dov
25.03.13,17:53
Dobrý deň poraďáci,
chcem sa spýtať ohľadom účtovania v programe Alfa. Odvody do ZP môžem účtovať cez výdaj v pokladni, alebo iba cez interný doklad? A musím viesť knihu pohľadávok a záväzkov alebo stačí ak vediem iba peňažný denník?
Ďakujem za pomoc.
Mila123
25.03.13,16:55
Dobrý deň poraďáci,
chcem sa spýtať ohľadom účtovania v programe Alfa. Odvody do ZP môžem účtovať cez výdaj v pokladni, alebo iba cez interný doklad? A musím viesť knihu pohľadávok a záväzkov alebo stačí ak vediem iba peňažný denník?
Ďakujem za pomoc.

ako bolo poistenie zaplatené tak ho aj vedieš v PD,
a knihy sa vedú, i pohľadávky i záväzky....
dov
25.03.13,17:02
ale keď kozmetička nevystavuje faktúry, ale používa iba registračnú pokladňu tak nemusí viesť knihu pohľadávok, nie? a do knihy záväzkov zaznamenávam iba faktúry prijaté od dodávateľov? čiže keď bolo niečo zaplatené v hotovosti nejde to do knihy záväzkov?
Mila123
25.03.13,17:07
ale keď kozmetička nevystavuje faktúry, ale používa iba registračnú pokladňu tak nemusí viesť knihu pohľadávok, nie? a do knihy záväzkov zaznamenávam iba faktúry prijaté od dodávateľov? čiže keď bolo niečo zaplatené v hotovosti nejde to do knihy záväzkov?

aký spôsob účtovania výdavkov používaš?
dov
25.03.13,17:14
výdavky účtujem vtedy kedy boli uhradené..rozdeľujem ich podľa prevádzkovej réžie, nákupu materiálu a odvody do fondov (ZP)
kozmetička tento rok začala, tak má veľa výdavkov v prevádzkovej réžii
dov
25.03.13,19:25
prosím môžete mi poradiť?
takže do knihy záväzkov dávam iba faktúry, ktoré neboli zaplatené ihneď?
veronikasad
25.03.13,19:29
prosím môžete mi poradiť?
takže do knihy záväzkov dávam iba faktúry, ktoré neboli zaplatené ihneď?
V knihe záväzkov eviduješ všetky došlé faktúry.

Pozor na členenie výdavkov v peňažnom denníku - od 1.1.2013 platia nové Postupy účtovania v JU. Máš demoverziu, alebo ostrú verziu ALFy?
dov
25.03.13,19:31
mám iba demo verziu
veronikasad
25.03.13,19:33
mám iba demo verziu
Ak účtuješ rok 2013, stiahni si radšej demoverziu ALFAplus - neskúšala som, ale tam by mali byť aktuálne stlpce peň. denníka.

Kedy si sťahovala ALFU ?
dov
25.03.13,19:39
Momentálne účtujem rok 2012 v programe Alfa+
Myslíš, že sú tam správne položky?

Nechápem prečo potrebujem knihu záväzkov, keď všetko evidujem v peňažnom denníku. Všetky záväzky má vysporiadané do konca roka, čiže vo výkaze pohľadávok a záväzkov bude mať aj tak 0.
veronikasad
25.03.13,19:40
Momentálne účtujem rok 2012 v programe Alfa+
Myslíš, že sú tam správne položky?

Nechápem prečo potrebujem knihu záväzkov, keď všetko evidujem v peňažnom denníku. Všetky záväzky má vysporiadané do konca roka, čiže vo výkaze pohľadávok a záväzkov bude mať aj tak 0.
ALFA+ bola spustená v roku 2012 - tam by to malo byť v poriadku.
dov
25.03.13,19:43
Ešte by som sa chcela spýtať. Ak dostala dotáciu najprv ju zaúčtujem na BÚ ako PNZD a na konci roka cez interný doklad zaúčtujem ako POZD v tej sume ako bola dotácia využitá (čiže hodnota pri nákupe stroja) alebo iba príjem do výšky odpisov?
veronikasad
25.03.13,19:44
Ešte by som sa chcela spýtať. Ak dostala dotáciu najprv ju zaúčtujem na BÚ ako PNZD a na konci roka cez interný doklad zaúčtujem ako POZD v tej sume ako bola dotácia využitá (čiže hodnota pri nákupe stroja) alebo iba príjem do výšky odpisov?
Dotáciu nezvyknú schváliť na nákup odpisovaného HIM (nad 1700€). V tvojom prípade urobili výnimku ?
dov
25.03.13,19:48
Mne povedala, že ohlásila na daňový úrad nákup stroja za 2098eur + ten zvyšok 477,05 použila ako časť úhrady ďalšieho stroja. Ak jej to nezatrhli vtedy, tak si myslím, že by to malo byť správne.
veronikasad
25.03.13,19:53
Mne povedala, že ohlásila na daňový úrad nákup stroja za 2098eur + ten zvyšok 477,05 použila ako časť úhrady ďalšieho stroja. Ak jej to nezatrhli vtedy, tak si myslím, že by to malo byť správne.
pýtaj si schválený podn.plán. Ak je to tak ako píšeš, stroj sa odpisuje min. 4 roky (podľa odpisovej skupiny) a do čerpania môžeš zahrnúť len ročný odpis. Tak dotáciu do 2 rokov nevyčerpá.

Alebo jej na UP uznali čerpanie dotácie na nákup stroja nad 1700 ?
dov
25.03.13,19:57
áno uznali jej čerpanie dotácie nad 1700
veronikasad
25.03.13,19:59
áno uznali jej čerpanie dotácie nad 1700
Do POZD (cez interný doklad) zahrnieš len ročný daňový odpis
dov
25.03.13,20:01
Plus ak zvyšok použila na nákup, ktorý ohlásila na UP tak aj to tam mám dať, nie?
veronikasad
25.03.13,20:03
Plus ak zvyšok použila na nákup, ktorý ohlásila na UP tak aj to tam mám dať, nie?
Ak ten nákup je v súlade so schváleným podn.plánom - ano.
mondes
27.03.13,10:56
Ahojte, prosím Vás, príjmy z ERP evidujete aj v pohľadávkach?

Totižto robila som si kontrolu účta v alfe a program mi vyhodil ako závažnú chybu to, že evidencia dph nemá žiadnu náväznosť na evidenciu pohľadávok. Ale koho dám do pohľadávok, keď neviem, komu predávali tovar?
mondes
27.03.13,11:31
Prosím Vás, robí si niekto kontrolu v Alfe?