adzik
25.03.13,19:27
mám dva podobné prípady. V jednom sa veľká kancelária predelila priečkou z porobetonov. tehál na dve menšie a v druhom prípade som sadrokartonovou priečkou predelila chodbu, čím som získala ďalšiu kanceláriu. Ako to mám účtovať? Ako technické zhodnotenie budovy , navýšením obstarávacej ceny budovy alebo to môžem zaúčtovať samostatne ako rekonštrukciu.? Za pomoc a odpoveď Vám vopred ďakujem.
a_je_to
25.03.13,19:58
Ak to neprekročilo 1700 Eur, tak to môžeš účtovať ako chceš. Pozri § 29 ZoDP :
(1) Technickým zhodnotením hmotného majetku a nehmotného majetku sa na účely tohto zákona rozumejú výdavky na dokončené nadstavby, prístavby a stavebné úpravy, 107) rekonštrukcie a modernizácie prevyšujúce pri jednotlivom hmotnom majetku a nehmotnom majetku1 700 eur v úhrne za zdaňovacie obdobie.
adzik
25.03.13,20:51
v obidvoch prípadoch sme sumu 1700 Eur o málinko prekročili. Čo v takom prípade?
a_je_to
26.03.13,00:21
v obidvoch prípadoch sme sumu 1700 Eur o málinko prekročili. Čo v takom prípade?
No ... tak ste v tom .... obidvomi nohami, priradíš k budove a odpisuješ zo zvýšenej ceny.
Katarína75
10.04.13,11:54
na pozemku je betonova cesta, chceli by sme ju vyasfaltovat (viac ako 1.700). Mozem to dat rovno do nakladov? (§29.4 - zamena pouzitelneho materialu pri dodrzani jeho porovnatelnych vlastnosti)?
Nandrolon
10.04.13,12:07
Je tá betonová cesta zaradená ako parkovisko resp. spevnené plochy??

Ak áno, tak to bude TZ /ak suma prekročí 1700 eur/, ak nie, tak to zaradíš ako parkovisko /spev. plochy/.

Hlavne to nijako nemiešaj dokopy s pozemkom, s tým to nemá vôbec nič spoločné...

Ak robíte akékoľvek TZ nejakého majetku, vždy si kontrolujte či už náhodou nie je odpísaný, pretože potom by to bol už tzv. INÝ MAJETOK /teda technické zhodnotenie plne odpísaného majetku/.
Katarína75
10.04.13,12:14
Betonova cesta nie je zaradena v majetku fy, kupila sa s pozemkom(ten neodpisujem).
Betonova cesta je v zlom stave, chceme ju opravit, na beton vylejeme asfalt, vyrovname ju.

Takuto upravu cesty nemozem povazovat za opravu ale za TZ?
Nandrolon
10.04.13,13:44
ak by bolá zaradená tá betónová cesta, dá sa uvažovať o "oprave", lenže tým, že nie je zaradená, ani nemáš "čo" opravovať.

Takže normálne zaradiť do používania to, čo budete robiť teraz a ak to bude aj do 1700 eur, tak aj tak, pretože pri nehnuteľnostiach a stavbách /novozaradených/ nie je žiaden cenový limit.... Aj plynová prípojka za 300 eur je drobná stavba...
Treba sa pozrieť na výmeru, ale predpokladám, že to bude 4. odpisová skupina tak, ako aj budovy...

Ďalšia vec je či na to nebudete musieť ohlásiť stavebnému úradu, podľa mňa áno.
Katarína75
10.04.13,14:54
Este by som mala jednu otazocku, ak v buducnosti sa bude opravovat plot, ktory sa tiez kupil s pozemkom, nie je zaradeny v majetku, tak takuto opravu plota nemozem povazovat za opravu ale zaradit to ako majetok a tiez len odpisovat?
Nandrolon
11.04.13,11:56
asi áno, nič iné ma nenapadá.

Dobré by bolo, keby tu ešte niekto napísal, nikto a ani ja nie som vševediaci...
Katarína75
11.04.13,13:23
Aj tak dakujem. No nepaci sa mi to. Mas pozemok a opravu plota odpisujes...
Este raz dakujem za nazor.
Nandrolon
12.04.13,15:49
Pozemok nemôžeš nikdy /pokiaľ sa nejedná o ťažbu, alebo rekultiváciu/ spájať so žiadnou stavbou.

Pozemok je vždy mimo ako to, čo na ňom leží...