Lubica009
24.03.13,17:21
Môžem odpísať pohľadávky z 02/2012 a 10/2012 už na konci roka 2012 z dôvodu optimalizácie základu dane? Alebo je zákonom stanovená lehota kedy je možné odpísať pohľadávky? Nikde som to totiž nenašla.
Ďakujem.
Rozalka
24.03.13,17:57
§ 19 ods. 2
r) odpis pohľadávky do výšky opravnej položky, ktorá by bola uznaná za daňový výdavok podľa § 20 ods. 4 alebo ods. 14.
odpisom pohľadávky splatnej v r. 2012 sa nedá optimalizovať daň)
Andyke
24.03.13,18:04
A ja som otázku pochopila tak, že ona potrebuje zvýšiť základ dane a za to chce odpísať pohľadávku skôr...
Účtuje v JU.
Rozalka
24.03.13,18:07
Až teraz vidím, že sme v téme "JU".
Ak chce zaúčtovať ako uhradenú, to by som nenazvala "odpísaním".
Hádam sa vyjadrí ...
Lubica009
24.03.13,18:43
Ano, chcem zvyšiť zaklad dane. Pohľadavky ešte stale nie su uhradene, tak by som ich chcela odpisať ešte v roku 2012.
Andyke
24.03.13,19:41
Pohľadávky sú veľmi čerstvé, ja by som ich zatiaľ nechala pohľadávkami.
Nemáš nejaké staré neuhradené faktúry ?
Lubica009
25.03.13,13:25
Práveže nemám. A je zákonom stanovené po akej dobe sa môžu pohľadávky odpísať?
Tweety
25.03.13,13:26
Práveže nemám. A je zákonom stanovené po akej dobe sa môžu pohľadávky odpísať?
ÁNo, je. Pozri §19 Zákona o DzP. Je to uvedené už aj v prísp. č. 2. Len treba čítať.