moncici8
22.03.13,15:23
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať.
Naša spoločnosť má daňovú kontrolu za rok 2011 na DPH.
Kontrolórka mi spochybnila niektoré došlé faktúry. Faktúry boli na vykonané stavebné práce. Boli podložené súpisom prác aj objednávkou. Boli zaplatené v hotovosti.
Odôvodnila si to tvrdením, že táto firma si neplnila svoje povinnosti a nepodávala daňové priznania, ani s daňovým úradom nespolupracuje (nemá zamestnancov). My sme neskúmali, ani sme nemali kde zistiť, či firma zamestnáva nejakých ľudí. Keďže telefón na konateľa firmy už neexistuje, nemôžeme sa s ním spojiť ani my, aby sme si obhájili vykonané práce. Faktúra bola riadne vystavená aj zaplatená.
Má daňový úrad právo tieto faktúry spochybniť a následne dodaniť. My sme si firmu overili na obchodnom registri overili sme si DIČ. Ako môžeme ručiť (lebo donútiť druhú stranu, aby si faktúru zaúčtovala). Z ich strany sa jednalo asi o fiktívnu faktúru, ale prečo nepostihujú túto firmu, resp. konateľa, ale dali túto daň na výrub nám.
ďakujem za odpovede
veronikasad
22.03.13,14:26
Píšeš o stavebných prácach. Boli tieto stavebné práce skutočne vykonané, keď firma nemá žiadnych zamestnancov ?
Tweety
22.03.13,14:27
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať.
Naša spoločnosť má daňovú kontrolu za rok 2011 na DPH.
Kontrolórka mi spochybnila niektoré došlé faktúry. Faktúry boli na vykonané stavebné práce. Boli podložené súpisom prác aj objednávkou. Boli zaplatené v hotovosti.
Odôvodnila si to tvrdením, že táto firma si neplnila svoje povinnosti a nepodávala daňové priznania, ani s daňovým úradom nespolupracuje (nemá zamestnancov). My sme neskúmali, ani sme nemali kde zistiť, či firma zamestnáva nejakých ľudí. Keďže telefón na konateľa firmy už neexistuje, nemôžeme sa s ním spojiť ani my, aby sme si obhájili vykonané práce. Faktúra bola riadne vystavená aj zaplatená.
Má daňový úrad právo tieto faktúry spochybniť a následne dodaniť. My sme si firmu overili na obchodnom registri overili sme si DIČ. Ako môžeme ručiť (lebo donútiť druhú stranu, aby si faktúru zaúčtovala). Z ich strany sa jednalo asi o fiktívnu faktúru, ale prečo nepostihujú túto firmu, resp. konateľa, ale dali túto daň na výrub nám.
ďakujem za odpovede
Z ich strany sa jednalo asi o fiktívnu faktúru, ale prečo nepostihujú túto firmu, resp. konateľa, ale dali túto daň na výrub nám.
Zaúčtovali ste si teda faktúru služieb, ktoré ste neprevzali, uplatnili odpočet.... DÚ postupuje v súlade so zákonom.
moncici8
22.03.13,14:31
Ale oni prišli na stavbu so zamestnancami. (ľudmi). My sme nevedeli, že ich firma nezamestnáva. Možno sa jednalo o prácu na čierno. My sme neskúmali ich pracovné zmluvy. Prišiel majiteľ firmy (s.r.o.) čiže konateľ a ponúkol sa že tieto práce vykoná ( jednalo sa o ručný výkop na výstavbe kanalizácie a cena bola od vykopaného metra) takže nám bolo jedno či to urobí jeden človek a či je zamestnancom danej firmy sme neskúmali.
moncici8
22.03.13,14:34
Z ich strany sa jednalo asi o fiktívnu faktúru, ale prečo nepostihujú túto firmu, resp. konateľa, ale dali túto daň na výrub nám.
Zaúčtovali ste si teda faktúru služieb, ktoré ste neprevzali, uplatnili odpočet.... DÚ postupuje v súlade so zákonom.
V skutočnosti ale tieto práce previedli, len si vystavenú faktúru nezaúčtovali a neodviedli dan.
VieraM
22.03.13,14:51
ak boli práce preukázateľne vykonané a sú zdokladovateľné , nie je dôvod spochybňovať faktúru. Odvolajte sa. Spoločnosť dodávateľa predsa nemusí mať nutne zamestnancov. Bežná prax je tá že na práce si zabezpečí živnostníkov. Skúmať či môj dodávateľ má zamestnancov alebo živnostníkov nemám právo.
Mila123
22.03.13,14:52
V skutočnosti ale tieto práce previedli, len si vystavenú faktúru nezaúčtovali a neodviedli dan.
podajte trestné oznámenie na firmu....
VieraM
22.03.13,15:02
podajte trestné oznámenie na firmu....

