tictac7
24.03.13,18:18
Ahojte, mám menší problém....
klient prenajíma ako FO (nie podnikateľ) 2 nehnuteľnosti. O jednej z nich účtuje, má ju zaradenú v OM, uplatňuje si skutočné výdavky, vrátane odpisov. Avšak v septembri začal prenajímať aj byt, na ktorý si chce uplatniť 40% paušál (viac sa mu oplatí...). Začala som premýšľať, je vôbec možná takáto kombinácia? Minimálne budem mať problém v zaškrtnutí políčka v DP, že aké výdavky si uplatňoval....
Vďaka za odpovede
Mila123
24.03.13,17:23
Ahojte, mám menší problém....
klient prenajíma ako FO (nie podnikateľ) 2 nehnuteľnosti. O jednej z nich účtuje, má ju zaradenú v OM, uplatňuje si skutočné výdavky, vrátane odpisov. Avšak v septembri začal prenajímať aj byt, na ktorý si chce uplatniť 40% paušál (viac sa mu oplatí...). Začala som premýšľať, je vôbec možná takáto kombinácia? Minimálne budem mať problém v zaškrtnutí políčka v DP, že aké výdavky si uplatňoval....
Vďaka za odpovede
Ahoj Adrianka.....

nie sú náhodou tie nehnuteľnosti v BSM?
tictac7
24.03.13,17:35
...áno, ale žena nemá DIČ.... a byt už predali.....
tictac7
24.03.13,17:37
...to vieš, vypíšem DP...a dostanem e-mail, "jaaaj, ja som zabudol, veď aj byt prenajímam..."
a_je_to
24.03.13,22:47
Ahojte, mám menší problém....
klient prenajíma ako FO (nie podnikateľ) 2 nehnuteľnosti. O jednej z nich účtuje, má ju zaradenú v OM, uplatňuje si skutočné výdavky, vrátane odpisov. Avšak v septembri začal prenajímať aj byt, na ktorý si chce uplatniť 40% paušál (viac sa mu oplatí...). Začala som premýšľať, je vôbec možná takáto kombinácia? Minimálne budem mať problém v zaškrtnutí políčka v DP, že aké výdavky si uplatňoval....
Vďaka za odpovede

No problem ! Prvý prenájom - zaradeného majetku v zmysle § 6, ods. 5/a je príjem pre riadok č. 2 tabuľky 1 a vedľa neho preukázateľné výdavky. Druhý príjem je pre riadok 10 a vedľa neho ... ešte pre rok 2012 paušálne 40% výdavky. U príjmov podľa ods. 1 zaškrtneš preukázateľné výdavky, u príjmov podľa ods. 3 zaškrtneš percentom z príjmiov .... a je to ! Taká kombinácia je možná !
michaelak
07.05.13,08:27
tak takýto postup určite nie je možný, ak prenajíma FO obidve nehnuteľnosti ako nepodnikateľ (ako je uvedené v zadaní otázky), tak nemôže rozdeliť 1 príjem ako príjem zo živnosti podľa § 6 ods. 1b) a druhý ako príjem podľa §6 ods. 3. obidva príjmy musí zdaniť podľa §6 ods. 3, pričom musí uplatniť len jeden typ výdavkov pre obidve nehnuteľnosti s tým, že prípadná strata z jednej nehnuteľnosti môže znížiť zisk z druhej nehnuteľnosti.
a_je_to
07.05.13,17:12
... ešte som nezistil, ako sa v novej porade odpovedá, ale ... ak jednu nehnuteľnosť má zaradenú v majetku, tak tá sa uvádza ako príjem z podnikania, nie z prenájmu. Preto som sa necítil viazaný zadaním, že prenajíma ako nie podnikateľ, ale opisom stavu veci. Ak je druhá súkromným majetkom nezaradeným, tak nemôže patriť do živnosti. Moja odpoveď bola a je správna, Tvoja je mimo ! Sorry !