27Marek
26.03.13,11:21
Dobry den,

mozno sa tu najde dobra dusa, ktora mi poradi a mozno to pomoze aj ostatnym..

Som SZCO, za minuly rok som mal prijem 300€ zo zivnosti. Jedine naklady som mal platenie zdravotnej poistovne (569,44€). Socialne odvody som nemal povinnost platit. Rad by som si uplatil pausalne vydavky (40%), kedze som si neviedol JU. Som trochu zmateny ci mam podat danove priznanie za rok 2012, kedze sa ma podavat, len ak prijmy presiahnu 1 822,37 €, ale zaroven danove priznanie je povinny podat aj danovnik, ktory vykazuje stratu. (120+569,44=689,44 strata: 689,44-300=389,44 ) Lenze pri pausalnych vydavkoch sa neda vykazat danova strata (Aj ked formular DP tam vypocita danovu stratu). Ako mam teda vyplnit danove priznanie?

Dakujem za kazdu radu!
Mila123
26.03.13,10:39
Dobry den,

mozno sa tu najde dobra dusa, ktora mi poradi a mozno to pomoze aj ostatnym..

Som SZCO, za minuly rok som mal prijem 300€ zo zivnosti. Jedine naklady som mal platenie zdravotnej poistovne (569,44€). Socialne odvody som nemal povinnost platit. Rad by som si uplatil pausalne vydavky (40%), kedze som si neviedol JU. Som trochu zmateny ci mam podat danove priznanie za rok 2012, kedze sa ma podavat, len ak prijmy presiahnu 1 822,37 €, ale zaroven danove priznanie je povinny podat aj danovnik, ktory vykazuje stratu. (120+569,44=689,44 strata: 689,44-300=389,44 ) Lenze pri pausalnych vydavkoch sa neda vykazat danova strata (Aj ked formular DP tam vypocita danovu stratu). Ako mam teda vyplnit danove priznanie?

Dakujem za kazdu radu!


strata je možná i pri paušálnych výdavkoch....teda? kde je ešte problém?
27Marek
26.03.13,10:52
Toto je z jedneho portalu, rozhovor s clovekom z DU:

Uplatniť si však smie "len tie preukázateľne zaplatené na zdaňovacie obdobie a len do výšky príjmov, to znamená, že pri príjmoch, pri ktorých sa uplatňujú paušálne výdavky, nikdy nemôže vzniknúť daňová strata," dodáva Adamíková.

+ dalsi portal:

http://www.accace.com/news-8/etrend-a-accace-radi-je-mozne-uplatnit-danovu-s
27Marek
26.03.13,11:56
Alebo je moznost neuviest na strane c.3 preukazatelne zaplatene poistene na zdravotne poistnenie a tym padom by som mal pausalne vydavky(40%) 120€ bez poistneho a nebol by som v strate (Inak dlzoby nemam, ani zavazky). A zdravotne poistenie uvediem len na strane c.12. Je to mozne?
27Marek
26.03.13,16:22
Tak si odpoviem sam :) mozno to niekomu pomoze kto riesi podobny problem.

Nakoniec som to prebral s clovekom z DU, normalne do 1 822,37 € netreba podavat DP, ale kedze platenim odvodov do ZP vznikaju naklady - vznika strata a preto treba podat DP. A moze byt aj s pausalnymi vydavkami aj ked je to nelogicke, kedze pri pausalnych vydavkoch by nemala logicky vzniknut strata. A DP vyplnite uplne jednoducho, kedze vacsina koloniek bude 0,00 :)

Vela zdaru s danovym priznanim
veronikasad
26.03.13,16:28
Tak si odpoviem sam :) mozno to niekomu pomoze kto riesi podobny problem.

Nakoniec som to prebral s clovekom z DU, normalne do 1 822,37 € netreba podavat DP, ale kedze platenim odvodov do ZP vznikaju naklady - vznika strata a preto treba podat DP. A moze byt aj s pausalnymi vydavkami aj ked je to nelogicke, kedze pri pausalnych vydavkoch by nemala logicky vzniknut strata. A DP vyplnite uplne jednoducho, kedze vacsina koloniek bude 0,00 :)

Vela zdaru s danovym priznanim
V príspevku č. 2 čítaš niečo iné ako si napísal ?
ErikaDP
26.03.13,16:36
Dobry den,

mozno sa tu najde dobra dusa, ktora mi poradi a mozno to pomoze aj ostatnym..

Som SZCO, za minuly rok som mal prijem 300€ zo zivnosti. Jedine naklady som mal platenie zdravotnej poistovne (569,44€). Socialne odvody som nemal povinnost platit. Rad by som si uplatil pausalne vydavky (40%), kedze som si neviedol JU. Som trochu zmateny ci mam podat danove priznanie za rok 2012, kedze sa ma podavat, len ak prijmy presiahnu 1 822,37 €, ale zaroven danove priznanie je povinny podat aj danovnik, ktory vykazuje stratu. (120+569,44=689,44 strata: 689,44-300=389,44 ) Lenze pri pausalnych vydavkoch sa neda vykazat danova strata (Aj ked formular DP tam vypocita danovu stratu). Ako mam teda vyplnit danove priznanie?

Dakujem za kazdu radu!
Pri paušalnych výdavkoch síce može vzniknut realna strata ( výdavky na poistné boli vyššie ako príjmy ) ale NEMOŽE vzniknut DAŇOVA strata, to znamená ze v danovom priznaní treba uviest výdavky ( paušál + odovdy) len do výšky príjomov,
t.j. do riadkov pod tabulku 1 uved skutočne zaplatené poistné, ale do riadku k príjmom zo živnosti ( ak maš 300 eur príjmy) uved len 300 eur vydavky t,j, zaklad dane bude NULA
Zita5
26.03.13,16:42
http://www.porada.sk/t123821-p5-otazky-a-odpovede-drsr-dan-z-prijmu.html#post1360137 môže
http://www.porada.sk/t123821-p5-otazky-a-odpovede-drsr-dan-z-prijmu.html#post1350164 nemôže

Človek z DU vraví, že môže -----

Čo hovorí zákon
§6
(6) Na zistenie základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa odsekov 1 a 2 a základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa odseku 3 a 4 sa použijú ustanovenia § 17 až 29. Daňovník s príjmami podľa odsekov 1 a 2, ktorý vykáže daňovú stratu, upraví základ dane (čiastkový základ dane) podľa § 4 ods. 2 a § 30. Ak preukázateľné daňové výdavky spojené s príjmami podľa odseku 3 a 4 sú vyššie ako tieto príjmy, na rozdiel sa neprihliada. Príjmy uvedené v odseku 1 písm. d) sa na účely zistenia základu dane môžu znížiť len za podmienok uvedených v odseku 9. Výška odpusteného dlhu alebo jeho časti podľa odseku 5 písm. d) sa zahrnie do základu dane dlžníka v tom zdaňovacom období, v ktorom bol dlh odpustený.

(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 a 4 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
spiddy
26.03.13,18:11
dobry den ..mam taky isty problem.neviwm ci mam podat DP za obdobie 2012 kedze som mal prijem len 500eur.takze neviem ci musim alebo nie prosim poradte