tak to so neviem predstaviť prečo by som mala podávať trestné oznámenie na niekoho kto si neplní daňové povinnosti. Akým právom sa ja mám starať respektíve ak ja si nesplním niečo voči štátu tak sú na to kontrolórie a nie iné subjekty! Inak by sa situácia mohla posudzovať dnes keď existuje inštitút ručenia za daň, ale v roku 2011 táto nebola.
Mila123
22.03.13,15:13
keď myslíte......nespáchala firma na Vás podvod?
Zita5
22.03.13,17:38
Ak by som bola presvedčená, že daná firma s nami jednala špekulatívnym spôsob, veru aj ja osobne by som podala trestné oznámenie .A čo je na tom také nepochopiteľné .
Jednoducho netvárme sa , že je všetko v poriadku , keď nie je .Ak by som mala v hotovosti vyplatiť dodávateľovi za prácu(možno to nebola zanedbateľná čiastka ) tak si všetko pekne overím .Najmä pred uzatvorením obchodu resp. zmluvy Ak daňový úrad vie a má poznatky, že daná firma si neplní svoje povinnosti , tak niečo len skutočne nebude v poriadku .

Ja to nevidím také ružové ...najlepšie vedia konatelia keď uzatvárali dohodu s kým vstupujú do zmluvného vzťahu.

Ja netvrdím, že sa nemôže stať ......ale je tu veľa otáznikov .
Zita5
22.03.13,17:44
mimochodom už to majú aj v zákone,len sa mi nechce hľadať , či to môžu použiť aj pre rok 2011...

.§ 69b
Ručenie za daň
Na začiatok (http://www.porada.sk/t211136-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-10-2012-do-31-12-2012-a.html#hore)

(1) Daň uvedenú na faktúre, ktorú dodávateľ v lehote splatnosti podľa § 78 neuhradil alebo uhradil len jej časť (ďalej len „nezaplatená daň“), je povinný uhradiť platiteľ, ktorý ručí za daň podľa § 69 ods. 14 (ďalej len „ručiteľ“).

(2) Zánikom dodávateľa bez právneho nástupcu nie je povinnosť ručiteľa ručiť dotknutá.

(3) Daňový úrad miestne príslušný dodávateľovi (ďalej len „daňový úrad dodávateľa“) rozhodnutím uloží ručiteľovi povinnosť uhradiť nezaplatenú daň.

(4) V rozhodnutí podľa odseku 3 uvedie daňový úrad dodávateľa výšku nezaplatenej dane. Ručiteľ je povinný uhradiť nezaplatenú daň v lehote ôsmich dní od doručenia rozhodnutia. Proti rozhodnutiu môže ručiteľ podať odvolanie do ôsmich dní od doručenia rozhodnutia, ktoré nemá odkladný účinok.

(5) Ručiteľ má v súvislosti s úhradou nezaplatenej dane právo nazerať do spisu týkajúceho sa nezaplatenej dane v rozsahu nevyhnutnom pre uplatnenie opravného prostriedku.

(6) Ak ručiteľ uplatňuje nadmerný odpočet, ktorý má byť vrátený podľa § 79, daňový úrad dodávateľa použije na úhradu nezaplatenej dane alebo jej časti nadmerný odpočet alebo jeho časť. O použití nadmerného odpočtu alebo jeho časti daňový úrad dodávateľa vydá rozhodnutie. Proti rozhodnutiu môže ručiteľ podať odvolanie, ktoré nemá odkladný účinok. Použitie nadmerného odpočtu podľa tohto odseku má prednosť pred použitím nadmerného odpočtu podľa osobitného predpisu.33)

(7) Ak ručiteľ uhradil nezaplatenú daň a daňový úrad použil nadmerný odpočet na úhradu nezaplatenej dane, daňový úrad bezodkladne vráti ručiteľovi sumu dane, ktorá prevyšuje výšku nezaplatenej dane.

