juwe
23.03.13,23:44
Dobry den, chcem poprosit o radu skusenych poradakov. Cinnost SZCO som zacat vykonavat v 8/2010. Nezaregistroval som sa vsak na DU, teda som nemal pridelene DIC az skoro 1 rok, do 8/2011. Dane, zdravotne poistenie aj socialne poistene som z prijmu riadne zaplatil, danove priznanie som robil na tlacive B a napriek tomu mi danovy uradl nedal pokutu, ze nemam DIC. V 8/2011 som sa bol prihlasit na DU, ze nemam DIC, zaco mi bola udelena pokuta, ktoru som zaplatil.

Podľa znenia starého zákona o sociálnom poistení - je samostatne zárobkovo činná osoba k 31. decembru 2010 fyzická osoba, ktorá:
a) ....
b)....
c) má oprávnenie na vykonávanie činnosti podľa osobitného predpisu okrem činnosti fyzickej osoby v pracovnom pomere, na ktorej výkon je povinná mať oprávnenie podľa osobitného predpisu – patria sem advokati, architekti, tlmocnici a pod. Toto je aj moj pripad.

Od 1. januára 2011 má postavenie samostatne zárobkovo činnej osoby na účely sociálneho poistenia každá fyzická osoba, ktorá dovŕšila 18 rokov veku a je registrovaná podľa zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o správe daní“), t. j. má pridelené daňové identifikačné číslo (DIČ) v súvislosti s činnosťou vyplývajúcou z právneho vzťahu, ktorý zakladá dosahovanie príjmu z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov.

V prechodných ustanoveniach zákona platného po 1.1.2011 je zároveň uvedené:
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2011
§ 293bp
(1) Ak fyzická osoba je zamestnanec alebo samostatne zárobkovo činná osoba k 31. Decembru 2010 a toto právne postavenie trvá aj po tomto dni, je zamestnanec alebo samostatne zárobkovo činná osoba aj podľa zákona účinného od 1. januára 2011.

Moja uvaha a otazka je nasledovna:
Podla mna som bol v case od 8/2010 (zaciatok cinnosti) do 12/2010 SZCO (podla starej definice v zakone o SP, napriek absencii DIC, ktoru stary zakon nespomina). V case od 8/2011 som bol taktiez SZCO, nakolko som mal uz pridelene DIC (nova definicia DIC=SZCO). Bol som taktiez v case od 1/2011 do 8/2011 SZCO (obdobie bez DIC, avsak s platnosotu prechodneho ustanovenia?)

Moj nazor je ze ano, kedze to vyplyva z prechodnych ustanoveni noveho zakona o SP, avsak pracovnicka socialnej poistovne tvrdi, ze nie a chce mi zvysit predavkove platby za socialne poistenie + ziada nedoplatok na SP. Je to z titulu, ze si mysli, ze to co som zarobil za 12 mesiacov je podla nej len 4 mesiace (=cas kedy som mal pridelene DIC a podla nove som bol aj SZCO). Proste urobila to, ze prijem za 12 mesiacov vztiahla na casove obdobie 4 mesiacov, co je blbost, pretoze mi umelo zvysila moj prijem za 1 mesiac. Ked som sa prihlasoval do SP, vtedy nebolo chyru ani slychu o probleme, pani v SP mi vyrubila preddavok zodpovedajuci prijmu za casove obdobie 12 mesiacov.

Ak by aj pracovnicka mala pravdu - v pripade ze by som bol SZCO len 4 mesiace nemal by som pozadovat o vratenie predavkov za SP, kedze z mojho prijmu za 4 mesiace ako SZCO nie som povinny platit socialne odvody (moj celkovy rocny prijem/12*4
Co by bolo v pripade, ze by som si DIC nevybavil = cely rok 2011 by som nemal DIC. Mal by som teoreticky nekonecne velky zarobok na mesiac, kedze podla jej logiky by sa zarobena musela delit 0 = nekonecno, platil by som teda z maximalneho zakladu????

