žžabka
24.03.13,19:08
Dobrý deň potrebujem poradť, živnostnik ma živnosť celý rok, ale napriek tomu mal príjem iba 1600 eur, ako ma postupovať pri daňovom priznani. jeho manželka je zamestnana celý rok, môže si uplatniť nezdaniteľnu čiastku na manžela.
veronikasad
24.03.13,21:18
príjem=tržby, alebo zisk ? Kolko zaplatil preddavky do ZP, príp. poistné do SP ?
žžabka
25.03.13,04:53
Mal príjem- tržbu
1600 eur, z toho zaplatel 570 eur do ZP
žžabka
25.03.13,05:59
Prosím Vás môžete mi poradiť.
žžabka
25.03.13,06:19
prosím, živnostnik mal príjem zo živnosti 1600 eur,z toho zaplatel 570 eur odvody do ZP a jeho manželka pracovala na zmluvu celý rok môže si rozdiel uplatniť nezdaniteľnej čiastky manželka do svojho danového priznania, a musi dať manželka aj potvrdenie ked poberala rodičovský príspevok.
veronikasad
25.03.13,06:44
prosím, živnostnik mal príjem zo živnosti 1600 eur,z toho zaplatel 570 eur odvody do ZP a jeho manželka pracovala na zmluvu celý rok môže si rozdiel uplatniť nezdaniteľnej čiastky manželka do svojho danového priznania, a musi dať manželka aj potvrdenie ked poberala rodičovský príspevok.
vlastným príjmom manžela je hrubý príjem=tržby zo živnosti, znížené o zaplatené poistné.

Manželka si môže uplatniť rozdiel medzi ročnou NČZD a vlastným príjmom manžela.
žžabka
25.03.13,10:42
Ďakujem veľmi pekne, mam ešte jednu otázočku, keď si manželka uplatňuje NČ na živnostníka akú prílohu ma dať manželka
k daňovému priznaniu, živnostník si podal daňové priznanie
kn-alka
25.03.13,10:46
SZČO - živnostník neprikladá k DP žiadne potvrdenia o príjme.
Ak si viedol jednoduché účtovníctvo, prikladá Výkaz o príjmoch a výdavkoch a Výkaz o majetku a záväzkoch.
Ak viedol daňovú evidenciu, alebo si uplatnil 40%-né výdavky, len zaškrtneš príslušné políčko na str.3 v DP a nič iné sa neprikladá.
ivustek
25.03.13,11:01
Ďakujem veľmi pekne, mam ešte jednu otázočku, keď si manželka uplatňuje NČ na živnostníka akú prílohu ma dať manželka
k daňovému priznaniu, živnostník si podal daňové priznanie

Ja som k takému DP priložila čestné prehlásenie SZČo o príjmoch , kde som uviedla jeho DIČ, celkové príjmy aj zaplatené poistné.
Neviem síce, či je to vôbec DÚ akceptovateľné, a či je to vôbec potrebné dokladovať.
Ale na DÚ som to odovzdávala osobne, pani mi to prebrala bez akejkoľvek poznámky.
žžabka
25.03.13,11:07
ale keď si odovzdal daňové priznanie tak asi nepotrebuje žiadne prehlasenie.
žžabka
26.03.13,05:24
Dobre ránko, mala by som ešte jednu otázku, ohľadom živnostníka keď ide na Náklady. Musí dať ako prílohu k daňovému priznaniu výkaz majetkov a záväzkov. Potrebovala by som poradiť keď si odpisuje auto aká suma sa píše do dlhodobého majetku za bežné účtovné obdobie a aká suma za bezprostredné predchádzajúce účtovné obdobie. Minulý rok si auto neodpisoval.Lebo mal nízky príjem.Ďakujem
žžabka
26.03.13,05:56
dobrý deň potrebovala by som poradiť ešte v jednej vecičke. Živnostnik si odpisuje auto v roku 2010 si odpisal 1/4, v roku 2011 si neodpisoval lebo mal nízky príjem a teraz v roku 2012 si auto odpisuje ako ma vypísať výkaz majetkov a záväzkov.