luja5
24.03.13,09:02
Ahoj poraďáci,
opäť sa na Vás obraciam s prosbou, tentokrát o zdieľanie Vašich skúseností alebo o radu v nasledujúcej záležitosti:

Po mame som zdedila podiely na urbárskom majetku a členstvo v PS. Nedávno ma pracovníčka PS, s ktorou jedinou som v príležitostnom kontakte (mám to ďaleko), informovala o príprave VZ s tým, že budem musieť pre pozemkový úrad preukázať svoj rodinný vzťah k pôvodnému vlastníkovi matričnými dokladmi predchádzajúcich vlastníkov, začínajúc úmrtným listom pôvodného vlastníka (niektoré doklady nemám a získať by sa dali len tam ďaleko, čo by bolo re mňa komplikované). S touto informáciou z pozemkového úradu prišiel vraj podpredseda PS, ale podrobnosti nevedela (dlhšie tam nebola, že preverí, o čo ide a dá mi vedieť). Údajne by však malo ísť o nejaký súdny spor, v ktorom vystupuje pozemkový úrad a budú tak musieť urobiť všetci urbárnici.

V uvedenej súvislosti by ma zaujímalo, z akého dôvodu a na základe akých paragrafov by mohol odo mňa žiadať pozemkový úrad matričné doklady a čo by sa mohlo stať, keby som ich neposlala. Rada by som si pozrela príslušné paragrafy, len neviem, kde mám hľadať, táto oblasť je pre mňa dosť veľkou neznámou. V zákone o pozemkových úpravách som síce našla možné spôsoby preukazovania vlastníctva voči pozemkovému úradu, ale tam je na prvom mieste uvedené rozhodnutie o dedičstve.

Viem, že pri niektorých parcelách na LV, ktoré som zdedila po mame a ktoré mama nadobudla na základe rozhodnutí PPLH, boli v čase môjho dedenia plomby údajne kvôli súdnym sporom, plomby sú však už zrušené.

Milí poraďáci,
bola by som veľmi rada, ak by mi k tomuto niekto napísal svoj názor, radu, skúsenosť.
Ďakujem.
hubatá
24.03.13,08:11
To som teda veľmi zvedavá čo poradia poraďáci: aké matričné doklady ešte treba keď máš osvedčenie o dedičstve a na LV sú blomby už zrušené ......
a_je_to
24.03.13,17:59
Nespájal by som jedno s druhým. Jedna časť urbáru môže už byť vysporiadaná, je na LV, aj plomby sú zrušené. Druhá časť sa možno vybavuje, nie je pre ňu založený LV, alebo je úradne, či súdne spochybnená. A žiadateľ - PS, ako zástupca podielnikov musí preukázať, že živé osoby, ktoré zastupuje, sú oprávnené osoby za svojich zomrelých predkov – aby mohol byť LV založený. Taký problém zabezpečujem aj ja. Lebo u pôvodných vlastníkov sa evidovalo iba meno a priezvisko /niekedy aj dedinská prezývka/ a pôvodné bydlisko, ktoré už dávno nie je všade identifikovateľné. Možno je to požiadavka spracovateľa ROEPu a obce, alebo súdneho odporcu, ktorej treba vyhovieť. Ak ide o klasický urbár, tak tiež si myslím, že by malo stačiť dedičské rozhodnutie na PKV v ktorých je urbársky podiel od predkov zapísaný. Ale ak ide o pasienkovú spoločnosť, ktorá sa do PKV nezapisovala, iba sa na župnom úrade viedol zoznam užívateľov, tak treba rodný list, alebo úmrtný list, alebo aj dedičské na iný majetok, preukazujúci rodinnú väzbu. Ale nie bezpodmienečne všetky možné, iba jeden z nich. Opis dedičského rozhodnutia musí vyhotoviť na požiadanie dediča okresný súd v mieste, kde rodič /prarodič/ umrel a odoslať ho na adresu žiadateľa. Ale k žiadosti sa musí priložiť zodpovedajúci kolok /cca do 5 Eur/. Žiadosť musí obsahovať meno a priezvisko predka a spoľahlivý dátum jeho úmrtia, aj právny dôvod a prehlásenie oprávneného záujmu žiadateľa. Dobre je na príslušný súd – dedičské oddelenie najprv zavolať a dohodnúť sa.
luja5
24.03.13,20:47
A_je_to, ďakujem za informáciu, o čo by mohlo ísť, pomohol si mi viac sa zorientovať.

