SzabM
24.03.13,23:31
Milí poraďáci, asi som svoj príspevok minule napísala na nesprávne miesto, takže opäť skúšam šťastie. Ide o situáciu, kedy podnikateľka dostala z ÚPSVR dotáciu na podnikanie a celé dva roky (podmienka) podnikala v oblasti poskytovania ubytovacích služieb. Ubytovanie poskytovala v dome, ktorý kúpila predtým spolu s manželom a prerobila ho na penzión. Výdavky mala adekvátne tejto činnosti: zariadenie, biela a čierna technika, malotraktor na kosenie trávy, sprchové kúty a pod. Teraz už podniká tretí rok a chce v činnosti pokračovať. Budovu však nemá zahrnutú v majetku. Preto mám dilemu, ktoré výdavky môžu byť daňové - napr. daň z nehnuteľnosti, daň za ubytovanie, výmena dverí, podlahy, kvety, osvetlenie. Tento rok už plánuje aj spotrebu energií tak, že urobí zmluvu a el. en. bude odoberať zo svojho obytného domu pre penzión. Prosím poraďte mi, podľa Vás ktoré výdavky by bolo a ktoré nebolo vhodné zahrnúť do daňových? Resp. aká je možnosť zahrnúť budovu do majetku - ak to
nie je potrebné, túto alternatívu by som radšej vynechala (nechcem odpisovať).
Ďakujem za ochotu a pomoc. SzabM:confused:
a_je_to
24.03.13,23:17
Pre daň z nehnuteľností a z ubytovania nie je podmienkou, aby bol dom v obchodnom majetku, ani energie a kvety. Ale výmena dverí a podlahy, osvetlenie nemôže ísť do daňových výdavkov ak to nie je obchodný majetok. Ak bol dom kúpený a existujú doklady o kúpe, tak nie je problém preradiť ho do obchodného majetku z osobného. Pozri § 25, ods. 1, písm. d ZoDP. Problém budú odpisy za roky, kedy bol dom o osobnom majetku, lebo sa musia odpísať, ale je problém ich uplatniť, keď nebol v obchodnom majetku. Ale aj za 17 rokov odpisovania sa oplatí. Treba zvážiť aj možnú budúcnosť podľa § 9/1. Odpisovanie je hračka. Zaradenie do majetku u szčo , to je len zápis do zoznamu majetku a vykázanie jeho zostatkovej ceny vo výkaze o majetku a záväzkoch.
SzabM
25.03.13,13:21
Ďakujem Ti za podanie pomocnej ruky. Dom by mal cca OC 4 tis., výška odpisov je zanedbateľná - navyše ešte stále je stratová - asi je zatiaľ výhodnejšie nedávať ju do podnikania. Keby ju chcela predať, musí kvôli zdaneniu čakať 5 rokov - radšej by som ju nechala v osobnom vlastníctve. Avšak ešte mi vŕtajú v hlave výdavky súvisiace s opravou dverí na sprchovom kúte, sprchové hadice (VOZD, VNZD?), kvety (asi VOZD, lebo je to penzión), zariadenie posilovne, infrasauna, poistenie penziónu, zavedenie TV a internetu a pod. Ak si v ďalšom roku bude chcieť dať aj energie, vodu do nákladov, nemala by podpísať zmluvu priamo s dodávateľom? Ako som vyššie uviedla, nechce platiť vyššiu podnikateľskú sadzbu na energie, bolo by to pre ňu výhodnejšie formou zmluvy s manželom a odoberať ich zo svojho obytného domu. Jeto vôbec možné takto vyriešiť?
SzabM
25.03.13,16:45
Vidím, že ešte sa nikto neozval, tak skúsim trošku stručnejšie otázky, možno mi viete pomôcť. Môžem v horeuvedenom prípade dať do VOZD nasledovné výdavky:
- oprava dverí na sprchovom kúte a sprchové hadice
- kvety
- zariadenie posilovne
- infrasauna
- poistenie budovy
- zavedenie TV a internetu?
Prosím, ak mi viete pomôcť, ozvite sa. Vopred ďakujem. SzabM
SzabM
25.03.13,20:10
Asi je táto téma menej navštevovaná a preto mi nikto neodpovedal. Vyriešila som to tak, že všetko, čo je vyššie uvedené, som zahrnula do VOZD. Dúfam, že je to dobré, lebo už som vyplnila aj DP.
Prajem Vám všetkým dobré zdravie a pevné nervy s blížiacim sa termínom odovzdávania DP. SzabM :)
a_je_to
25.03.13,22:29
Vidím, že ešte sa nikto neozval, tak skúsim trošku stručnejšie otázky, možno mi viete pomôcť. Môžem v horeuvedenom prípade dať do VOZD nasledovné výdavky:
- oprava dverí na sprchovom kúte a sprchové hadice
- kvety
- zariadenie posilovne
- infrasauna
- poistenie budovy
- zavedenie TV a internetu?
Prosím, ak mi viete pomôcť, ozvite sa. Vopred ďakujem. SzabM

Sprchu a poistenie budovy, ktorá nie je v podnikaní by som tam určite nedával, ale ... možno nejako unikne. Do každého stromu blesk predsa neudrie ... ;) (javascript:void(0)).