hugohugos
23.03.13,10:37
Počas prvého manželstva som sa stal právoplatným a jediným vlastníkom nehnutelnosti formou dedenia a darovania, v ktorej má moja matka právo doživotného užívania. Po uzatvorení druhého manželstva sa moja matka bojí, že v prípade mojej smrti si môže moja súčasná manželka uplatňovať nároky na spomínanú nehnutelnosť. Môže mi niekto dať v tejto veci vysvetlenie? Ďakujem.
Xanti
23.03.13,09:39
Do BSM nevystupujú dary ani zdedený majetok. Ani terajšia ani minulá mng. nemá nárok na podiel z dedeného majetku detto ani z darovaného, ak bol majetok darovaný tebe.mimotemy
avalik
23.03.13,09:46
Do BSM nevystupujú dary ani zdedený majetok. Ani terajšia ani minulá mng. nemá nárok na podiel z dedeného majetku detto ani z darovaného, ak bol majetok darovaný tebe.

Xanti, zadavatel sa pyta na dedenie po nom, nie na vyporiadanie po rozvode.


DEDENIE ZO ZÁKONA § 473
(1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.
(2) Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci.
§ 474
(1) Ak nededia poručiteľovi potomci, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.
(2) Dedičia druhej skupiny dedia rovnakým dielom, manžel však vždy najmenej polovicu dedičstva.
§ 475
(1) Ak nededí manžel ani žiadny z rodičov, dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z toho dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.
(2) Ak niektorý zo súrodencov poručiteľa nededí, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti.
§ 475a
Ak žiadny dedič nededí v tretej skupine, v štvrtej skupine dedia rovnakým dielom prarodičia poručiteľa, a ak nededí žiaden z nich, dedia rovnakým dielom ich deti.
Xanti
23.03.13,09:52
Samozrejme, bola som prirýchla.
arizona
23.03.13,10:08
Počas prvého manželstva som sa stal právoplatným a jediným vlastníkom nehnutelnosti formou dedenia a darovania, v ktorej má moja matka právo doživotného užívania. Po uzatvorení druhého manželstva sa moja matka bojí, že v prípade mojej smrti si môže moja súčasná manželka uplatňovať nároky na spomínanú nehnutelnosť. Môže mi niekto dať v tejto veci vysvetlenie? Ďakujem.
Ako tvoja manzelka ma pravo po tebe dedit vsetko co je v tvojom vlastnictve, teda aj zdedenu nehnutelnost.
hugohugos
23.03.13,10:16
... ak tomu dobre rozumiem, spomínanú nehnutelnosť môžu moje vlastné deti z predchádzajúceho manželstva dediť iba v prípade, ak zrušíme so súčasnou manželkou BSM v konkrétnej veci spomínanej nehnutelnosti?
Xanti
23.03.13,10:18
... ak tomu dobre rozumiem, spomínanú nehnutelnosť môžu moje vlastné deti z predchádzajúceho manželstva dediť iba v prípade, ak zrušíme so súčasnou manželkou BSM v konkrétnej veci spomínanej nehnutelnosti?
Zle tomu rozumieš, deti z akéhokoľvek vzťahu dedia vždy pokiaľ ich nevydedíš. A na to sú zákonom stanovené podmienky ... a aj proti vydedeniu sa môžu deti odvolať.
Ak nechceš aby dedila manželka spíš závet, a majetok v nom odkáž všetkým svojím deťom.
arizona
23.03.13,10:22
Avalik ti v prisp.c3 prilozila aj znenie zakona, precitaj si ho pozorne.
Tam sa pise, ze manzelka a deti dedia rovnakym dielom...

Zakon nerozdeluje deti na tie z prveho,druheho, ci tretieho manzelstva. VSETKY tvoje deti maju rovnake prava!
hugohugos
23.03.13,11:06
Závetom sa dá určiť, ktorým deťom odkážem majetok, alebo to musí byť odkázanie na všetkých?
Xanti
23.03.13,11:07
Závetom sa dá určiť, ktorým deťom odkážem majetok, alebo to musí byť odkázanie na všetkých?
Všetkým deťom musíš odkázať majetok .. lebo ak by si nejaké vynechal tak v tej časti by bol závet neplatný.
hugohugos
23.03.13,11:12
Takže ak chcem majetok zanechať iba mojim deťom, nie je na to žiadna zákonná cesta?
Katy a R
23.03.13,11:12
Závetom sa dá určiť, ktorým deťom odkážem majetok, alebo to musí byť odkázanie na všetkých?