dakujem za odpovede,
beatar
23.03.13,23:05
V prvom rade k základným pravidlám pri založení živnosti. Založil si živnosť v 8mes./2010, podľa zákona o SP si nebol povinný platiť žiadne sociálne poistenie, povinnosť platenia minimálnej výšky poistenia vznikla len u zdravotného poistenia, ktoré si bol povinný 1x uhradiť do 8.9.2010. Povinné platenie sociálneho poistenia by Ti vzniklo až po podaní DP roku 2010, konkrétne prvýkrát by si musel uhradiť platbu sociálnej poisťovni do 8.8.2011 za mesiac júl. Samozrejme podľa výšky príjmov v roku 2010. Je tu i možnosť, že by táto povinnosť nevznikla ak by príjem neprekročil stanovenú hranicu príjmu za rok 2010 voči SP. Takže na základe čoho si začal platiť sociálne poistenie? Z toho mi vyplýva, že si sa naň prihlásil dobrovoľne, čo je tiež jedna z možností začínajúceho podnikateľa. Ovšem dobrovoľne zaplatené poistenie Ti samozrejme nikdy vrátené nebude, ak by si sa pozeral na citáciu zákona akokoľvek.
juwe
24.03.13,05:59
Aby som to upresnil, v 2011 som neplatil SP za rok 2010 (podla prijmu som nemusel platit SP). Ide o poistenie v roku 2012 za rok 2011 ktore som uz podla prijmu za rok 2011 musel platit. A teraz ide o to ze podla pani v SP som v roku 2011 8 mesiacov nebol SZCO a 4 mesiace som bol SZCO. Ak by to tak bolo, co som potom bol 8 mesiacov??? Dane som si zaplatil (tam problem nebol, DU mi dal za vykon samostatne zarobkovej cinnosti bez DIC pokutu), zdravotne poistenie som riadne platit, socialne poistenie som platil taktiez (avsak vztiahnute na 12 mesiacov, co aj bola pravda). Proste mojich 8 mesiacov zarobkovej cinnosti ignoruje a vztahuje moj celorocny zarobok len na 4 mesiace. Tymto krokom mi chce zvysit vysku mojich predavkov za SP + ziada aj nedoplatok, ktory jej vyplinu z titulu, ze to co som za robil za rok 2012 som podla nej v skutocnosti zarobil len za 4 mesiace, kedy som bol podla nej SZCO (=mal som DIC).Prechodne ustanovenia zakona pri tom ignoruje (kto bol SZCO pred 31.12.2010 je SZCO aj po 1.1.2011).
veronikasad
24.03.13,07:25
Aký bol tvoj ročný príjem=tržby za rok 2010 a 2011. Akú činnosť si vykonával ? Mal si pridelené IČO zo živ.úradu ?
juwe
24.03.13,08:21
Moj prijem za rok 2010 bol cca 3000, za rok 2011 bol 8000 (+-). SP platim v roku 2012 za rok 2011. V roku 2011 som za rok 2010 neplaitil, nemal som povinnost. Rok 2010 neriesim, riesim rok 2011, v ktorom som podla pani v SP 8 mesiacov nebol SZČO (kedze som nemal DIC, ale prechodne ustanovenia hovoria nieco ine. Popri SZČO som aj zamestnani. Cinnost ktoru vykonavam: ide o skupinu, do ktorej patria advokati, architekti, tlmocnici a pod.
veronikasad
24.03.13,08:29
Moj prijem za rok 2010 bol cca 3000, za rok 2011 bol 8000 (+-). SP platim v roku 2012 za rok 2011. V roku 2011 som za rok 2010 neplaitil, nemal som povinnost. Rok 2010 neriesim, riesim rok 2011, v ktorom som podla pani v SP 8 mesiacov nebol SZČO (kedze som nemal DIC, ale prechodne ustanovenia hovoria nieco ine. Popri SZČO som aj zamestnani. Cinnost ktoru vykonavam: ide o skupinu, do ktorej patria advokati, architekti, tlmocnici a pod.
Za rok 2010 si neprekročil príjem pre povinnú registráciu v SP.
Nesplnenie oznamovacej povinnosti voči DU (za čo si dostal pokutu) a povinná registrácia v SP sú dve rozdielne veci. Za rok 2011 si príjem pre povinnú registráciu v SP prekročil a platiť si mal začať od 1.7.2012 (do 8.7.2012 si sa mal prihlásiť na reg.liste FO) bez ohľadu na to, že si zamestnancom. Ak máš vysoký príjem zo zamestnania, je možné žiadať o vrátenie preplatku pri prekročení max.vymer.základu.

