babu27
24.03.13,12:42
1 a pol roka som bola nezamestnaná bez podpory,potom pol roka som bola riadne zamestnaná. Mám teraz nárok na podporu v nezamestnanosti?


Ešte uvažujem nad tým, že by som pomáhala manželovi v podnikaní, môžem pracovať u manžela bez nároku na mzdu a byť dobrovoľne nezamestnaná? a aké odvody by sa mali za mňa platiť?
veronikasad
24.03.13,11:44
1. Pre vznik nároku na dávku v nezamestnanosti potrebuješ 730 dní poistenia v posledných 3 rokoch - čo zrejme nesplňaš.

2. Ako dobrovolne nezamestnaná (ak nie si poberatelom star.dôchodku), nemôžeš vypomáhať manželovi v podnikaní bez prac.zmluvy alebo dohody
babu27
24.03.13,12:00
Takže ak by som občas pomáhala manželovi musím byť riadne u neho zamestnaná? a môže byť medzi manželmi pracovno-právny vzťah?
veronikasad
24.03.13,12:03
Takže ak by som občas pomáhala manželovi musím byť riadne u neho zamestnaná? a môže byť medzi manželmi pracovno-právny vzťah?
Môže byť medzi manželmi pracovno-právny vzťah - nepôjde o porušenie Zákonníka práce.
Ak budeš vypomáhať len občas, stačí uzatvoriť dohodu o pracovnej činnosti (výkon práce max. 10 hod. týždenne) - so všetkými povinnosťami voči SP, ZP a DU.
babu27
24.03.13,12:05
Dakujem za odpovede.
veronikasad
24.03.13,12:06
Dakujem za odpovede.
Ešte doplním - ak by išlo o pravidelný výkon práce, ale menej hodín denne, môžeš uzatvoriť pracovný pomer na kratší pracovný čas.
babu27
24.03.13,12:10
ak by to bolo cca 4 hodiny denne, aké by boli odvody?
Mária27
24.03.13,13:15
Asi je to jedno, či si platíš dopbrovolné poistenie v nezamestnanosti 2%, alebo ti ho platí zamestnávateľ-manžel 1% a odvádza aj z tvojho platu 1%.?

http://www.socpoist.sk/tabulka-platenia-poistneho-od-1-januara-2013/924s
Katy a R
24.03.13,13:30
ak by to bolo cca 4 hodiny denne, aké by boli odvody?
Odvody sa platia z vymeriavacieho základu .. takže záleží od toho, koľko zarobíš.;)
- viď tabuľka v predch príspevku.

Ešte si skontroluj, či ti nevznikne nárok na dávku v nezamestnanosti - či si nemala náhodou ešte pred tou nezamestnanosťou nejaký PP:confused::confused:

Ak by si sa chcela dobrovoľne poistiť kôli dávke v nezamestnanosti - tak tam treba platiť celý balík poistenia a aspoň z min VZ .
Ak by si mala PP na nejaký malý úväzok - tam ten VZ môže byť aj nižžší