Robert333
22.03.13,16:28
V nasom panelaku sme si odhlasovali komplexnu obnovu, t.j. zateplenie, vymenu vytahov a mozno aj niektorych spolocnych rozvodov. Spravca nechal vypracovat projekt a oslovil niekolko firem so ziadostou o predlozenie ponuky. Ponuky nam odovzdal tento tyzden na prestudovanie a hlasovanie na schodzi vlastnikov.

Myslim, ze pri volbe riesenia by sme mali brat zretel na to, ze buducnosti moze vyvstat potreba prevazania starsich alebo nemocnych ludi na invalidnom voziku. Pred par rokmi jeden sused, ktory mal uz hodne cez 80, musel chodit do nemocnice na dialyzu, pricom chodili pre neho sanitkou a vozili ho na invalidnom voziku. Sucasny vytah je vsak tak maly, ze nebolo mozne ho dostat do vytahu, takze museli samostatne vozit jeho a samostatne invalidny vozik.

Pozrel som na webe, ake su odporucane rozmery kabiny pre prevazanie ludi na invalidnom voziku. Bolo uvedene, ze dvere maju mat sirku 80 cm, maju byt automaticke, rozmery kabiny maju byt minimalne 140x110 cm a pred vstupom do vytahu ma byt priestor minimalne 150x150cm na manipulaciu. Tieto rozmery kabiny nie je mozne v nasom panelaku dosiahnut, lebo toto su presne vnutorne rozmery vytahovej sachty.

Predpokladam, ze vyssie uvedene parametre sa pozaduju pre osoby, ktore sa pohybuju na invalidnom voziku bez asistenta (opravte ma, ak sa mylim). Navyse do baraku sa ide po 4 schodoch, takze na nejaku bezbarierovost mozeme zabudnut. Zaujimalo by ma, ake rozmery kabiny dostacuju na to, aby bolo mozne do vytahu vtlacit osobu na beznom invalidnom voziku a samozrejme sa s nou aj odviest. Na prekonanie uvedenych 4 schodov sa da instalovat rampa, ktora vsak moze byt strmsia ako v pripade invalida bez asistenta.

Sucasna sirka dveri vytahu je 70cm. Ponukaju rozmery kabiny bud 135x70 cm alebo 125x80 cm. Vsetky ponuky okrem jednej predpokladaju pouzitie existujucich sachtovych dveri, t.j. zostane zachovany vstup sirky 70cm. Jedna ponuka obsahuje aj vymenu sachtovych dveri za nove so sirkou 80cm.

Ocenim akekolvek informacie, skusenosti a pod. Pripadne aj dalsie veci, na ktore by bolo dobre pri planovani modernizacie vytahov pamatat.