Cviro
24.03.13,23:21
V roku 2011 aj 2012 som bol zamestnancom a zaroven som mal prijmy z pouzitia diela podla par. 6 ods. 4. Podavam danove priznanie B. Ziadne preddavky na ZP som neplatil, iba standardne odvody u zamestnavatela. V roku 2012 som platil na zaklade RZZP za 2011 nedoplatok 134.52€. Predpokladam, ze tento nedoplatok si mozem teraz odpocitat od zakladu dane. Ale neviem, kde v DP ho mam zapocitat.

Vo vyuctovani RZZP 2011 je nedoplatok rozpocitany takto:
- Zamestnanec 111.30€
- SZCO 23.22€
- Spolu nedoplatok 134.52€

Mam teda sumu 111.30 pripocitat k riadku 35b a v osobitnych zaznamoch na to upozornit? A podobne mam tu druhu sumu 23.22 pripocitat na riadok 11 v Tab. 1 k pausalnym vydavkom?
Alebo staci iba tu celkovu sumu 134.52 uviest? Ale potom do ktoreho riadku v DP?

Dakujem za pomoc,
Lubo.
kubkokubko
25.03.13,13:25
Toto by aj mna zaujímalo nemá to ísť normálne do záväzkov ako jednorázový záväzok. A po jeho úhrade by som to dala v JU ako VOZD poistné. Len neviem či by sa to potom normálne počítalo v DP ako poistné zaplatené poisťovniam do riadku 35b, ale asi ano.... no mam z toho hokej, poradi niekto?
kubkokubko
25.03.13,13:31
jeeej prepacte 35b su príjmy zo zavislej cinnosti pomylila som sa takze dala by som to spolu s ostatnym poistnym do posledneho riadku tabulky 1 na strane 3 Preukázateľne zaplatené poistne na ZP. a na poslednej strane riadok 10 tam by som to nezapocítala, ale zo zamestnancom neviem čo....
Katy a R
25.03.13,13:42
Vo vyuctovani RZZP 2011 je nedoplatok rozpocitany takto:
- Zamestnanec 111.30€
- SZCO 23.22€
- Spolu nedoplatok 134.52€

Mam teda sumu 111.30 pripocitat k riadku 35b a v osobitnych zaznamoch na to upozornit? A podobne mam tu druhu sumu 23.22 pripocitat na riadok 11 v Tab. 1 k pausalnym vydavkom?

Dakujem za pomoc,
Lubo.
Rozpíš to tak, ako si napísal 111,30 do § 5 a 23,22 do § 6 (aj uveď na strane 3 - na str 12 nie) - a prilož kópiu toho vyučtovania.:)
IvetaH
26.03.13,17:34
Ja to mám tak, že bývalý zamestnanec končil v r. 2011 mal preplatok dane a mal cez zamestnávateľa ročné zúčtovanie. Nie DP. V roku 2012 mu vyšlo za rok 2011 nedoplatok z RZ. Teraz nemá žiadny príjem, je nezamestnaný. Tak ako mu to vyrovnať?
Ja si myslím, že treba podať DP dodatočné za rok 2011 keď mal príjmy a tam si uplatniť to zaplatené poistné v roku 2012. Také niečo ako keď pri predaji nehnuteľnosti. Aj tam po úhrade nedoplatku RZ z ZP robím dodatočné daňové za rok, ktorého sa nedoplatok týkal. Ale na druhej strane, ako dám dodatočné, keď nebolo riadne?
Prosím vás, ako to urovnať, nech sa mu vráti aspoň nejaká korunka.
Ďakujem
veronikasad
26.03.13,17:38
Ja to mám tak, že bývalý zamestnanec končil v r. 2011 mal preplatok dane a mal cez zamestnávateľa ročné zúčtovanie. Nie DP. V roku 2012 mu vyšlo za rok 2011 nedoplatok z RZ. Teraz nemá žiadny príjem, je nezamestnaný. Tak ako mu to vyrovnať?
Ja si myslím, že treba podať DP dodatočné za rok 2011 keď mal príjmy a tam si uplatniť to zaplatené poistné v roku 2012. Také niečo ako keď pri predaji nehnuteľnosti. Aj tam po úhrade nedoplatku RZ z ZP robím dodatočné daňové za rok, ktorého sa nedoplatok týkal. Ale na druhej strane, ako dám dodatočné, keď nebolo riadne?
Prosím vás, ako to urovnať, nech sa mu vráti aspoň nejaká korunka.
Ďakujem
Vyžiadaj si od zamestnávatela kopiu RZD za rok 2011. Podaj dodatočné DP, zaplatené poistné pripočítaj k poistného zo zamestnania.
Prílohou DDP bude kopia RZD+kopia RZZP+doklad o zaplatení nedoplatku.

