1a4ter
24.03.13,11:47
Dobrý deň. Mám parcelu o rozlohe 1108m. V 97 roku prebehlo dedičské konanie na túto parcelu. Bol to spoločný dvor mnohých ľudí, čo tam v minulosti bývali, ale ako majiteľ som bol na katastri zapísaný len ja. Zaujímalo by ma, že keď sused odkúpil parcely kde stáli malé domčeky pôvpdných obyvateľov, ako je možné, že mu na katastri prepísali väčšiu časť pozemku ktorej som vlastníkom zapísaný na katastri len ja. Dneska vlastním 1/5 z tohoto pozemku. Nechápem ako je to možné. Má okolkované LV z roku 2001 kde je jasne napísané, že patrí celá parcela mne. V dedičskom konaní sa hovorí iba o jednom majiteľovi. Myslím si že to bolo spravené nejakým podvodom. Ako by sa to dalo riešiť? Za kým mám isť, čo presne mám zisťovať a kde k tomu zoženiem dokumenty ak mi ich sused nevydá.Dalo by sa to riešiť nahlásením na polícii ako krádež aby to niekam postúpilo ďalej?Alebo mam niečo podať na súde.A ako? Ďakujem veľmi pekne
masliak1
24.03.13,19:25
V prvom rade choď na kataster a tam ti povedia akým spôsobom sa k tomu sused dostal. Ináč môžeš si to zistiť aj na katasterportali. Vyhľadaj si LV na ktorom je tá parcela (tvoja) zapísaná, daj si vygenerovať LV a keď ho otvoríš tak v spodnej časti zistiš akou listinou (kúpa, darovanie, osvedčenie....) a čislo listiny akou sa to dostalo jemu. Ináč mne sa zdá, že už v tom dedičstve si to nedostal celé iba ty, ale asi len podiel. Ono ty si mohol dostať celé dedičstvo (po otcovi resp. matke alebo príbuznom) ale už on nebol vlastník v celosti a to ľudí mýli.
Mária27
24.03.13,20:29
Ako vlastníkovi ti mali prevod či prechod oznámiť. Ako vlastník máš právo nahliadnuť do dokladov na katastri.