monikahmonika
24.03.13,17:05
Zamestnanec mi doniesol potvrdenia o zdaniteľnej mzde neskoro ( aj keď predtým povedal, že nemá okrem tohoto zamestnania nič iné) , no ja som mu už spravila ročné zúčtovanie, dokonca mu vyšla aj zamestnanecká prémia. Čo teraz? ako mám postupovať?
veronikasad
24.03.13,16:08
Odovzdaj mu kopiu RZD a nech si sám urobí opravné (ak stihne do 31.3.) alebo dodatočné DP typu A.
monikahmonika
24.03.13,16:45
a čo zamestnávateľ ? ak už je poslaný mesačný prehľad kde je aj zúčtované Rz - t.j. zamest.prémia? Teraz to DÚ zaplatí nám (teda už by to malo byť aj na účte)
veronikasad
24.03.13,17:01
a čo zamestnávateľ ? ak už je poslaný mesačný prehľad kde je aj zúčtované Rz - t.j. zamest.prémia? Teraz to DÚ zaplatí nám (teda už by to malo byť aj na účte)
Zamestnávatel urobil RZD z podkladov ktoré mal k dispozícii. Ostatné nerieši - vysporiada si zamestnanec v dodatočnom alebo opravnom DP.
Kvaka
24.03.13,17:29
Zamestnanec mi doniesol potvrdenia o zdaniteľnej mzde neskoro ( aj keď predtým povedal, že nemá okrem tohoto zamestnania nič iné) , no ja som mu už spravila ročné zúčtovanie, dokonca mu vyšla aj zamestnanecká prémia. Čo teraz? ako mám postupovať?Najlepšie je, nech si podá opravné daňové priznanie, ak mu vyšla zamestnanecká prémia, treba stihnúť do 2. apríla. Ročné zúčtovanie dane sa považuje v tomto prípade za riadne daňové priznanie.
monikahmonika
24.03.13,17:41
Zamestnávatel urobil RZD z podkladov ktoré mal k dispozícii. Ostatné nerieši - vysporiada si zamestnanec v dodatočnom alebo opravnom DP.

no dobre, ale zamestnávateľ mu tú ZP už vyplatil pri výplate, musí tú ZP zamestnanec vrátiť?
A čo ak aj DÚ už zamestnávateľovi zaplatiť na účet na základe mesač. prehľadu?
Kvaka
24.03.13,17:52
no dobre, ale zamestnávateľ mu tú ZP už vyplatil pri výplate, musí tú ZP zamestnanec vrátiť?
A čo ak aj DÚ už zamestnávateľovi zaplatiť na účet na základe mesač. prehľadu?Pozri si poučenie k hláseniu, je tam:
Riadok 6 ► uvádza sa úhrnná suma zamestnaneckej prémie priznaná a vyplatená zamestnancom, o ktorú zamestnávateľ znížil (zvýšil) sumu odvodu preddavkov na daň vrátane vykonaných opráv. Uvádza sa aj zamestnanecká prémia, ktorá bola nesprávne (neoprávnene) zamestnancovi vyplatená a zamestnanec ju uhradil alebo zamestnávateľ od zamestnanca vybral. Suma zamestnaneckej prémie sa uvedie najviac do výšky sumy rozdielu riadkov 4 a 5.
Alena Mi
26.03.13,10:50
Musí podať daňové priznanie aj osoba, ktorá požiadala zamestnávateľa o ročné zúčtovanie, ale opomenula na jednu dohodu o vykonaní práce vo výške 35 eur a jej celkový príjem bol za rok 2012 105,00 eur? /za 1-9 poberala rodičovský príspevok, preto taký nízky príjem/.
Kvaka
26.03.13,12:06
Musí podať daňové priznanie aj osoba, ktorá požiadala zamestnávateľa o ročné zúčtovanie, ale opomenula na jednu dohodu o vykonaní práce vo výške 35 eur a jej celkový príjem bol za rok 2012 105,00 eur? /za 1-9 poberala rodičovský príspevok, preto taký nízky príjem/. Je povinná podať DP, podľa § 32 ods. 3 písm. a).

