irelevant
24.03.13,09:28
Ano toto tu už bolo veľakrát. Čítal som niekoľko článkov a diskusií o probléme ktorý mam ale žiaľ bez úspechu.

Mám klasický problém ked sa nedokážem dostať k svojej partícií a píše mi že ju mam najskôr naformátovať. Hodne by som potreboval zachrániť svoje dáta. Mám tam rôzne vlastné zdrojové kódy a spústu materiálov do školy. Rôzne dokumenty. Jednoducho desiatky GB dôležitých súborov.

Asi vás bude zaujímať ako tento problém vznikol:
Mal som nainštalovaný WIN7 a Linux. Po nejakej dobe ma linux omrzel a tak som ho odinštaloval. Samozrejme MBR s nim. Riešil som to klasicky a to vloženým inštalačného DVD do mechaniky a spustil opravu PC. Vždy to fungovalo, našlo chybu a opravilo. No tentokrát nie. Skúšal som aj cez príkazovy riadok fix MBR no nic. Skúšal som aj program ktorý som mal na DVD niečo s partíciami a robil som resize partícií aby som ziskal viac miesta. No DVD je asi jemne poškrábané pretože to sekalo a písalo hrozne dlhý čas. Hlavne ked tam nabehlo usporadúvanie dát. A tak som dal STOP a zrušil som to. V tedy som sa vrátil späť k inštalácií WIN 7 a vyuzil 20GB volneho miesta na disku a nainštaloval novy WIN 7. Tým sa prepísalo MBR a znovu bol aj starý WIN 7 funkčný. ALE (tu zacína problém) po prihlásení som už nemal prístup k starému disku. Čiže som s nim takmer vôbec nič nerobil. Fakt by som s tým nutne potreboval pomôcť.

Robil som kontrolu disku. Bez chyby. Chcel by som sa spýtať či je možné obnoviť celý ten disk. Pretože tolko dát nemám kam zálohovať.

Vopred ďakujem za všetky odpovede a akúkoľvek pomoc.
Fero11
24.03.13,09:01
Po prve ... skor by ma omrzel win7 ako linux, ale budis :)
Win su debilne uz preto, lebo zavadzac nevie rozoznat iny system ako od MS, cize ak instalujes win po linuxe, ziadny zavadzac sa ti nezobrazi.
Ak odinstalujes linux aj s MBR, tak samozrejme nema sa z coho zavadzat a teda vypise sa hlaska, ze OS sa nenasiel alebo nieco podobne (to uz je jedno, jednoducho, nema mu kto povedat odkial bootovat).

Riesenim je opravit/doinstalovat win zavadzac, postup:
1. nabootovat c DVD win 7
2. prejst uvodnymi blbostami a dostat sa az k oprave systemu (repair)
3. zvolit konzolu a zadat


bootsect /nt60 ALL /mbr
Po restarte by mal win7 nabootovat

A k tvojmu problemu:
Stiahni si a napal na DVD toto http://www.ubuntu.cz/ziskejte/stahnout ci uz 32, alebo 64 bit ver.
Daj nabootovat s mechaniky, vyber slovencinu a nedavaj instalovat, len daj vyskusat ubuntu.
Ak nabehne ubuntu, tak tam uvidis vsetky zariadenia cize disky, paticie ako /dev/sda ... resp. /dev/sdb pokial mas viac diskov, alebo zasunute usb kluce atd ...

Zatial co debilny win vidi len svoje ntfs, fat ... tak linux vidi vsetko.
Potom by si mal vidiet aj tie svoje data a mozes si ich zalohovat napr. na pripojene usb kluce/disky ...
Ak nemas dost velku kapacitu na zalohovanie, tak spust gparted, napr. takto ze stalacis kombinaciu klaves ctrl+alt+t a otvori sa ti terminal a tam napis gparted, prip. sudo gparted, alebo staci stlacit alt+F2 a napisat gparted.
Gparted je program na editovanie a formatovanie particii, samozrejme bez straty dat, je to graficky nastroj a dost intuitivny, takze nemal by si tam mat problem (pripadne je x navodov ako v nom pracovat).
A dufam, ze nabuduce odinstalujes win a nie linux :)
irelevant
24.03.13,09:04
Velmi rad by som nechal skor Linux ako Win 7 ale s Opensuse som si nejak nesadol :D Diky za radu URCITE SKUSIM :) THX
Fero11
24.03.13,09:10
treba skusit rozne distra, ale ubuntu desktop je taky najviac podobny win. co sa tyka GUI ... laikovy tam staci graficke prostredie a mys ... nemusis vobec zapinat terminal.
Problemy mozu nastat s exotickym HW, prip. nejakym spec. softom, ktory je robeny pre win, ale aj to sa da riesit emulaciou wine (vino).
Beznemu uzivatelovy by som linux odporucal ... bezny uzivatel pouziva, net (napr. firefox, ktory je uz po instalacii ubuntu), alternativa MS office je libreoffice, dokonca som minule cital, ze ms office a libreoffice porovnavali a libreoffice dopadol ovela lepsie ... skype (staci nainstalovat)
Toto su bezne uzivatelske funkcie, samozrejme funguje aj vsetko ostatne
irelevant
24.03.13,09:55
Môžem použiť aj Live verziu?
Fero11
24.03.13,12:03
ubuntu je live cd/dvd cize mozes ho vyskusat, alebo nainstalovat. Cize ak nechces instalovat, das len vyskusat a spravis potrebne operacie co potrebujes, cize zalohu, rozdelenie disku atd ...
irelevant
24.03.13,12:40
No. Ani v Linuxe Ubuntu nedokážem z toho disku čítať-pozriet sa doň. Ani ho nezobrazi. Jedine v tom gparted je vidieť.

Tým programom gparted nemozem zmenit format partície bez straty dát. Skúšal som to s 5GB partíciou kde som dal nejaky folder a file a pri zmene boli dáta zmazané. Pozeral som návody. Viem síce anglicky ale nejak EXTRA dobre ked sa odjakživa učím nemecky no hm. Ale tak rozumel som nieco a pokial viem tak to ani nejak nejde. Možno sa mýlim. Možno z FAT32 na NTFS ano. Ale tá partícia má neznámy format(píše mi že other). Tie dáta tam ale sú.

Programom DiskInternals Partition Recovery som skenom dosiahol toho že som tam mohol nakuknúť a skúšal som aj otvoriť a funguje to. Problém je však v tom že trial verziou nemôžem nič iné. Akurát som získal istotu že to tam je akurát sa k tomu dostať.

A zasa programom Active File Recovery for Windows som dal scan a našlo to 1 sector MFT a 2 sectory volume boot sector. Ale to je skoro nič takže poškodené to nebude.

Díky za rady MOC si to cením. Ale zatial stále neúspešne.
Vlado40
24.03.13,14:54
irelevant
24.03.13,16:27
Tak velké podakovanie patrí Fero11. Moc ti dakujem za pomoc, cas a rady. :) Este raz DIK :)
A ďalšie podakovanie menšie Vlado40 :) moc som sice tvoje odkazy nevyuzil hlavne ked prvy program pouzivam casto ale druhy vyzera zaujímavo. Aj tak diky za tvoj čas :)

Moje riešenie: Programom EaseUS Data Recovery Wizard Free Edition 5.6.1 som urobil scan problémovej partície. Po skene som si zvolil ktoré priečinky a súbory chcem preniest. Následne som po stlačení next vložil serial number a tým sa zmenil program na Profesional a vsetky subory sa preniesli na mnou zadane miesto.

Ešte raz dakujem obom za pomoc a cas :) THX