beika
24.03.13,17:09
Dobrý deň,
Prešla som snáď všetko na porade o účtovaní auta na úver ale múdrejšia nie som, preto Vás prosím o radu založením novej témy.
SZČO, neplatca dph kúpil v roku 2012 auto na úver cez UniCredit Leasing. Auto je kúpené na štvrtinky, bez navýšenia za sumu 13.319,- Eur Firma od ktorej kúpil auto mu vystavila faktúru na celú sumu 13.319,- Eur, kde odpočítala prvú splátku – akontáciu 3.329,75 Eur. Na zvyšnú sumu 9.989,25 mu poskytla spoločnosť UniCredit Leasing úver, ktorý teraz splatí troma splátkami počas troch rokov. Ročne zaplatí 3.329,75 Eur. Na sumu poskytnutého úveru vystavila UniCredit Leasing dohodu o vzájomnom započítaní pohľadávok voči predajcovi. Uvažujem správne o nasledovnom účtovaní?
1. Zaúčtovať prijatú faktúru na sumu 13.319,- Eur ako VNZD s tým, že 3.329,75 Eur zaplatil SZČO a zvyšok 9.985,25 UniCredit Leasing.
2. Do záväzkov zaúčtovať sumu 9.985,25, ktorú budem ročne ponižovať a skutočne zaplatenú splátku ako VNZD. Vo výkaze o majetku a záväzkoch sa mi poníži ročne záväzok o skutočne zaplatenú splátku.
3. Do knihy majetku zaradím auto v hodnote 13.319,- Eur a ročne ho budem odpisovať daňovo sumou 3.329,75 Eur ako VOZD. Zároveň ho budem odpisovať tou istou sumou aj účtovne a ku skončeniu úveru ho odpíšem celé? Vo výkaze o majetku a záväzkoch mi bude figurovať v kolonke majetok a jeho suma sa bude ponižovať ročne o sumu účtovného odpisu.
Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne a vopred ďakujem za usmernenie. Prvý krát riešim takýto prípad. Ďakujem.
veronikasad
24.03.13,16:12
V ktorom mesiaci bolo auto obstarané ?

...
(2) V prvom roku odpisovania hmotného majetku sa uplatní len pomerná časť z ročného odpisu vypočítaného podľa odseku 1 v závislosti od počtu mesiacov, počnúc mesiacom jeho zaradenia do užívania do konca tohto zdaňovacieho obdobia.
beika
24.03.13,16:23
V auguste. Takže uvažujem o účtovaní správne akurát, čo sa týka účtovných odpisov tak v prvom roku ho odpíšem len za mesiace 8,9,10,11,12?
veronikasad
24.03.13,16:26
V auguste. Takže uvažujem o účtovaní správne akurát, čo sa týka účtovných odpisov tak v prvom roku ho odpíšem len za mesiace 8,9,10,11,12?
Odkaz, ktorý som ti priložila sa týka daňových odpisov - zmena ZoDzP od 1.1.2012
beika
24.03.13,16:40
Už som si to našla, ďakujem.. Takže účtovný odpis sa bude rovnať daňovému a budem odpisovať ročne rovnakou sumou.. Aj keď auto je na úver? Alebo v tomto prípade úveru je to jedno? O ostatnom účtovaní uvažujem správne? Alebo to treba účtovať iným spôsobom? Ospravedlňuje sa za možno jednoduché otázky, ale naozaj v tom nemám vôbec jasno..