(3) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať aj daňovník, ktorému zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595#f6138303) vykonal ročné zúčtovanie, ak v tomto zdaňovacom období daňovník poberal
a) príjmy podľa § 5 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595#f6135802) od viacerých zamestnávateľov a zamestnávateľovi, ktorý mu vykonal ročné zúčtovanie, nepredložil požadované doklady od každého zamestnávateľa,
b) iné druhy zdaniteľných príjmov podľa § 6 až 8 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595#f6135863)vrátane príjmov, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595#f6137529), pri ktorých daňovník uplatní postup podľa § 43 ods. 7 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595#f6137590) alebo ak je povinný zvýšiť základ dane podľa § 11 ods. 9 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595#f6136155).
gita
16.04.13,07:40
Bolo vykonané RZ, avšak firma nemá financie na vyplatenie preplatkov 2 pracovníkom. Môžu si oni podať DP A, vyplním im druhú stranu zúčtovania a to sa priloží? Viem, že aj minulý rok tak urobil jeden pracovník a preplatok mu vyplatil DU, len neviem ako to urobil. Dávala som mu len tú druhú stranu. Poradíte?
Katy a R
16.04.13,07:47
Bolo vykonané RZ, avšak firma nemá financie na vyplatenie preplatkov 2 pracovníkom. Môžu si oni podať DP A, vyplním im druhú stranu zúčtovania a to sa priloží? Viem, že aj minulý rok tak urobil jeden pracovník a preplatok mu vyplatil DU, len neviem ako to urobil. Dávala som mu len tú druhú stranu. Poradíte?

keďže je už po termíne - tak prichádza do úvahy dodatočné DP - treba postupovať podľa návodu (poučenie k DP). Je to tam pekne napísané.
Ivenka
16.04.13,07:50
Je to riadne ale s pokutou...33 E
Katy a R
16.04.13,07:53
Je to riadne ale s pokutou...33 E

a prečo by to malo byť riadne s pokutou :confused::confused: - ak teda naozaj bolo spravené RZD..
Ivenka
16.04.13,07:56
Lebo RZ si musí opraviť a keďže riadne DP ešte nebolo podané...tak musí podať Riadne - po lehote+pokuta......tiež som to tak robila pred 3 rokmi.
gita
16.04.13,08:02
Ale to nie je chyba zamestnanca, že firma mu to nevyplatí, prečo by mal platiť pokutu. Firma urobila RZ v termíne, tak kedy mal podať DP? Viem že minulého roku som jednému pracovníkovi dávala druhú stranu ročného zúčtovania niekedy v septembri, lebo sa nevedel dočkať preplatku od firmy, tak žiadal od DU, bez pokuty. Len neviem, či nestačí na DU len tá druhá strana.
Katy a R
16.04.13,08:28
Lebo RZ si musí opraviť a keďže riadne DP ešte nebolo podané...tak musí podať Riadne - po lehote+pokuta......tiež som to tak robila pred 3 rokmi.

neviem, ako si to robila :confused:

Ale ak bolo spravené RZD - tak je to ako keby bolo riadne DP spravené. A RZD si sám daňovník ani nemôže opravovať!
Daňovník už nemôže podať riadne DP .. môže podať opravné DP (ak stihne do 2.4.) - ak nie , tak podáva dodatočné DP .
jedine ten dôvod na podnie DDP je podľa mňa trošičku otázny ???
Ivenka
16.04.13,08:48
Nechápem vôbec ako sa dá s nejakou druhou stranou RZ ísť na DU a vyžiadať preplatok. Čiže môj názor bol opraviť RZ u zamestnancov a keďže následne RZ by nebolo urobené tak si zamestnanec sám podá DP....aj keď je to smutné...je to po lehote aj keď za to nemôže.
Myslím si, že aj v prípade ako píše Gitka to bolo tak...možno sa mýlim.
Ale daňovník žiadne riadne DP nepodal tak nemôže podať predsa opravné ani dodatočné.
gita
16.04.13,16:10
Tak som si to konečne našla - § 32, ods. - môže si podať zamestnanec opravné DP, pričom sa RZ považuje za DP.
gita
16.04.13,16:11
opravujem - § 32, ods. 9
Katy a R
16.04.13,16:57
opravné len do riadneho termínu - po termíne už DDP. ;)
Katy a R
16.04.13,17:02
- lenže platí zákon ... (darmo si myslíš iné)