nufka2
22.03.13,20:07
:confused:
Mila123
22.03.13,19:11
:confused:

súd predsa nariadil, svojim rozhodnutím, kam má dotyčný -á posielať výživné, zvyčajne k rukám jedného z rodičov.....
teda?
ak má záujem otec môže ešte mimo výživného sporiť, koľko sa mu zachce dieťaťu......
Xanti
22.03.13,19:15
:confused:
A dieťa z čoho bude žiť? Ak otec nepošle peniaze na bežnú výživu, stravu , oblečenie a potreby dieťaťa matke? To má matka všetko sama hradiť?
Nemožné, bralo by sa to ako neplatenie výživného. A aký je dôvod, že otec poberá prídavky na dieťa? Prečo o ne nepožiada matka dieťaťa na UP aby chodili priamo jej:?
veronikasad
22.03.13,19:17
nufka, pýtaš sa ako rodič, ktorý výživné platí, alebo prijíma ?
nufka2
22.03.13,19:18
:confused:
annadam
22.03.13,19:25
Do 18. rokov veku dieťaťa matke, potom už dieťaťu. Vkladná knižka sa nepovažuje za výživné.
arizona
22.03.13,19:33
Vyzivne by si mal poslat k rukam matky /resp.tomu, kto sa o dieta stara/
Vyzivne ma sluzit na vyzivu a ostatne nevyhnutne potreby dietata,nie na sporenie.


Ale samozrejme,okrem toho mozes kludne aj na vkladnu knizku sporit,dietatu sa v dospelosti zidu ;)
arizona
22.03.13,19:35
temy som spojila dohromady, nezakladaj duplicity!!!
nufka2
22.03.13,19:46
nie ja ale priatel ma posielať a poslala čislo účtu a v banke sme zistily kde poslal
veronikasad
22.03.13,19:52
nie ja ale priatel ma posielať a poslala čislo účtu a v banke sme zistily kde poslal
nevidím v tom žiadny problém, ak matka dieťaťa (prijímatel výživného), chce výživné šetriť pre dieťa.
arizona
22.03.13,19:54
nie ja ale priatel ma posielať a poslala čislo účtu a v banke sme zistily kde poslal
nejako si odporujes!
Je rozdiel posielat peniaze na vkladnu knizku a nieco ine na ucet matke.

Ako a kde posle matke vyzivne,je iba na dohode rodicov. Ide o to,aby bolo pouzite pre dieta. Je jedno, ci jej ich bude posielat sekom, alebo na ucet.
veronikasad
22.03.13,19:55
nejako si odporujes!
Je rozdiel posielat peniaze na vkladnu knizku a nieco ine na ucet matke.

Ako a kde posle matke vyzivne,je iba na dohode rodicov. Ide o to,aby bolo pouzite pre dieta. Je jedno, ci jej ich bude posielat sekom, alebo na ucet.
Číslo účtu - ak som dobre pochopila - oznámila matka dieťaťa=prijímatel výživného na dieťa
mattto
22.03.13,20:16
treba dávať presné informácie, inak celá diskusia stráca význam
hubatá
23.03.13,06:01
Na sporenie nech mu otec založí novú vkladnú knižku, ktorú si môže nechať u seba do veku 18 r. dieťaťa, načo by vkladná knižka mala byť u matky - aby sa mali o čo hádať keď z nej vyberie peniaze?
Zitulda
23.03.13,07:18
To, že otec posiela na vkladnú knížku dieťaťa výživné, podľa toho, čo píšeš, že ste zistili účet, je vždy lepšie pre dieťa ako keby neposielal vôbec.Podľa toho tú vkladnú knížku určite založila matka a určite chce tie peniaze z výživného ušetriť. Ona hradí náklady na potreby dieťaťa sama zo svojich prostriedkov. To, že to bude na šetrenie, prepáč mi, ale ani Teba nufka 2 a priateľa nech to netrápi! To matka si bude môcť spytovať svoje svedomie, že siahne na peniaze dieťaťa a za akým účelom,či to bude potrebovať na vykrytie viacnákladov pre dieťa. Tvojmu priateľovi odporúčam "nech pravideľne posiela výživné zo svojho účtu na vkladnú knížku dieťaťa" a má tak aj on istotu že platí.
To je podľa mňa vždy lepšie ako neposielať výživné vôbec, alebo prípad opačný...pokračovanie v druhom príspevku.
Zitulda
23.03.13,07:22
My máme opačné starosti s neplatcom výživného pre našu vnučku.
Vyžiadal si od matky ešte pred troma rokmi, že založí dieťaťu nie vkladnú knížku, ale účet v banke a bude tam posielať výživné pre šetrenie. Dcéra súhlasila, poslala mu všetky údaje dieťaťa a šťastná očakávala, že aspoň tak dostane dieťa tých 33.- E od otca, ktorý od 2005 nie je ochotný platiť. Ale, žiaľ, keď koncom roku prišiel na meno dieťata výpis z účtu (medzitým sme na jeho požiadavku, či návrh založenia účtu aj zabudli) s hrôzou sme zistili, že koľko mesačne dostáva plat a zostatok na účte ku koncra bol 19.-€. To značí, že on má dispozičné právo , dieťaťu naďalej neposiela ani cent. Teda podľa toho si ho založil pod cudzím menom a iba preto, aby mu nik nemohol siahnúť na peniaze. A ani exekútor (pre zvýšené výživné a dlhy ktoré má súdom zaplatiť) nič nemôže vymáhať.
blavaciko
23.03.13,09:15
To, že otec posiela na vkladnú knížku dieťaťa výživné, podľa toho, čo píšeš, že ste zistili účet, je vždy lepšie pre dieťa ako keby neposielal vôbec.Podľa toho tú vkladnú knížku určite založila matka a určite chce tie peniaze z výživného ušetriť. Ona hradí náklady na potreby dieťaťa sama zo svojich prostriedkov. To, že to bude na šetrenie, prepáč mi, ale ani Teba nufka 2 a priateľa nech to netrápi! To matka si bude môcť spytovať svoje svedomie, že siahne na peniaze dieťaťa a za akým účelom,či to bude potrebovať na vykrytie viacnákladov pre dieťa. Tvojmu priateľovi odporúčam "nech pravideľne posiela výživné zo svojho účtu na vkladnú knížku dieťaťa" a má tak aj on istotu že platí.
To je podľa mňa vždy lepšie ako neposielať výživné vôbec, alebo prípad opačný...pokračovanie v druhom príspevku.

