nnadalinn
22.03.13,20:49
Zdravím,
rád by som sa opýtal na nasledujúcu vec. Pracujem ako tlmočník na živnosť na čiastočný úväzok. Nedávno som bol priamo oslovený zahraničnou televíziou z krajiny EÚ, aby som jej štábu poskytol pomoc pri rozhovoroch u nás, následne som dostal aj v hotovosti zaplatené, akurát že nejak v tom chvate a zmätku som nedostal žiadne potvrdenie, resp. som nevystavoval žiadnu faktúru. Kontaktoval som asistenta daného redaktora, aby mi poslal údaje, ktoré zahrniem do faktúry, ale on mi emailom poslal iba obyčajné potvrdenie na jednoduchom hlavičkovom papieri o tom, že som peniaze prevzal. Na potvrdení nebolo dokopy nič, ani pečiatka objednávateľa služby, s nadsádzkou sa dá povedať, že taký papier si kedykoľvek zostrojím aj ja vo worde. Na tom papieri bolo inak len moje meno, adresa, telefón, účel platby, meno redaktora a podobne, žiadne moje údaje ako IČO, DIČ. IČ pre DPH (platcom DPH nie som) a pod. Potvrdenie som podpísal, oskenoval a emailom poslal naspäť. Redaktor samotný mi predtým hovoril, že bude potrebovať môj podpis, aby mu jeho zamestnávateľ preplatil peniaze, ktoré on dal v hotovosti mne. Suma sumárum, ako mám toto zahrnúť do svojho jednoduchého účtovníctva?
Ďakujem
nnadalinn
25.03.13,16:37
hm fakt sa nenájde nikto na stručnú odpoveď?
Aljok
25.03.13,16:59
hm fakt sa nenájde nikto na stručnú odpoveď?
Tak stručne. Máš problém. Dodal si službu podľa ZDPH § 15/1. Pred dodaním si sa mal registrovať na DÚ podľa § 7a ods. 2. DÚ by Ti pridelil IČ DPH. Vystavil by si faktúru s týmto IČ DPH a podal súhrnný výkaz.
nnadalinn
25.03.13,17:29
Ďakujem, aljok, za odpoveď. Som už registrovaný podľa spomínaného zákona a mám IČ DPH, takže v tom by nemal byť problém. Skôr mi ide o tom, či musím vystavovať faktúru (keďže organizácia, pre ktorú som vykonal službu, o moju faktúru záujem nemá) alebo stačí to "prachobyčajné" potvrdenie o tom, že som prijal platbu. V podstate keď o tom uvažujem, tak na tom potvrdení je z mojich osobných údajov len meno, adresa a telefón, to má asi slúžiť len ako interný papier pre objednávateľa služby.
Aljok
25.03.13,17:37
Ak si registrovaný mal si vystaviť faktúru a podať súhrnný výkaz....
nnadalinn
25.03.13,17:41
služba sa realizovala pred pár týždňami, takže podať výkaz za prvý štvrťok stihnem, ak teda treba tú faktúru vystavovať a nestačí to potvrdenie... ďakujem za reakciu aljok...
Aljok
25.03.13,17:45
služba sa realizovala pred pár týždňami, takže podať výkaz za prvý štvrťok stihnem, ak teda treba tú faktúru vystavovať... ďakujem za reakciu aljok...
Radím Ti preštudovať ZDPH.
Potom by si vedel, že faktúru musíš vystaviť...

§ 72 Faktúra pri dodaní služby do iného členského štátu
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2013-a.html#hore)

(2) Zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá dodá službu s miestom dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte alebo treťom štáte, je povinná vyhotoviť faktúru podľa tohto zákona pri dodaní služby a prijatí platby pred dodaním služby.
nnadalinn
25.03.13,17:53
Radím Ti preštudovať ZDPH.
Potom by si vedel, že faktúru musíš vystaviť...

§ 72 Faktúra pri dodaní služby do iného členského štátu
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2013-a.html#hore)

(2) Zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá dodá službu s miestom dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte alebo treťom štáte, je povinná vyhotoviť faktúru podľa tohto zákona pri dodaní služby a prijatí platby pred dodaním služby.

okej, tak to sa spochybniť nedá, uznávam svoju nevedomosť... avšak neviem, či úplne chápem časť o vystavení faktúry "pri dodaní služby a prijatí platby pred dodaním služby"....to som mal faktúru vystavovať pred dodaním služby? napriek tomu, že som vopred netušil hodnotu služby, t.j. počet odpracovaných hodín atď?
Aljok
25.03.13,18:20
okej, tak to sa spochybniť nedá, uznávam svoju nevedomosť... avšak neviem, či úplne chápem časť o vystavení faktúry "pri dodaní služby a prijatí platby pred dodaním služby"....to som mal faktúru vystavovať pred dodaním služby? napriek tomu, že som vopred netušil hodnotu služby, t.j. počet odpracovaných hodín atď?

Veď si to poriadne prečítaj!
Dodáš službu = vystavíš faktúru
Nedodáš ešte službu, ale už prijmeš platbu (zálohu, preddavok) = vystavíš faktúru k tejto prijatej platbe