kahu
07.03.06,11:47
Potrebujem pomoc,

mám živnostíka, ktorý pracuje v zahraničí miesto podnikania má však na Slovensku. Môže si uplatniť stravné aj 40% vreckové v zahraničí?
Má 2 osobné auta zaradené v podnikaní. Jedno má kúpené už v roku 2004, ako sa mu prepočítavá PHM. Druhé má kúpené v roku 2005 nemá naň zaplatenú cestnú daň. Môže si dávať do nákladov PHM a akým spôsobom?
Môže si odpísať obidve vozidla za rok 2005.

Diky
kahu
08.03.06,08:37
Prosím pomôžte mi niekto s mojim problémom. Prosím:mee:
Zlata
08.03.06,09:34
Potrebujem pomoc,

mám živnostíka, ktorý pracuje v zahraničí miesto podnikania má však na Slovensku. Môže si uplatniť stravné aj 40% vreckové v zahraničí?
Má 2 osobné auta zaradené v podnikaní. Jedno má kúpené už v roku 2004, ako sa mu prepočítavá PHM. Druhé má kúpené v roku 2005 nemá naň zaplatenú cestnú daň. Môže si dávať do nákladov PHM a akým spôsobom?
Môže si odpísať obidve vozidla za rok 2005.

Diky
Predpkladám,že živnostník v zahraničí podkytuje službu v zahraničí a tú bude učtovať zahraničnému odberateľovi. Nárok na stravné aj 40% má. Spätne táto suma musí byť zakalkulovaná vo faktúrovoanej sume.
Ak je auto v obchodnom majetktu, PHM sa účtuje na základe nákupu. Musí byť spracovaná kniha jázd. Na konci roka sa prepočíta, spotrebu PHM podľa tech. preukazu a skutočne spotrebované (nakúpenéh PHM) v litroch. Nadspotrebu v interným dokladom odúčtuješ z nákladov .
Ak nie je zaplatená daň z motorových vozidiel a auto nie je prihlásné (oznámená zmena), nemôže ísť do nákladov spotreba PHM, údržba auta ani odpisy.
Do 15. dní od prvého použitia treba auto prihlásiť. Ak by ste to urobili teraz so spätným dátupom od 1. použitia, vyplývajú pokuty. Treba zrátať, čo je výhodnejšie.