vyzivne je zvacsa splatne k rukam matky (otca, ak ma otec dieta v opatere).
pokial matka chce vyuzivat peniaze z vyzivneho na sporenie pre dieta, je to ok, ale nech ich na vkladnu knizku posiela sama, zo svojho uctu. preco? aby o par rokov matka nahodou neprisla a nezacala tvrdit, ze neplati vyzivne (lebo sporenie nie je vyzivne)
Xanti
23.03.13,09:42
vyzivne je zvacsa splatne k rukam matky (otca, ak ma otec dieta v opatere).
pokial matka chce vyuzivat peniaze z vyzivneho na sporenie pre dieta, je to ok, ale nech ich na vkladnu knizku posiela sama, zo svojho uctu. preco? aby o par rokov matka nahodou neprisla a nezacala tvrdit, ze neplati vyzivne (lebo sporenie nie je vyzivne)
Nie je to hlúposť?
Ak matka oznámila otcovi číslo účtu kam má posielať peniaze, a otec tam tie peniaze posiela. Tak nemôže argumentovať, že neplatí výživné. Ved robí tak ako mu povedala matka.
Myslím, že v banke by nemali poskytovať info o aký účet sa jedná. A ak by otec dieťaťa nevedel, že sa jedná o vkladnú knižku tak by táto téma tu ani nebola . A matka nemôže tvrdiť môj názor, že otec neplatí výživné.
Platí ho na účet , ktorý založila matka dieťaťa.
arizona
23.03.13,10:19
Podla mna, ak matka vie dieta uzivit a peniaze z vyzivneho od otca chce pouzit dietatu na sporenie nie je na tom nic zle. Matka zalozila sporiaci ucet,ma k nemu pristup, takze ak by peniaze potrebovala vie sa k nim dostat.
Sama poziadala otca,aby tie peniaze posielal tam, takze nemoze v buducnosti oponovat, ze otec peniaze neposielal k jej rukam.

Samozrejme iny by bol pripad, keby sporiaci ucet zalozil otec s cielom, aby sa matka k peniazom z vyzivneho nedostala a aby dieta dostalo peniaze az po dovrseni 18.roku. /tak som to povodne pochopila aj ja z prveho prispevku, pokym zadavatelka nedoplnila potrebne udaje/

