TomasHC
25.03.13,13:27
Ahojte, plánujem si svojpomocne urobiť solárny panel na ohrev TÚV (viac info http://www.porada.sk/t110852-p3-solarne-panely.html#post2282054 ). Chcel by som to trochu optimalizovať - modelová situácia:

- máme plný zásobník horúcej vody požadovanej teploty (povedzme 55°C)
- v podvečer sa idú dvaja-traja ľudia sprchovať, vyčvachcú väčšinu vody
- po sprchovaní máme v zásobníku povedzme 35°C vodu
- zo slnka v noci nebude nič - elektro-špirála to bude dohrievať na 55°C ???
- ráno o 7:00 sa minie možno 20 - 30 litrov vody
- solár dohreje tú trochu vody a celý deň sa bude flákať
- večer sprchovanie a kolotoč sa opakuje...

Z toho mi vyplýva, že solár celkom logicky bude len trochu dohrievať vodu počas dňa, a najviac energie na ohrev zase obstará len elektrina. V tomto prípade by bola návratnosť asi 1000 rokov :D

Uvažujem teda nad niečim takýmto:

- máme plný zásobník horúcej vody požadovanej teploty (povedzme 55°C)
- v podvečer sa idú dvaja-traja ľudia sprchovať, vyčvachcú väčšinu vody
- po sprchovaní máme v zásobníku povedzme 35°C vodu
- v noci nechám elektro-špirálou udržiavať vodu na povedzme na 35°C (ráno stačí ak si pustíš naplno len teplú vodu)
- (1) ak je blbé počasie a voda sa nezačne nahrievať solárom povedzme do 12:00, tak sa začne ohrev el. špirálou na 55°C
- (2) ak je slnko, nechám vodu nahrievať solárom, povedzme aj na 65°C, veď je to zadarmo

Ako fungujú profi regulátory? Dáva to logiku? Dík za komenty - postupne pridám fotky realizácie, skúsenosti a čísla (zisky, úspory...).
tienik
25.03.13,12:53
vidim ze si pri rovnakom problemiku ako som bol ja :-)
Pre zhrnutie info, mam bojler z AC aj DC ohrevom. S tym, ze k DC ohrevu budu (ked penazenka da tak uz coskoro) pripojene FV panely.
Problem je rovnaky, ako najviac vyuzit solar.
Tak ja som to vymyslel a uz aj dnes to prevadzkujem takto:

Zasobnik na 160l, hlavny napor je tak 20:00 - 23:00, proste vecer.
Takze zasobnik zapinam cez Loxone denne o 17:00 a zostava pod napatim do 20:00.
Takze pripravujem teplu vodu tesne pred jej najvacsim pouzitim s tym, ze to co zostane sa potom postupne mina pocas dalsieho dna az do 17:00.
Ked pripojim DC cast, tak ta bude hriat hocikedy, ked bude vhodne slnko svietit. O ten 17:00 prebehne rozhodovanie ci je TUV dost zohriata a na zaklade jej teploty sa system rozhodne ci este ide dohrievat, alebo na to kasle a bude cakat na dalsi den.
AKo hovorim, vsetko je pripravene, vsetko odskusane, uz len FV panely kupit :-)
TomasHC
25.03.13,13:14
Keby sa ich dalo "potom" zohnať viac, daj vedieť, tiež by som do toho išiel :)
canbo
25.03.13,13:19
Mne sa osvedčilo zapojenie : prívod studenej vody( v zime 6 st. C, v lete 12st. C) do 300l solárneho bojlera , ak je slnko tak zohreje kedy ako dá aj 80 st. C ,a zároveň v zime cez druhého „hada“ zohrieva UK (kotlová voda 40 – 65 st.C) výstup ohriatej pitnej vody ide do vstupu plynového bojlera 160L a ten je nastavený cca 65 st. C . Ak príde voda chladnejšia tak ju dohreje ak teplejšia tak ju uskladní. Potom ak je slnečný deň tak slnko nahreje 360l vody .
TomasHC
25.03.13,13:25
Zatiaľ díky za komenty, rozmýšľam aj nad 3-cestným zmiešavacím ventilom kvôli bezpečnosti - výstup z bojlera by sa "mixoval" na maximálnych povedzme 45°C nech sa neobaríme ako svine :)
tienik
25.03.13,13:56
Zatiaľ díky za komenty, rozmýšľam aj nad 3-cestným zmiešavacím ventilom kvôli bezpečnosti - výstup z bojlera by sa "mixoval" na maximálnych povedzme 45°C nech sa neobaríme ako svine :)