Ja mám okrem svojho dedičského osvedčenia aj dedičské osvedčenie mamy (ktorá dedila po babke), aj dedičské osvedčenie babky (ktorá dedila po dedkovi, ktorý je zrejme pôvodný vlastník, keďže mám poslať aj jeho úmrtný list), ale poslať by som mala práve len viacero matričných dokladov, z ktorých však niektoré nemám.

Ak by išlo o ten prípad, že časť urbáru nie je zatiaľ vysporiadaná, vybavuje sa ... a PS by bolo úspešné, nie je mi jasné, či by som mohla získať podiely na niečom ďalšom, čo nebolo predmetom dedenia. Nemalo by v takom prípade najprv prebehnúť dedičské konanie o novoobjavenom majetku po dedkovi ako pôvodnom vlastníkovi? Lebo ak bol pôvodným vlastníkom dedko, postupne nasledovalo niekoľko dedičských konaní s niekoľkými dedičmi a v žiadnom z nich nedošlo k odmietnutiu dedičstva, tak by to mohol prípadne dostať aj iný z dedičov (nič by som proti tomu nemala). Alebo nie? Asi by išlo o nové parcely-iné pozemky, ako o tie, ktoré sú už vysporiadané.

Pravdu povediac veľmi sa mi do toho nechce, mám to veľmi od ruky a aj iné komplikácie zháňať matričné doklady, preto som sa pýtala aj čo by sa mohlo stať, ak by som tie doklady neposlala.
Budem čakať, aké ďalšie informácie dostanem z PS, čo sa nakoniec z toho vykľuje a ako to celé dopadne:).
Ešte raz ď.:)
a_je_to
25.03.13,13:04
A_je_to, ďakujem za informáciu, o čo by mohlo ísť, pomohol si mi viac sa zorientovať.

Ja mám okrem svojho dedičského osvedčenia aj dedičské osvedčenie mamy (ktorá dedila po babke), aj dedičské osvedčenie babky (ktorá dedila po dedkovi, ktorý je zrejme pôvodný vlastník, keďže mám poslať aj jeho úmrtný list), ale poslať by som mala práve len viacero matričných dokladov, z ktorých však niektoré nemám. Ak ide o ten istý majetok, tak skutočne nevidím dôvod na posielanie ďalších dokoladov, okrem svojho dedičského. Každý musí predpokladať, že ak je posledné dedičské v poriadku, tak súd považoval ostatné podklady za právne vyhovujúce a pozemkový úrad nemá na tom čo preskúmať

Ak by išlo o ten prípad, že časť urbáru nie je zatiaľ vysporiadaná, vybavuje sa ... a PS by bolo úspešné, nie je mi jasné, či by som mohla získať podiely na niečom ďalšom, čo nebolo predmetom dedenia. určite áno, ak tam bol podiel predka, ale dedičské by tam bolo treba dotiahnuť. Nemalo by v takom prípade najprv prebehnúť dedičské konanie o novoobjavenom majetku po dedkovi ako pôvodnom vlastníkovi? Ak ide o reštitučný nárok po bývalej masarykovskej pasienkovej tak ... tam sa nededilo, zapíšu po preukázaní aj bez dedičského, tereziánsky urbár treba predediť, Lebo ak bol pôvodným vlastníkom dedko, postupne nasledovalo niekoľko dedičských konaní s niekoľkými dedičmi a v žiadnom z nich nedošlo k odmietnutiu dedičstva, tak by to mohol prípadne dostať aj iný z dedičov (nič by som proti tomu nemala). Alebo nie? Asi by išlo o nové parcely-iné pozemky, ako o tie, ktoré sú už vysporiadané. Iba ak by si sa zriekla sama svojho dedičstva ako dedič v priamom rade.

Pravdu povediac veľmi sa mi do toho nechce, mám to veľmi od ruky a aj iné komplikácie zháňať matričné doklady, preto som sa pýtala aj čo by sa mohlo stať, ak by som tie doklady neposlala. nič, iba v zozname bude Tvoj predok evidovaný ďalej ako neznámy vlastník ... ak sa nenájde niekto, kto sa namiesto Teba prihlási ako domnelý vlastník, prehlasujúci iný rodinný vzťah a Tvoj nezáujem. Pololegálne, ale za určitej zhody okolností úspešne.
Budem čakať, aké ďalšie informácie dostanem z PS, čo sa nakoniec z toho vykľuje a ako to celé dopadne:).
Ešte raz ď.:).
luja5
25.03.13,17:14
A_je_to, ďakujem za obšírnejšie informácie, pomohlo mi to viac sa zorientovať, lebo tieto pozemkové veci neboli nikdy mojou parketou. Prišla som k tomu ako slepé kura k zrnu:), mama o tom za svojho života nikdy nehovorila, tak niekedy netuším, kde je tomu sever a kde juh:).