(8) Ak ručiteľ nezaplatenú daň alebo jej časť uhradil a došlo k úhrade nezaplatenej dane alebo jej časti aj dodávateľom a výsledná suma dane uhradená ručiteľom a dodávateľom je vyššia ako nezaplatená daň podľa odseku 1, daňový úrad sumu uhradenú ručiteľom, ktorá prevyšuje nezaplatenú daň, vráti bezodkladne ručiteľovi.

§69 odst.14
(14) Platiteľ, ktorému je alebo má byť dodaný tovar alebo služba v tuzemsku, ručí podľa § 69b za daň z predchádzajúceho stupňa uvedenú na faktúre, ak dodávateľ daň uvedenú na faktúre nezaplatil alebo sa stal neschopným zaplatiť daň a platiteľ v čase vzniku daňovej povinnosti vedel alebo na základe dostatočných dôvodov vedieť mal alebo vedieť mohol, že celá daň alebo časť dane z tovaru alebo služby nebude zaplatená. Dostatočným dôvodom na to, že platiteľ vedieť mal alebo vedieť mohol, že celá daň alebo časť dane z tovaru alebo služby nebude zaplatená, je skutočnosť, že
a) protihodnota za plnenie uvedená na faktúre je bez ekonomického opodstatnenia neprimerane vysoká alebo neprimerane nízka,
b) platiteľ pokračoval v uskutočňovaní zdaniteľných obchodov s platiteľom, u ktorého nastali dôvody na zrušenie registrácie podľa § 81 ods. 4 písm. b) druhého bodu aj po dni jeho zverejnenia v príslušnom zozname osôb vedenom Finančným riaditeľstvom Slovenskej republiky, alebo
c) v čase vzniku daňovej povinnosti bol jeho štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu alebo spoločníkom štatutárny orgán, člen štatutárneho orgánu alebo spoločník platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu.
Zita5
22.03.13,18:03
Takže uvedené platí od 1.10.2012
ecompka
10.04.13,07:06
Práve mi volal syn, ohlásila sa mu kontrola z DU, chcú doklady roku 2012,2013. Som prekvapená, že rok 2013, ešte sme nič nepodali, je kvartálny platca DPH. Nemáte skúsenosti? Môžu len takto na základe telefonátu žiadať doklady, ani riadne nepovedali čo chcú.
Zita5
10.04.13,07:10
Práve mi volal syn, ohlásila sa mu kontrola z DU, chcú doklady roku 2012,2013. Som prekvapená, že rok 2013, ešte sme nič nepodali, je kvartálny platca DPH. Nemáte skúsenosti? Môžu len takto na základe telefonátu žiadať doklady, ani riadne nepovedali čo chcú.

Robia aj na základe telefonátu . Zrejme niekde Daňovú kontrolu DPH a môže to byť záležitosť miestneho zisťovania.
srska
10.04.13,07:12
Práve mi volal syn, ohlásila sa mu kontrola z DU, chcú doklady roku 2012,2013. Som prekvapená, že rok 2013, ešte sme nič nepodali, je kvartálny platca DPH. Nemáte skúsenosti? Môžu len takto na základe telefonátu žiadať doklady, ani riadne nepovedali čo chcú.doporučujem prečítať si § 46 priebeh a ukončenie daňovej kontroly - v zákone č. 563/2009 - daňový poriadok. nech doručia oznámenie o začatí a potom si dohodnite termín začatia dk. v podstate máte na prípravu 40 dní
rgng78
10.04.13,09:48
poprosím čo znamená "protihodnota za plnenie uvedená na fa"? ods. 14 písm. a./...ď. za odp.
ecompka
10.04.13,12:13
Ďakujem, len mi je divné, že za rok 2013 sme ešte nič nepodali a oni už chcú kontrolovať. Ešte som sa s tým nestretla.
veronikasad
10.04.13,12:14
Ďakujem, len mi je divné, že za rok 2013 sme ešte nič nepodali a oni už chcú kontrolovať. Ešte som sa s tým nestretla.
Možno kontrolovali NO v inej firme - u teba je to miestne zisťovanie.
Zita5
10.04.13,12:17
Ďakujem, len mi je divné, že za rok 2013 sme ešte nič nepodali a oni už chcú kontrolovať. Ešte som sa s tým nestretla.

To bude istotne nejaká kontrola DPH u iného subjektu , kde si niečo chcú overiť u syna.Je to možno obchodný vzťah , ktorý sa opakuje od roku 2012. Ja to len takto vidím.
Počítajte s tým.Ak je všetko v poriadku, tak nemusíte mať obavu .