to sa myslim povazuje za samozrejmost pri solarnom ohreve hocijakeho druhu - tak ma to ani nenapadlo spominat.
Ten zmiesavaci ventil samozrejme mam, zhodou okolnosti nastaveny na 45 stupnov - aby som nemusel davat pozor na umyvajuce sa deti. Zatial je jeho funkcia viac menej len zavadzat v toku vody, lebo bojler hrejem len na 60 stupnov, ale ked pojde solar a budem sa hybat oklo 90, tak to uz bude o niecom inom.
tienik
25.03.13,13:58
Mne sa osvedčilo zapojenie : prívod studenej vody( v zime 6 st. C, v lete 12st. C) do 300l solárneho bojlera , ak je slnko tak zohreje kedy ako dá aj 80 st. C ,a zároveň v zime cez druhého „hada“ zohrieva UK (kotlová voda 40 – 65 st.C) výstup ohriatej pitnej vody ide do vstupu plynového bojlera 160L a ten je nastavený cca 65 st. C . Ak príde voda chladnejšia tak ju dohreje ak teplejšia tak ju uskladní. Potom ak je slnečný deň tak slnko nahreje 360l vody .


mas v pricipe to iste ako ja, len ako dohrievacie medium pouzivas vodu. Tym ze ja idem komplet na elektrike, mam vsetko v jednom zasobniku a hram sa zo spinanim vyhrievacich telies.
Martin1310
25.03.13,22:18
Ja by som to riešil asi takto.Nádrž by mala povedzme 300-500 litrov.Elektrická špirála aj čidlo termostatu by ale bola v takej výške nádoby aby zohrievala len povedzme 100-150 litrov vody.jej spínanie by bolo podmienené teplotou nižšou ako 45-50 stupnov.
Tým by som dosiahol toho že slnko by malo možnosť zohriať čo največšie množstvo vody a pravdepodobnosť že by jej teplota aj v hornej vrstve teda tých 100-150 litrov klesla pod tých45-50 stupnov by bola malá.
Keby aj predsa klesla pod túto hranicu tak elektrika by nahriala len tých vrchných 100-150-litrov,nie celú400-500lit. nádrž.
Viem že sa vam asi zdá že to takto nemôže fungovať ale može a to vdaka tomu že voda má velmi dobrú vlastnosť a to je jej vrstvenie podla teploty.Proste aj ked v dolnej tretine nádrže má voda 20 stupnov tak pri jej vrchu môže mať kludne aj 80 stupnov.Nezmieša sa.Len pri kupovaných nádržiach je problém že špirály sa akosi nedajú umiestniť kam chceš.
Ja chcem solárom ohrievať aku. nádrž 1300lit a TUV ohrievať prietokovým ohrevom v jej vrchnej časti.To znamená že nepotrebujem bojler.Bude tam aj el. špirála ale ako som písal nezohrievala by celých 1300 litrov ale len povedzme 150 litrov na vrchu nádrže kde bude výmenník TUV.