O registráciu (pridelenie DIČ) si žiadal spätne ododňa kedy si začal vykonávať činnosť ?
juwe
24.03.13,10:55
Aby bolo jasne, na DU som si nesplnil svoju povinnost registrace, avsak cely svoj prijem z mojej "SZCO" cinnosti som mal zdaneny - tzn. priznal som ho. V roku 2012 mi vznikla aj povinnost sa zaregistrovat v SP ako platca socialneho poistenia, co som aj urobil. Platit som zacal od 1.7.2012 - ako vravim, svoj prijem som si riadne zdanil, platil som z neho zdravotne odvody aj socialne poistenie. Jedine moje pochybenie bolo to, ze som nemal DIC cca rok po zaciatku mojej cinnosti, t.j. medzi 8/2010 do 8/2011. Do SP som sa bol nahlasit v 6/2012 a prihlasil som sa bez problemov ako fyzicka osoba - SZCO, pani mi vypocitala preddavky soc. poistenia za rok 2011, ktore riadne platim od 1.7.2012. O DIC som neziadal spatne, neviem ci sa takato vec da urobit, na karticke z DU "osvedcenie o registraciia prideleni DIC" mam datum registracie 8/2011. Moj jediny problem spociva v tom, ze podla pracovnicky SP som medzi 1/2011 (kedy plati novy zakon o SP kde SZCO musi mat DIC) a 8/2011 nebol SZCO! A cely moj rocny prijem za rok 2011 (hoci bol riadne zdaneny, platil som z neho zdravotne odvody a aj socialne poistenie) sa pre jej vypocet preddavkov do SP vztahuje na obdobie, kedy som mal DIC, t.j. 4 mesiace (od 8/2011 do 12/2011). Tu je moj problem. Chce mi z mojho pohladu neopravnene zvysit predavky do SP + ziada nedoplatok za obdobie od 1/2011 do 12/2011, kedze podla jej logiky som bol SZCO iba 4 mesiace, takze cely mopj rocny prijem vztiahla na tieto 4 mesiace. S danovym uradom a zdravotnou poistovnou problem nemam. Doteraz som nemal ani so socialnou poistovnou, pokial mi pracovnicka SP neoznamila, ze "vraj platim malo".

Je mozne poziadat spatne o registraci DIC k 1/1/2011, len preto aby ma pani zo SP brala ako SZCO? Ak nie co som bol potom od 1/1/2011 do 8/2011? V prechodných ustanoveniach zákona o soc. poisteni platného po 1.1.2011 je zároveň uvedené: (1) Ak fyzická osoba je zamestnanec alebo samostatne zárobkovo činná osoba k 31. Decembru 2010 a toto právne postavenie trvá aj po tomto dni, je zamestnanec alebo samostatne zárobkovo činná osoba aj podľa zákona účinného od 1. januára 2011. V tychto ustanoveniach sa nehovori vobec o DIC, tzn. do 31/12/2010 som bol SZCO a taktiez aj po 1/1/2011.

Dakujem Vam za odpovede, ale vidim podla nich, ze ani Vy uplne nechapete, co sa pytam, lebo je to cele postavene "na hlavu". V principe pani odo mna tymto slovickarenim ziada cca 700 EUR (nedoplatok 500 EUR + 200 ako zvysene socialne poistne do 7/2013).

Vobec nechapem, preco mi DU nepridelil DIC + mi nenavalil pokutu, kedze aj za rok 2010 som robil danove priznanie z FO B, detto v roku 2012. Sam som ich na to upozornil. Ale o to tu nejde.