marv
23.03.13,15:56
Mam sporadicky zarobok na internete este popri normalnom zamestnani nic velke aby to stalo za zivnost alebo podnikanie. Zaujimalo by ma kde su hranice tohto zarobku kedy to este netreba priznavat a platit s toho dan alebo treba platit dan z akehokolvek zarobku??
Dakujem
Anik
23.03.13,15:19
500 eur ak je to príležitostná činnosť
marv
23.03.13,17:01
500 eur ak je to príležitostná činnosť

500€ rocne to nieje nejako moc malo?? a ak tu ciastku presiahnem ako mam postupovat aby to bolo v poriadku zo zakonom. povedzme ze je to zarobok tak max do 2000€
Anik
23.03.13,17:26
asi ťažko by si v takomto prípade vysvetloval, že sa jedná o čisto príležitostný príjem a myslím, že na takéto niečo už potrebuješ mať oprávnenie. Je to v podstate podľa mňa už podnikanie a nie príležitostný príjem
marv
23.03.13,17:59
Tak ako by som mal v tomto pripade postupovat. Zivnost je blbost sak to by som viac prerobil na odvodoch ako zarobil, staci ak to na konci roka len priznam a odvediem dan aj s mojim danovym prizanim z prace alebo ako??
Mila123
23.03.13,18:08
Tak ako by som mal v tomto pripade postupovat. Zivnost je blbost sak to by som viac prerobil na odvodoch ako zarobil, staci ak to na konci roka len priznam a odvediem dan aj s mojim danovym prizanim z prace alebo ako??
zo živnosti, ak u máš máš možnosť uplatniť si aj paušálne výdavky....
pri príjmoch, kt. patria do § 8 ZDP máš možnosť iba skutočné výdavky (zvyčajne nie sú žiadne) a nakoniec zaplatíš aj ZP z nich a aj vyššiu daň z príjmu......
Anik
23.03.13,18:09
a do akého § by si to chcel vtesnať do §5-závislá činnosť - nie
na § 6 potrebuješ určitý druh oprávnenie- živnosť, alebo aspoň DIČ čo je v podstate jedno z hľadiska príjmu a odvodov.
§ 7 - kapitálový majetok to nie je
§ 8 - príležitostný príjem - tam by som to tiež nedala
Ak si zamestnaný, tak potom živnosť prvý rok neplatíš odvody na SP a dokonca ak je súbeh nemusíš ani na ZP aj keď by si sa mal nahlásiť a môžeš si zvoliť výšku preddavku a v rámci RZZP sa to vysporiada. Ak by si sa predsa len rozhodol legálne čo ti tu asi poradíme, tak to môžeš mať t.č. aj bez odvodov a potom sa uvidí.
marv
23.03.13,21:41
Dakujem za pomoc, aby som to uviedol na pravu mieru ide u rucne robene sperky ktore sa mi s casu na cas podari predat internetom. Bavime sa o cca 50-100€ mesacne. Ak si zalozim zivnost tak musim zacat platit aspon zdravotnu co je tusim 37,5€ ktoru uz mimochodom v tejto bananovej republike plati moj zamestnavatel ale dobre zakony nerobia ludia takze zdvojene odvody su normalne. A nasledne by som musel este platit dan zo zisku co je tusim 20% cize z tej povodnej 100€ my ostane cca 50€ a to je ten lepsi mesiac ak to bude 50€ tak nezarobim nic. A nasledne o rok budem musiet zacat odvadzat aj minimum do SP a tym padom moje odvody pojdu rapidne hore ze v podstate s tym co zarobim nebudem mat ani na odvody ktore su minimalne tusim cca 120€.
Takze ja ozaj netusim akou cestou sa mam vybrat aby to pre mna malo nejaky zmysel.
ewita888
23.03.13,21:49
odvody do SP pri takomto zárobku určite nebude povinnosť platiť..

keď máš aj pracovný pomer, tak ako preddavky do ZP si v zdravotnej určíš nula, potom ti len vyrátajú nedoplatok na základe tvojho príjmu..
Anik
23.03.13,21:57
zdravotku by si musel začať platiť, ak by si nebol zamestnaný , ináč sa môžeš rozhodnúť, aké preddavky budeš platiť môžeš aj 0 a v rámci RZZP sa uvidí pri nízkom príjme a súbehu možno bydeš doplácať len máličko, alebo nič - závisí od výšky príjmu za rok 2013.
daň z príjmu je 19% a táto by sa ťa potiažne týkala a nie DPH, ktorá je 20%.
hranicu príjmu pre SZČO na SP za rok 2013 je 4830 - táto Ti tiež podľa teba nehrozí.
k príjmu si potom ešte budeš môcť uplatniť 40% paušálne výdavky, alebo skutočné a až z rozdielu by si platil daň