Proste tomu slnku treba vytvoriť určitú rezervu,teda večší zásobník a elektrikou ohrievať len najmenšie nutné množstvo vody ktoré potrebujete ked slnko nebude.
.
TomasHC
26.03.13,06:45
Martin1310: myšlienka pekná aj funkčná, len ja odmietam mať 1000 litrový zásobník, ktorý stojí viac ako 1000€, ako som pozeral ceny, tak skôr necelých 2000€.
Martin1310
26.03.13,14:28
A myslíš že ja by som si ho kúpil,ha ani náhodou preto to aj chcem riešiť tou akumulačkou ktorá bude primárne určená samozrejme na kúrenie.Tú si totiž vyrobím sám,nádrž na TUV si sám neurobím pretože tam sú len dve možnosti bud nerez-drahé alebo kúpená smaltovaná-zasa drahé.Ja som ti to písal len ako určitú alternatívu a išlo mi hlavne o to že ked to nieje treba tak elektrikou nemusíš nahriať celú nádrž ale len tolko kolko potrebuješ a zbytok môže slnko dohriať cez den,záleží kde je umiestnené čidlo toho el.ohrevu.Ja sám popravde neviem či sú nádrže kde sa dá vybrať viac polôh čidla(termostatu)Pretože po zistení kolko tieto veci stoja som hladal inú alternatívu a našiel som práva tú z tou akumulačkou a prietokovým ohrevom pravda ani to nieje zadarmo ale to celé zmáknem sám.
Vieš ty píšeš v zadaní že po osprchovaní budeš mať v zásobníku 35stupnovú vodu ale ono to takto nefunguje ty po večerných sprchách môžeš mať v zásobníku ak má 100litrov tak 20litrov 50 stupnovej vody a 80litrov cca 15 stupnovej.Samozrejme teploty si vymýšlam.Jednoduch tá voda sa vrství ona sa nezmiešava ako celok na nižšiu teplotu.Práve toto sa dá viužiť a nezohrievať elektrikou celú nádrž,samozrejme záleží od velkosti ak chceš nádrž ktorá ti bude akurát tak vychádzať že ju za den minieš tak sa takto špekulovať nedá.Ale to ja neviem akú chceš takže som len tak navrhol takúto možnosť.

Inak aj ja si to chcem spraviť z tých radiatorov.Tá účinnosť síce asi nebude neviem čo ale aspon sa to dá za pár korún zvládnuť.Tolko ludí má pripravené všetko na solár celé dlhé roky a stále nič-lebo je to drahé.Radšej si spravím toto a hned ako čakať neviem kolko rokov než budem mať chuť dať peniaze za original panely.
TomasHC
26.03.13,14:53
Ja mám v oku tento panel - http://www.atria.sk/solarny-kolektor-hewalex-slp/ , cena mi príde celkom vydržateľná. Len potom získam vysokú teplotu média a bude treba použiť nerezové alebo medené trubky + izoláciu... a cena celého systému ide príliš vysoko :( Na druhej strane, ťahať neizolované PPR alebo PE, rozoberať strechu, montovať nejaké konzoly - potom to prerábať... Mám už zopár vecí nacenených, potom to sem hodím, nech majú všetci predstavu za koľko sa to dá zmontovať a spojazdniť :)

Prikladám návrh montovanej čerpadlovej skupiny - ušetrených 100 € oproti originál riešeniu.
Martin1310
26.03.13,15:22
A z fyziky si mal čo ???????? (alebo povedzme z termiky )

máš predstavu, aký vysoký by musel byť vodný stlpec, aby to tak zostalo ?

No tak schválne,aký? A tým zostalo si myslel čo naveky?
Martin1310
26.03.13,15:40
No vidiš a ja tiež iba odhadujem a uvádzam to ako príklad nie ako presné čísla tak sa nepaprč.
Ja som nameral na 5 centimetroch rozdiel teploty až 20stupnov,sám som sa čudoval.No a ten meter to je akože tak vela? Moja akumulačka bude mať 1,7metra a dnešné solárne zásobníky sú tiež dosť vysoké.
Ved si vypusti nabitý bojler do nuly a uvidíš že po horúcej začne takmer hned tiecť uplne studená,bude tam len pár litrov premiešanej vody.Termiku som sa neučil ale vidím,skúšam,zisťujem.
tienik
26.03.13,15:46
Situacia u mna, kedze mam cidla pomaly vsade :-)
Bojler, 160L, vyska cca 120 cm
Spirala je dole, tak isto jimka termostatu.
Jedno cidlo je umiestnene spolu s tym termostatom v jimke, druhe je cca 20 cm od vrchu, tam kde je taky vstavany teplomer. Vzdialenost medzi cidlami je tym padom okolo 70 cm

