msojka
26.03.13,09:23
Ahoj, potreboval by som poradit so zdanenim prijmu z financnych operacii, konkretne z obchodovania s akciami (najma US akcie) v roku 2012. Tu je zopar otazok po par hodinovom googlovani a studovani :)

1. Malo by ist o §8, ods. (1), pism. e) - Prijmy z prevodu cennych papierov? Akcie som obchodoval ako FO.
2. Jeden z reportov za rok 2012 obsahuje vsetky obraty na ucte. Cize nakupy akcii (minus) a predaje akcii (plus). Predpokladam, ze vysledok tohto reportu nemozem povazovat za ciastkovy zaklad dane.
3. Ak je #2 spravne tak potom musim pocitat len s poziciami, ktore som v roku 2012 uzavrel (predal). Bez ohladu na to, kedy boli pozicie otvorene (nakupene). Ano?
4. Pri uzavretych poziciach ide casto o ciastocne uzavretie a takisto otvaracia cena sa moze skladat z viacerych nakupov tej istej akcie predtym. Ako otvaraciu cenu mam v tomto pripade pouzit priemer cien, za ktore som do danej pozicie vstupoval?
5. Moj obchodovaci ucet je v USD. Nakupnu aj predajnu cenu prepocitat kurzom stred EUR/USD v den uzavretia?
6. A asi to najdolezitejsie na zaver... Cast pozicii skoncila samozrejme aj v strate (pri predaji, uzavreti). Urcuje sa tento ciastkovy zaklad dane osobitne za kazdy cenny papier, alebo spolu za vsetky cenne papiere? Ak je to chapane osobitne za kazdy cenny papier, tak predpokladam, ze od celej sumy ziskov nemozem odpocitat sumu strat. Ak je to ale spolu za vsetky cenne papiere, tak by bolo logicke od sumy ziskov odpocitat aj sumu strat (cize suma prijmov vsetkych akcii pri predaji minus suma vsetkych nakladov na predane akcie).
7. Nezdanitelna ciastka 500 EUR pri prijmoch podla §8 sa odpocita az na zaver?

Ten 6ty bod je asi najdolezitejsi a nasiel som k tomu protichodne vyklady...

Vdaka.
​Martin