Myslim si, ze seriozni rodicia konajuci obaja v zaujme dietata by sa mali vediet dohodnut aj sami, bez toho,aby im vsetko priklepol a odsuhlasil sud...
hena22
23.03.13,10:24
Minimálne by som ale na Tvojom mieste chcela mať niekde od nej podpísané, že toto je účet na ktorý chce výživné prijímať. V opačnom prípade by mala eso v rukáve a mohla by tvrdiť (neviem nakoľko si navzájom dôverujete a aké máte skúsenosti, toto je iba teoretická možnosť v prípade, že sa jedná o "žmýkačku"), že otec dieťaťu sporí a výživné neposiela.
stormcatcher
23.03.13,11:02
vyzivne je zvacsa splatne k rukam matky (otca, ak ma otec dieta v opatere).
pokial matka chce vyuzivat peniaze z vyzivneho na sporenie pre dieta, je to ok, ale nech ich na vkladnu knizku posiela sama, zo svojho uctu. preco? aby o par rokov matka nahodou neprisla a nezacala tvrdit, ze neplati vyzivne (lebo sporenie nie je vyzivne)
...pokial viem banky majú pri vyplňani príkazu kolonku "doplňujúce údaje" aj pre textové doplnenie. A sem kludne môžem napísať "víživné - so súhlasom matky na sporenie"
Zitulda
23.03.13,17:28
Ale ak otec bude posielať to zo svojho účtu na VK, tak má záruku vo výpisoch z vlastného účtu ...aj po niekoľkých rokoch. ČI?!
misoft
23.03.13,20:13
Keď už, tak aspoň "výživné" ...... :D
Letko
26.03.13,05:37
Nie je problém aj keď je to detská vkladná knižka. Pokiaľ dieťa nemá 18 rokov, s tými peniazmi môže disponovať aj jeho zákonný zástupca. Takže aj keď pošle peniaze na VK svojej dcéry a zákonným zástupcom je jej mama, ona môže z tej VK peniaze bez problémov vyberať. Možno dala číslo VK, aby nemusela platiť poplatky banke za vedenie účtu.
(takto to fungovalo niekedy v TB a nemyslím, že by menili podmienky)
buchač
26.03.13,06:27
Nie je problém aj keď je to detská vkladná knižka. Pokiaľ dieťa nemá 18 rokov, s tými peniazmi môže disponovať aj jeho zákonný zástupca. Takže aj keď pošle peniaze na VK svojej dcéry a zákonným zástupcom je jej mama, ona môže z tej VK peniaze bez problémov vyberať. Možno dala číslo VK, aby nemusela platiť poplatky banke za vedenie účtu.
(takto to fungovalo niekedy v TB a nemyslím, že by menili podmienky)
Bacha na dojmy a pojmy ...

Výživné a sporenie nie je to isté :
1. Výživné - musí dotyčný platiť na to dieťa ...
2. Sporenie - dobrovoľná činnosť rodiča ...

Rodič , ktorému bola zverená výchova ma nárok na výživné ....
Na sporenie už ale nie ...môže v podstate s peniazmi disponovať , no k osohu maloletého - zveľaďovať majetok musí ...

Je len na platcovi , či ich zasiela na jeden účet ...
Mila123
26.03.13,06:33
platí aj § 63/3 zákona o rodine


(3) Ak to majetkové pomery povinného rodiča dovoľujú, za odôvodnené potreby dieťaťa možno považovať aj tvorbu úspor. V takom prípade súd uvedie pri určení výživného sumu výživného, ktorá je určená na tvorbu úspor, a uloží povinnému rodičovi, aby túto sumu poukazoval na osobitný účet maloletého dieťaťa, ktorý v prospech neho zriadi rodič, ktorému bolo maloleté dieťa zverené do osobnej starostlivosti. Na nakladanie s prostriedkami na účte maloletého dieťaťa je potrebný súhlas súdu.
Letko
26.03.13,06:44
Bacha na dojmy a pojmy ...

Výživné a sporenie nie je to isté :
1. Výživné - musí dotyčný platiť na to dieťa ...
2. Sporenie - dobrovoľná činnosť rodiča ...

Rodič , ktorému bola zverená výchova ma nárok na výživné ....
Na sporenie už ale nie ...môže v podstate s peniazmi disponovať , no k osohu maloletého - zveľaďovať majetok musí ...

Je len na platcovi , či ich zasiela na jeden účet ...

VK by sa mala predovšetkým používať na "sporenie" - ale to tvrdia banky, pretože z VK nemajú príjem vo forme poplatkov. VK má svoje číslo účtu a výber sa dá uskutočniť len s pomocou VK. Takže ja nevidím rozdiel či posielam peniaze na účet alebo "účet". - to len tak mimo témy.
luja5
26.03.13,07:11
Ak by som vedela, že výživné je posielané na účet otvorený na meno maloletého dieťaťa (je jedno, na aký účet, podstatné by bolo, že je na meno dieťaťa a nie na meno matky), prestala by som tak robiť v záujme predísť možným problémom v budúcnosti, že neplatím výživné podľa rozsudku k rukám matky (ak je to tak v rozsudku). Výživné by som posielala poštovou poukážkou na meno a adresu matky. Matku by som informovala, že ak chce posielanie výživného na účet, aby oznámila číslo svojho účtu a upozornila by som ju, že nesmie ísť o účet dieťaťa.
Podľa mňa z ust. § 63 ods. 3 zákona č. 36/2005 Z.z. o rodine vyplýva, že na osobitný účet maloletého dieťaťa je možné posielať len časť výživného a na základe rozhodnutia súdu a v takom prípade ide o tvorbu úspor, s ktorými by mohla matka nakladať len so súhlasom súdu. (zák. ustanovenie odcitovala Mila123 v príspevku č. 23)
blavaciko
26.03.13,13:26
kazdu dohodu o zmene vyzivneho a aj jeho sposobe platenia by mal schvalit sud, v sucinnosti s koliznym opatrovnikom maloleteho