mia75
24.03.13,19:08
Zdravím Vás.
Som tu nová, tak ani presne neviem, či svoj príspevok som zaradila do správnej rubriky. No dúfam, že mi budete vedieť poradiť.

Som zamestnaná na dobu neurčitú. Nakoľko sa zhoršil môj zdravotný stav, nastúpila som na PN. Nakoľko už ubehla doba, počas ktorej mi sociálna poisťovňa vyplácala nemocenské dávky, dostala som od nich upozornenie, kedy mi končí ich vyplácanie. Nakoľko však môj zlý zdravotný stav naďalej pretrváva o čom som informovala aj sociálnu poisťovňu, sociálna poisťovňa si môj zdravotný stav preverila s príslušnou sociálnou poisťovňou, pod ktorú podľa bydliska patrím ako aj s mojim ošetrujúcim lekárom a odporučili mi, aby som požiadala o invalidný dôchodok.
Lekárka vyplnila príslušné doklady a s prílohami lekárskych správ som to poslala na sociálnu poisťovňu. Takže teraz čakám, kedy si ma predvolajú pred posudkovú komisiu, prípadne iné náležitosti, ktoré k tomu budú potrebovať.
A o čo mi ide?
Ide o to, že mi lekárka vypísala doklad pre sociálnu poisťovňu, ktorá mi od istého dátumu prestáva vyplácať dávky. Lekárka mi povedala, že mám zatiaľ žiť z úspor, lebo v práceneschopnosti pokračujem ďalej, ale už bez vyplácania nemocenskej dávky.
Chcem sa Vás teda opýtať, aké povinnosti mi teraz z uvedeného stavu voči štátu vyplývajú?
Čo som teraz povinná si sama hradiť? Lebo lekárka mi k tomuto nič nepovedala a neviem, kde sa mám informovať a nemám sa ani s kým poradiť..
Mám si teraz platiť nemocenské? A v akej výške? Kam sa treba obrátiť?
Mám povinnosť platiť do štátu aj nejaké iné dávky?
Viete, nikdy som nebola v podobnej situácií, mám odrobených takmer 18 rokov a nikdy som nemala voči štátu (však ani k nikomu inému) žiadne nedoplatky, vždy som mala všetko na poriadku. No teraz neviem, aké povinnosti mám teraz voči štátu a čo mám presne platiť, aby sa v tomto období, keď už mi sociálna poisťovňa nebude hradiť nemocenské dávky, nestalo, že budem voči štátu vedená ako dlžníčka, prípadne, že ma lekári nebudú chcieť ďalej ošetrovať, že mám nejaké nedoplatky a podobne..
Ďakujem Vám už vopred za Vaše rady a pomoc.
Andyke
24.03.13,19:12
Nemusíš nikde žiadne odvody platiť.
Zdravotné poistenie počas PN za Teba platí štát.
mia75
25.03.13,08:50
Ďakujem Ti Andyke.
Áno, v PN pokračujem ďalej, doktorka mi povedala, že to mi slúži len ako "ospravedlnenka" do práce kým sa nerozhodne o prípadnej invalidite a že mám žiť teraz z úspor. Ale ohľadne zdravotného poistenia a podobne mi nikto nič nepovedal, tak som nevedela....len som chcela predísť tomu, aby som raz nebodaj nefigurovala ako dlžníčka na poistnom či nebodaj aj v niečom inom..
Ďakujem Ti ešte raz za radu a pomoc Andyke