Dodatočné DP treba správne vyplniť.
Cviro
26.03.13,22:03
Rozpíš to tak, ako si napísal 111,30 do § 5 a 23,22 do § 6 (aj uveď na strane 3 - na str 12 nie) - a prilož kópiu toho vyučtovania.:)

Dakujem, znie to nadejne :-)
Mam s tym vsak dva problemy:

1. Nedoplatok zamestannca - V. ODDIEL (zavisla cinnost) je formulovany tak, ako by tam mali byt len cisla, ktore su zo zuctovani od zamestnavatelov. Ked pridam do 35b nejake dalsie cislo, tak to daniarom nebude sediet. Ci to nevadi? Mozem im to vysvetlit v casti XVII. Pomocne vypocty.

2. Nedoplatok SZCO - ak uvediem nedoplatok len na poslednom riadku strany 3, nezapocita sa mi do zakladu dane. Musim ho uviest priamo do tabulky 1, aby sa zapocital. Ale kam? Mam tam vyplneny riadok 11 a uplatnujem vydavky percentom. Mam teda k tym percentualnym vydavkom este pripocitat sumu z nedoplatku? Uf, zas im to nebude sediet. Ale zas im to mozem vysvetlit v casti XVII. Pomocne vypocty.

Nemal som nikdy takuto komplikovanu situaciu, neviem, ci tie Pomocne vypocty funguju prave na taketo pripady. Budem rad, ak ma v tom este uistite, alebo nasmerujete.
Katy a R
26.03.13,23:16
Dakujem, znie to nadejne :-)
Mam s tym vsak dva problemy:

1. Nedoplatok zamestannca - V. ODDIEL (zavisla cinnost) je formulovany tak, ako by tam mali byt len cisla, ktore su zo zuctovani od zamestnavatelov. Ked pridam do 35b nejake dalsie cislo, tak to daniarom nebude sediet. Ci to nevadi? Mozem im to vysvetlit v casti XVII. Pomocne vypocty.

2. Nedoplatok SZCO - ak uvediem nedoplatok len na poslednom riadku strany 3, nezapocita sa mi do zakladu dane. Musim ho uviest priamo do tabulky 1, aby sa zapocital. Ale kam? Mam tam vyplneny riadok 11 a uplatnujem vydavky percentom. Mam teda k tym percentualnym vydavkom este pripocitat sumu z nedoplatku? Uf, zas im to nebude sediet. Ale zas im to mozem vysvetlit v casti XVII. Pomocne vypocty.

Nemal som nikdy takuto komplikovanu situaciu, neviem, ci tie Pomocne vypocty funguju prave na taketo pripady. Budem rad, ak ma v tom este uistite, alebo nasmerujete.


Ak sa nejaké poistné pripočítava k §5 - treba to vždy doložiť (preto som ti písala, že aj kópiu dokladu zo ZP tam daj). čiže budeš mať potvrdenie od zamestnávateľa aj zo ZP - môžeš to v poznámkach, resp výpočtoch uviesť - ve´d nato tam tá kolonka je.

no a teraz vidím, že prečo máš problém - ide o príjmy podľa §6 odstavec 4 .
No v zákone platnom za rok 2012 sa píše, že môžeš toto poistné pripočítať k paušálnym výdavkom - tak by som to dala do toho 11. riadku spolu. Ale všimni si - že už na rok 2013 to platí trošku inakšie. Vlastne by sa do posledného riadku na str 3 nemalo ani uvádzať.
Bude treba nejaký pokec (vysvetlenie) v poznámkach
Iné príjmy si z § 6 asi nemal?


alebo ešte druhá možnosť (aj keď horšia asi) - že celú tú sumu dáš do § 5 - ale to by tiež chcelo nejaké vysvetlenie :confused::confused: