Peter II
22.03.13,19:09
Vedel by mi prosím niekto poradiť metódu, ako odhadnúť aké množstvo biomasy (drevnej štiepky) získam z konárov, ktoré zostanú po údržbe ovocného sadu? Robím orezávanie ovocných stromov pre viacerých zákazníkov a v niektorých prípadoch pri tom vzniká veľké množstvo haluziny. Nechcem, aby iba tak voľne ľahla popolom, ako sa to robí zvyčajne a rád by som ju využil aj užitočnejšie - teda na štiepku. Vlastný štiepkovač takej kapacity však nemám a potenciálni odberatelia majú záujem, iba ak toho bude niekoľko ton. Ja však nemám žiadne skúsenosti, ako z nejakej kopy haluziny odhadnúť, koľko ton, alebo aspoň m3, štiepky by to bolo, a bez spoľahlivého odhadu nechcem riskovať, že mi príde štiepkovač a náklaďák no náklady budú vyššie ako peniaze, čo by som dostal za štiepku. Nikde však neviem nájsť žiadnu metódu, ako sa to dá odhadnúť - klasické spôsoby merania drevnej hmoty, ako sa používajú pri guľatine či štiepanom palivovom dreve sú pri haluzine nanič. Firmy, ktoré štiepkujú odpad/haluzinu po ťažbe alebo čistia a štiepkujú nálety zo zanedbaných pasienok však musia mať nejaký spôsob odhadu, koľko hmoty z toho získajú, či nie? Vopred ďakujem!
Marek87
13.11.14,08:05
Pracujem s drevnou hmotou, a viem, že presne sa to odhadnuť nedá, ani neexistuje žiadny sposob, ako to presne odhadnúť,,,iba roky skúsenosti.... Pri konároch sa stáva, že kopa je strašne nafúknutá, a štiepka z toho nieje žiadna....
taiko
13.11.14,08:13
ja by som si pozical mensi stiepkovac, prenosny a postiepkoval nejaku vzorku, napr konare z troch radov stromov zo sadu. Tu stiepku by som odvazil a mal by som predstavu
funtasta
13.11.14,09:25
ja by som to niekde zhromazdoval a nasledne keby bola dost velka kopa tak zavolal tu stiepkovaciu firmu len je pravda ze drevo je palivo a mohol by byt problem s hasicmi skor by som asi siel do obcasneho prenajmu dakeho drvica a predaval to ako pridanu sluzbu pre majitelov stromov- lebo palit haluzinu len tak asi nie zakonne