willma
25.03.13,08:37
Mama uvažuje, že by spísala darovaciu zmluvu na byt podielovo na môjho brata a moju maloletú dcéru, s tým, že bratovi by pripadla aj záhrada, kde sme v dlhodobom nájme (tá by sa odrátala od hodnoty bytu ako aj položka, ktorú som investovala do prerábok a rekonštrukcie a do dcérinho podielu by sa zarátala. Na byte je ťarcha v prospech banky, takže predpokladám, že zriadenie vecného bremena bude problematické. Aký je najvhodnejší postup?
willma
25.03.13,16:23
presúvam na slnečno :)
mattto
25.03.13,16:28
vecné bremeno by sa malo čoho týkať?

predpokladám, že ide o záložné právo v prospech banky kvôli hypotéke... v zmluve s bankou máš, že nemôžeš predmet zálohu previesť ani nijak inak zaťažiť, takže kontaktovať banku a dohodnúť postup, inak by išlo o porušenie zmluvy...
willma
25.03.13,17:38
do kelu, tušila som, že tam bude zádrhel. V podstate je to mamin byt (išlo by o právo dožitia pre ňu) a ručí nim za bratovu pôžičku - to budú teda vybavovačky na riadne dlhé lakte, tým skôr, že brat by bol v prípade darovacej zmluvy menšinovým vlastníkom. Možno by aj súhlasila, že vecné by sa nezriaďovalo, ale aj tak bude problém s darovacou zmluvou tým skôr, že jedným s obdarovaných by bolo maloleté dieťa. Ďalšia možnosť je závet, ktorá by bola v rovnakom delení časť na brata a časť na moju dcéru, ale to je opäť možné asi len s vedomím banky - skvelé vyhliadky
mattto
25.03.13,19:29
do kelu, tušila som, že tam bude zádrhel. V podstate je to mamin byt (išlo by o právo dožitia pre ňu) a ručí nim za bratovu pôžičku - to budú teda vybavovačky na riadne dlhé lakte, tým skôr, že brat by bol v prípade darovacej zmluvy menšinovým vlastníkom. Možno by aj súhlasila, že vecné by sa nezriaďovalo, ale aj tak bude problém s darovacou zmluvou tým skôr, že jedným s obdarovaných by bolo maloleté dieťa. Ďalšia možnosť je závet, ktorá by bola v rovnakom delení časť na brata a časť na moju dcéru, ale to je opäť možné asi len s vedomím banky - skvelé vyhliadky

banka ako záložný veriteľ má dobre ošetrené nakladanie s predmetom zálohu, všetko treba dohodnúť s ňou. So závetom nebude problém, do toho banka nemôže vstúpiť
draik
25.03.13,19:46
Na vecné bremeno spočívajúce v práve dožitia zabudnite. Banka s jeho zriadením počas trvania záložného práva súhlasiť nebude.
willma
26.03.13,12:29
Vďaka za rady, mama sa pokúsi ísť do banky - tam bude teda musieť aj s bratom - prípadne spíše závet ale tam som asi neopomenuteľný dedič - takže jediné riešenie pretlačiť v banke darovaciu zmluvu