Však nič ti nebráni porobiť poriadky s majetkom teraz . Keď sa rozhodneš, môžeš darovať tomu, komu ty uznáš za vhodné. aj susedovi.
len zase treba myslieť nato, aby si potom neskončil ako bezdomovec;)
Všetko je o vzťahoch v rodine ... :confused:
hugohugos
23.03.13,11:16
a nie je darovaním dotknuté právo súčasnej manželky a jej detí, im vzniká nárok na časť majetku až dedením?
mattto
23.03.13,11:17
komplikujete to

1. nehnuteľnosť nepatrí do BSM, preto po tvojej smrti sa nebude vyporiadavať BSM (žena nedostane nič)
2. žena nie je neopomenuteľný dedič, preto na ňu nemusíš brať ohľad
3. spíšeš závet, kde všetko odkážeš deťom, budeš sa riadiť iba ust. §479 OZ (Maloletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým potomkom aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Pokiaľ tomu závet odporuje, je v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu uvedených potomkov.) žena nedostane nič
4. nespíšeš závet a bude sa dediť zo zákona, dediči budú povolaní z 1. skupiny, kde dedia tvoje deti a manželka (tu už manželka dostane podiel)
mattto
23.03.13,11:18
je, spíš závet, kde nehnuteľnosť odkážeš deťom a hotovo
hena22
23.03.13,11:18
Takže ak chcem majetok zanechať iba mojim deťom, nie je na to žiadna zákonná cesta?

Ak chceš zanechať majetok iba svojim deťom, musíš napísať záveť. Manželka nie je neopomenuteľný dedič. Avšak z toho čo nadobudnete spolu jej prináleží 1/2, tú deti nezdedia.
Katy a R
23.03.13,12:48
a nie je darovaním dotknuté právo súčasnej manželky a jej detí, im vzniká nárok na časť majetku až dedením?
S majetkom, ktorý máš ty vo výlučnom vlastníctve si môžeš robiť ty, čo uznáš za vhodné. predsa nikde nie je písané že ten majetok musí ostať dedičom - môžeš ho aj "prehajdákať" ak chceš:confused: - to samozrejme ber len ako príklad (nie návod;))
Ale ak máte s terajšou manželkou nejaký majetok v BSM - tak to by ste museli spoločne riešiť (či už darovanie, alebo predaj- ak by ste sa tak rozhodli). No a v prípade úmrtia jedného z manželov ostane polovica (čo bolo v BSM) žijúcemu manželovi - a len druhá polovica ide do dedičstva.
Mária27
23.03.13,14:06
Po tebe budú dediť deti tvoje - a to z prvého aj druhého manželstva, ak sú tvoje vlastné, alebo ak si si nejaké osvojil. Ak si deti vyženil a neosvojil, tie zo zákona dedia len po mame, nie po tebe.
Manželku môžeš závetom z dedenia vylúčiť, avšak tvoje maloleté deti musia dostať svoj celý podiel a plnoleté aspoň polovicu svojho zákonného dedičského podielu.
korela
23.03.13,14:48
Ani sa vašej matke nečudujem. Je to až príliš vážna vec. Najlepšie riešenie by bolo, ak by sa nehnuteľnosť darovala späť vašej matke. Teda v prípade, ak tam ste vy ešte stále jediným dedičom.
V staršom veku žiť s pocitom neustáleho bytostného ohrozenia nie je šťastným riešením.
Ak sa to dá, zrejme tam bol nejaký dôvod pre darovanie.
Byť vo vašej situácii, moja snaha by sa uberala zaistiť nejakým spôsobom, aby mala matka doživotnú istotu strechy nad hlavou.
EvaB
23.03.13,15:45
Ani sa vašej matke nečudujem. Je to až príliš vážna vec. Najlepšie riešenie by bolo, ak by sa nehnuteľnosť darovala späť vašej matke.
Chýba tu zopár údajov. Býva on v tej nehnuteľnosti? Ak áno, nebolo by to rozumné. Nie je uvedený vek matky, ale aj tak by som to takto neriešila, aká je istota, že matka ako starší človek, jediný vlastník, ľahko ovplyvniteľný, nedaruje dom niekomu (inej osobe, cirkvi atď), nie raz sa to stalo.


Byť vo vašej situácii, moja snaha by sa uberala zaistiť nejakým spôsobom, aby mala matka doživotnú istotu strechy nad hlavou.

Presne o to mu ide, aby terajšia manželka nerobila problémy jeho matke. Naozaj je rozumnejšie spísať závet, určiť ako dedičov deti, hádam tí vlastnú starú mamu nevyženú. (ani to nie je stopercentne isté)