IvetaH
25.03.13,14:48
Ahojte, niekto ukončil tému v ktorj som začala problém, preto zakladám novú.
Pôvodná otázka :
Zamestnaná personalistka má mandátnu zmluvu s DDS, príjem z tejto mandátnej zmluvy bol cca 2000 eur. Príjem zo zamestnania je jasný, ale tá mandátna zmluva mi jasná nie je. Čo to je za príjem, či §6 alebo §8? A či k tomu môže mať výdavky. A nemá DIČ, zaujímavé.
Vie mi niekto pomôcť prosím?
Odpoveď bola, že závislá činnosť.
Ale dnes dala papiere a potvrdenie nemá žiadne, len taký ďakovný list od DDS a v ňom uvedené, že za rok 2012 vám bol vyplatený iný nezdanený príjem vo výške 2000 €. Tá zmluva nebola mandátna, ale príkazná.
Prosím vás ešte o trochu času, nemá to byť predsa len §8?
DIČ nemá, je zamestnanec.
Ďakujem pekne.
Xanti
25.03.13,13:50
Ak nemá dič, tak je to §8. A z tej sumy zaplatí 19% daň a 14% odvody do ZP ( pošlú liebes brieef zo ZP ).
IvetaH
25.03.13,14:08
A ešte prosím odpoveď, môže si tam uplaniť nejaké náklady k tomu príjmu?
Xanti
25.03.13,14:10
A ešte prosím odpoveď, môže si tam uplaniť nejaké náklady k tomu príjmu?Nie, a ani 500 e dole nemôže dať ako pri príjmoch z prenájmu.
Také čosi som riešila pred rokom, keby mala DIC tak si to hodí do §6 a môže si uplatniť minimálne paušalne výdavky. Takto nič .. a tretina sumy pôjde štátu.
Mila123
25.03.13,14:10
A ešte prosím odpoveď, môže si tam uplaniť nejaké náklady k tomu príjmu?
iba skutočné.....
​pozri si na § 9/ 1/g ZDP
Mila123
25.03.13,14:25
iba pre doplnenie, platí § 8/2 ZDP....

(2) Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahŕňa zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie. Ak sú výdavky spojené s jednotlivým druhom príjmu uvedeným v odseku 1 vyššie ako príjem, na rozdiel sa neprihliada.

zvyčajne nie sú žiadne výdavky.....

​pri poľnočinnosti je možné uplatniť si 25% - paušál
IvetaH
26.03.13,08:40
Díky moc a ešte prosím jedna otázka od klienta: Myslíte si, že DU príde na tie peniaze ak ich neprizná a podá len DP typu A?
Xanti
26.03.13,09:00
Díky moc a ešte prosím jedna otázka od klienta: Myslíte si, že DU príde na tie peniaze ak ich neprizná a podá len DP typu A? Hm... no ja som u toho môjho neriskovala a tento príjem priznala, krátenie dane je trestným činom .. na to som ho upozornila ... tak nechcel riskovať http://hnonline.sk/c4--23883360-k00000_d a radšej si tú dan zaplatí .
Môj už má živnosť na tú svoju činnosť, výjde ho to lacnejšie ako taká práca na mandátnu zmluvu.
JAJA11
27.03.13,16:42
Nie, a ani 500 e dole nemôže dať ako pri príjmoch z prenájmu.
Také čosi som riešila pred rokom, keby mala DIC tak si to hodí do §6 a môže si uplatniť minimálne paušalne výdavky. Takto nič .. a tretina sumy pôjde štátu.


prečo nie je možné odpočítať 500,- EUR?

neplatí pre ne pragraf 9?
g) podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období
500 eur, pričom ak takto vymedzené príjmy presiahnu 500 eur, do základu dane sa zahrnú len
príjmy nad takto ustanovenú sumu; :o
JAJA11
27.03.13,16:53
ja mám problém- príjmy na základe tzv. hráčskej zmluvy, jedná sa o nešpecifikovanú zmluvu, na základe ktorej bolo vyplatené osobe, ktorá nemá DIČ....

ide to podľa mňa do toho prvého riadku a myslela som, že mu môžem príjem znížiť aspoň o tých 500 EUR.... :o
Xanti
27.03.13,19:08
ja mám problém- príjmy na základe tzv. hráčskej zmluvy, jedná sa o nešpecifikovanú zmluvu, na základe ktorej bolo vyplatené osobe, ktorá nemá DIČ....

ide to podľa mňa do toho prvého riadku a myslela som, že mu môžem príjem znížiť aspoň o tých 500 EUR.... :oDo prvého riadku idú príjmy z prenájmu,
to čo píšeš ty sú tiež ostatné príjmy a prečo sa nemôže znížiť o 500 eur. Lebo tak sa píše v poučení a tiež malými písmenkami pod tabuľkou.

Ináč rehot, lebo keby mali ludia ostatné príjmy do 500e tak ich ani priznať nemusia. Ale kedže ich majú vyššie tak bohužial plať... i dan i odvody do ZP.

Resp. opýtaj sa správcu dane, ja som sa svojho pýtala. A tak som dostala už pred rokom poradené. DP nevrátili, nežiadali doplniť. Tento rok som robila opäť DP s príjmami z mandátnej zmluvy .. a zatím klud takže som ho spravila dobre.
A doslova som sa pýtala na tých 500 e dole ... ani vo sne ani vo sne . Desné .
JAJA11
27.03.13,19:17
Do prvého riadku idú príjmy z prenájmu,
to čo píšeš ty sú tiež ostatné príjmy a prečo sa nemôže znížiť o 500 eur. Lebo tak sa píše v poučení a tiež malými písmenkami pod tabuľkou.

Ináč rehot, lebo keby mali ludia ostatné príjmy do 500e tak ich ani priznať nemusia. Ale kedže ich majú vyššie tak bohužial plať... i dan i odvody do ZP.

Resp. opýtaj sa správcu dane, ja som sa svojho pýtala. A tak som dostala už pred rokom poradené. DP nevrátili, nežiadali doplniť. Tento rok som robila opäť DP s príjmami z mandátnej zmluvy .. a zatím klud takže som ho spravila dobre.
A doslova som sa pýtala na tých 500 e dole ... ani vo sne ani vo sne . Desné .

tak ja mám už problém vyriešený, ten človek má DIČ :cool: ale ja som spravila chybu, zle som sa ho spýtala.... ešte že som mu pri odovzdávaní DP napísala, že ak by mal DIČ, tak by to mal výhodnejšie..... :)
Xanti
27.03.13,19:23
To je super, i ten môj konečne ma počúvol a založil si živnosť . Budú nižšie dane budúci rok :D
JAJA11
27.03.13,19:54
ale teraz mám problém, do ktorého riadku ide takýto príjem, našla som si v poradcovi že riadok 6 z paragrafu 6, ale nejak mi to nesedí, mali by to byť asistenčné služby.... toto je futbalista s DIČ a od futbalového klubu má príjem na základe zmluvy podľa paragrafu 51.... nemáte niekto s tým skúsenosť? :o
Katy a R
27.03.13,20:33
dávam aj toto do pozornosti
http://www.porada.sk/t16310-p8-provizia-z-oriflame.html#post1682844
... tiež som mala problém s identifikáciou :confused::confused: že:
čo znamená - "výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie"
a čo - "výdavky na jeho zabezpečenie a udržanie"
Kitty49
30.03.13,19:24
Ak má zamestnanec príjem 2100 eur a príkaznú zmluvu presne na 500 eur,tak nemôže mať výdavky a ani si nemôže uplatniť v plnej výške nezdaniteľnú časť?A z tých 500 eur musí potom odviesť daň?