadávok, kniha záväzkov, pomocné knihy


Podmienky pre možnosť použitia


Maximálna výška príjmov daňovníka
nie je stanovená, nepriamo však vyplýva z obratu na povinnú registráciu pre DPH (49790 eur)
170 000 eur za predchádzajúce obdobie
nie je stanovená


Daňovník môže zamestnávať zamestnancov
áno
nie
áno


Daňovník môže byť platiteľom DPH
nie (alebo len časť zdaňovacieho obdobia)
áno
áno



Môže ak nebol platiteľom DPH.( viď tabuľka )
monikahmonika
22.03.13,14:43
Ja sa chcem spýtať, že SZČO mal živnosť len do 31.3.2012, príjem mal 0,-eur, ale na sociálku a zdravotnú poisť. platil až do konca kalen.roka 2012 (ak keď nepravidelne, no nejaké nedoplatky tam platil tiež). DP typ "B" si má dať do r. 2 v odd.VI. v príjmoch 0,.eur, a v stĺpci výdavky sumu čo vyplatil odvody za rok? a potom vypisujem aj odd. IX s nulami, aj odd. X. s nulami ? a v riadku č. 113 bude tiež 0,- eur. Je to takto správne? lebo v tomto novom DP sa nikde nedá doplniť počet mesiacov vykonávania SZČ.
jamis
22.03.13,15:01
Dievčatá...pomóóóóóóóóc.

Taká blbá otázka
Pri paušálnych výdavkoch je možné ešte odrátať zaplatenie poistného do SP a ZP ?

Asi si bude musieť jedna dôchodkyňa poriadne oprášiť vedomosti.

Nehnevajte sa na mňa a ďakujem.
Tweety
22.03.13,15:03
Už sme Ti inde odpovedali.
Katy a R
22.03.13,15:03
Dievčatá...pomóóóóóóóóc.

Taká blbá otázka
Pri paušálnych výdavkoch je možné ešte odrátať zaplatenie poistného do SP a ZP ?

Asi si bude musieť jedna dôchodkyňa poriadne oprášiť vedomosti.

Nehnevajte sa na mňa a ďakujem.

však kukni - že ako sme sa predbiehali kôli tebe :D http://www.porada.sk/t213029-evidencia-prijmov-pri-pausalnych-vydavkoch-format.html
jamis
22.03.13,15:06
Prepáč, už som tu dlho nebola a ja sprostá som to zadala na 2 miesta.
Ďakujem.....
Tweety
22.03.13,15:07
Prepáč, už som tu dlho nebola a ja sprostá som to zadala na 2 miesta.
Ďakujem.....
No, preto si vari do sprostých nemusíš nadávať, čo by potom povedali iní.:)
jamis
22.03.13,15:09
Prepáč....ale ďakujem za info.
jamis
22.03.13,15:10
No, preto si vari do sprostých nemusíš nadávať, čo by potom povedali iní.:)

Na rozdiel od iných si to viem priznať...