Ivetak1807
25.03.13,00:23
Dobrý deň.
Mám klientku SZČO, platcu DPH, s manželom vlastnia dve nehnuteľnosti, obe prenajímajú, daňové priznanie sa robí na manželku za prenájom. Z dôvodu celoročného platcovstva DPH ako SZČO už nemá nárok na paušálne výdavky z príjmu za prenájom.
Samostatne, pri jednej nehnuteľnosti sú ziskoví, pri druhej skôr stratoví. Jednu nehnuteľnosť kúpili cca pred 4 rokmi, na úver, ale nehnuteľnosť nie je založená voči banke, druhú kúpili pred dvoma rokmi, tiež na úver, tá je založená voči banke.
Aby som čo najviac ponížila základ dane z prenájmu, musím sa pozerať na obe nehnuteľnosti samostatne, čo sa týka zisku a straty alebo to posudzujem spoločne, iba čisto ako príjem z prenájmu /pri príjme z prenájmu nižšom ako výdavky, nesmiem evidovať stratu, uplatňujem výdavky iba do výšky príjmu z prenájmu/?
Môžem sa rozhodnúť ešte spätne za r. 2012 alebo kedykoľvek v budúcnosti, že zaradím tieto nehnuteľnosti do obchodného majetku, aby som ich mohla aj odpisovať? A preradiť z OM do súkromného majetku môžem tiež kedykoľvek, napr. keď prestanú tento majetok prenajímať a začnú ho využívať na súkromné účely? Viem, že pri majetku zaradenom v OM, predaj tohto majetku do 5 rokov od vyradenia z OM musím zdaniť. To je jedna asi najväčšia nevýhoda. Pri zaradení nehnuteľnosti do OM môžem evidovať /alebo účtovať/ všetky výdavky spojené s nehnuteľnosťou, aj opravy atď? Úroky z úverov v prípade evidovania nehnuteľností v OM, môžem odpočítať iba tie, ktoré sú platené v rámci úveru, kde je nehnuteľnosť založená voči banke?
Ďakujem veľmi pekne za rady.
Zita5
25.03.13,06:24