nape
07.03.06,08:56
Zdravím priatelia,

prosím Vás o radu. Náš zamestnávateľ nám, zdá sa, neuznáva priepustku od lekára. Znamená to, že keď ideme lekárovi, zoberieme si priepustku a on nám ju ráta ako dovolenku. Je možné aby nám ju odrátal z dovolenky. A ešte jedna vec. Jedna priepustka platí na celý deň a na jedného doktora.

Ďakujem Vám vopred za odpoveď
alušik
07.03.06,08:07
Podľa zákonníka práce máte nárok na 7 dní v roku, ktoré môžete stráviť u lekára. Ak to nie sú celé dni, ale idete len napr. na pol dňa, tak sa to prepočítava na hodiny.
V žiadnom prípade nemôže dávať namiesto takéhoto dňa dovolenku!!! to by ste si ju museli vy nahlásiť. Ale načo by ste to robili, však?
Tweety
07.03.06,08:08
Zdravím priatelia,

prosím Vás o radu. Náš zamestnávateľ nám, zdá sa, neuznáva priepustku od lekára. Znamená to, že keď ideme lekárovi, zoberieme si priepustku a on nám ju ráta ako dovolenku. Je možné aby nám ju odrátal z dovolenky. A ešte jedna vec. Jedna priepustka platí na celý deň a na jedného doktora.

Ďakujem Vám vopred za odpoveď Podľa § 141 ZP:
(2) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku alebo bez náhrady mzdy najmä z týchto dôvodov a najmenej v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
nape
07.03.06,11:39
A ak som celý deň preč, napr. za deň mám dve prehliadky. Čo s tým.

ĎAkujem
Tweety
07.03.06,11:41
A ak som celý deň preč, napr. za deň mám dve prehliadky. Čo s tým.

ĎAkujem
Budeš mať tento deň preplatený priemerkou. Nezáleží od toho, koľko stíhaš prehliadok, ošetrenie môžeš čerpať aj po hodinách, nemusí to byť celý pracovný čas.:cool:
nape
07.03.06,12:27
Ďakujem veľmi ste mne a mojim kolegom pomohli, teraz si zgustneme na našom zamestnávateľovi
jhorváth
28.01.10,04:02
Zdravím ja stojím na "druhej strane barikády" som zamestnávateľ a chcem sa spýtať čo s tými zamestnancami ktorý v decembri prídu za mnou a pýtajú sa koľko dni Pčok im zostalo aby si ich mohli vyčerpať???? Alebo čo stými ktorí si idú ráno predpísať lieky sestrička im dá recept o 07,30 a celý deň neprídu do roboty lebo priemerka je vyššia ako hodinová mzda a na koci roka si vybrali 25 dní RD a 7 dní § čo všetko musím zaplatiť a cez rok pracne nadrábať??? akom ich postihnúť, čo s tými lekármi ktorí ich v tom podporujú????
Stina
28.01.10,04:30
Pozri príspevok č.3 - pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas.
Na priepustke , alebo potvrdení od lekára má byť vyznačené či platí na celý deň.
ivka70
28.01.10,06:32
Zdravím ja stojím na "druhej strane barikády" som zamestnávateľ a chcem sa spýtať čo s tými zamestnancami ktorý v decembri prídu za mnou a pýtajú sa koľko dni Pčok im zostalo aby si ich mohli vyčerpať???? Alebo čo stými ktorí si idú ráno predpísať lieky sestrička im dá recept o 07,30 a celý deň neprídu do roboty lebo priemerka je vyššia ako hodinová mzda a na koci roka si vybrali 25 dní RD a 7 dní § čo všetko musím zaplatiť a cez rok pracne nadrábať??? akom ich postihnúť, čo s tými lekármi ktorí ich v tom podporujú????

Definuj si v internom predpise to, ze na priepustke musi byt napisany odchod od lekara, pripadne cely den, ak mas uznat cely den, nakolko zo zakona je platene volno na nevyhnutne potrebny cas.
ak to dojde az tak daleko, daj si tu pracu a prever si u lekara presny cas, kedy bol tvoj zamestnanec osetreny (daj to u lekara doplnit na priepustku). Myslim, ze zamestnaci pridu na to, ze sa im podvadzat neoplati, ak to urobis par krat.
Zamestancom nemusis oznamovat, kolko maju na konci roka vycerpane zo 7 dni, maju vyplatne pasky, teda maju vsetky informacie na to, aby si to zistili sami.
Ak ich precerpaju a prinesu priepustku, maju stale narok na volno - ale uz neplatene.

A co sa tyka dovolenky - tu im mas naplanovat ty na cely rok tak, aby aspon 1 cast bola v kuse 14 dni.
Vytvor hned na zaciatku roka harmonogram dovoleniek, kludne ich nechaj, nech si navrhnu, kedy chcu cerpat a potom to daj dokopy za vsetkych zamestnanacov, prisposob, aby sa nestalo, ze ked niekoho potrebujes v praci, tak vsetci budu dovolenkovat, oboznam ich s tym (daj podpisat harmonogram dovoleniek) a vyhnes sa tomu, aby niekto cerpal v decembri celu rocnu dovolenku.