Ked vypne termostat, oba ukazuju cca 60.
Potom ako sa vsetci osprchuju, prejde to na pomer cca 40 k 10 v prospech vrchneho.
Cez noc do rana sa to zmeni na cca 38 k 15. Takze k nejakemu tomu vrstveniu tam dochadza.
TomasHC
26.03.13,16:01
Ohrev vody spôsobuje vírenie a pritekanie studenej vody detto :)
Martin1310
26.03.13,16:06
Ešte záleží aj na tom či tam je cirkulačka alebo nie ale voda sama o sebe má tendenciu sa pomerne ostro vrstviť aj ked ju rozmiešate sama sa naspäť rozvrství. jediné čo to kazí je materiál nádrže pravdepodobne kov ktorý teplo roznáša a tým zvečšuje hranice rozdielu teploty.Keby tomuto tak nebolo tak tý čo majú bojler na tzv nočný prúd by sa večer už ani neosprchovali pretože voda by nemala dostatočnú teplotu.
Nikoho nenútim aby mi veril.
pavol54
26.03.13,16:58
Martin1310: myšlienka pekná aj funkčná, len ja odmietam mať 1000 litrový zásobník, ktorý stojí viac ako 1000€, ako som pozeral ceny, tak skôr necelých 2000€. pozri attack AK1000K 654 + dph
TomasHC
26.03.13,17:05
pozri attack AK1000K 654 + dph

Díky, ale 1000 litrový ozaj nechcem, kúpim si ja pekne takýto - http://www.obchodny-dom.sk/ohrievac-vody-drazice-okc-200-biela-farba/z37103/
tienik
26.03.13,17:35
mimotemy

ozaj,

zisti ci nie je nejaka modifikacia TEZA 2000 na ohrev TUV. Pri tej nekonecnej ucinnosti, co sme sa dozvedeli v prislusnom vlakne, Ti bude stacit odhadujem mozno len 10W vykonu a mas TUV aj pre strycove deti :-) Solar sa potom nema sancu vratit.
Martin1310
26.03.13,17:42
pozri attack AK1000K 654 + dph

Nie nie ,tento nieje vhodný nemá vykurovaciu špirálu(hada) AS1000k ju má ale ten už stojí cez 1000€.
Naviac je to akumulačka,nie bojler takže neviem ako je to z vnútorným povrchom a jeho vhodnosťou na TUV.
A v cene určite nebude ani el.špirála a termostat.Pro ste tie vhodné a velké sú fakt drahé.

TomasHC-Nechce sa mi študovať ten bojler,len dávaj pozor či el. špirála,termostat bol už v cene niekedy pri večších sa dodávajú v základe bez toho a človek si to ani nevšimne.
Martin1310
26.03.13,19:11
http://www.webareal.sk/www-freeenergy-sk/eshop/5-1-Ohrievace-Bojlery-Zasobniky/20-3-Tatramat/5/149-Bojler-Tatramat-VTS-200-2

Mrknite sem na tú schemku bojlera,to je to o čom hovorím že špirála zohrieva len hornú časť bojlera nie celý jeho objem,potom cez den ho slnko zohreje celý. Viem že je drahší len tam vidieť na tom umiestnení špiráli že to takto funguje a voda sa nezmieša.
TomasHC
27.03.13,06:50
Nechce sa mi študovať ten bojler,len dávaj pozor či el. špirála,termostat bol už v cene niekedy pri večších sa dodávajú v základe bez toho a človek si to ani nevšimne.

Je to kombinovaný bojler, kde je primárne na ohrev určená elektrošpirála + je tam had na ohrev kotlom, ale v princípe aj solárom :)

Čo vychádza lepšie na pripojenie panelu - nerezový vlnovec alebo mäkká medená rúrka? Plus kaučuková izolácia, samozrejme.