pavúčik
07.03.06,12:02
Ahojte. Práve vypisujem DP "A" známej, ktorá v roku 2005 brigádovala popri škole. O RZ nepožiadala, podáva si daňové priznanie. Okrem príjmu mi priložila aj výpis zo stavebného sporenia (vklad=17250,-; prémia=2500,-; úroky 2787,50; a zrazená daň=529,-) Ešte som sa s týmto nestretla, prosím, poraďte mi, ako jej to mám vypísať. Oplatí sa jej to vôbec? Je nutné tento výpis prikladať ?
vlasta61
07.03.06,11:19
Zaujímala by ma odpoveď na položenú otázku pretože aj moja klientka má
výpis zo stavebného sporenia. Kde ho zaradiť v DP ??
Ďakujem skúsenejším za radu.
sway
07.03.06,11:21
Ahojte. Práve vypisujem DP "A" známej, ktorá v roku 2005 brigádovala popri škole. O RZ nepožiadala, podáva si daňové priznanie. Okrem príjmu mi priložila aj výpis zo stavebného sporenia (vklad=17250,-; prémia=2500,-; úroky 2787,50; a zrazená daň=529,-) Ešte som sa s týmto nestretla, prosím, poraďte mi, ako jej to mám vypísať. Oplatí sa jej to vôbec? Je nutné tento výpis prikladať ?

ešte počkaj na iných, ale podľa mňa to s vypisovaním DP vôbec nič nemá...
Chobot
07.03.06,11:30
Ahojte. Práve vypisujem DP "A" známej, ktorá v roku 2005 brigádovala popri škole. O RZ nepožiadala, podáva si daňové priznanie. Okrem príjmu mi priložila aj výpis zo stavebného sporenia (vklad=17250,-; prémia=2500,-; úroky 2787,50; a zrazená daň=529,-) Ešte som sa s týmto nestretla, prosím, poraďte mi, ako jej to mám vypísať. Oplatí sa jej to vôbec? Je nutné tento výpis prikladať ?

Ten výpis zo stavebného sporenie jej môžeš kľudne vrátiť, s daňovým priznaním nemá nič spoločného. Príspevky na stavebné sporenie nie sú daňovo odpočítateľné položky.

Dopĺňam:

Myslel som, že si chce odpočítať príspevky. Ohľadne daní je to tak, ako je v nasledujúcich príspevkoch.
pavúčik
07.03.06,11:33
Práve čítam, že daň vybraná zrážkou sa dá odpočítať ako preddavok. vtedy treba podať DP "B". Čo to znamená?
alušik
07.03.06,11:34
Tiež som chcela napísať - vráť im to. Ale nebola táto otázka položená kvôli tomu, že by daň z úrokov mohla byť preddavkom a chceli by ju vrátiť?:eek:
sway
07.03.06,11:38
Ten výpis zo stavebného sporenie jej môžeš kľudne vrátiť, s daňovým priznaním nemá nič spoločného. Príspevky na stavebné sporenie nie sú daňovo odpočítateľné položky.

podľa mňa ju viac trápila tá zrazená daň - či ju niekde uviesť....
pavúčik
07.03.06,11:39
Z jej ročného príjmu mi vychádza, že sa jej vráti celá zaplatená daň tak či tak. No nerozumiem tomu, že zrážková daň sa dá odpočítať ako preddavok. Znamená to, že by sa jej vrátila daň o 529,- Sk viac ?
alušik
07.03.06,11:39
Práve čítam, že daň vybraná zrážkou sa dá odpočítať ako preddavok. vtedy treba podať DP "B". Čo to znamená?

V daňovom priznaní typu A nie je možnosť zaradiť príjem do nejakého riadku daňového priznania, lebo v tomto prípade ide podľa mňa o príjmy z kapitálového majetku. Preto daňové priznanie typu B.;)

§ 7
Príjmy z kapitálového majetku
(1) Príjmami z kapitálového majetku, ak nejde o príjmy podľa § 6 ods. 1 písm. d), sú
a) úroky a ostatné výnosy z cenných papierov,
b) úroky, výhry a iné výnosy z vkladov na vkladných knižkách vrátane úrokov z peňažných prostriedkov na vkladovom účte a na účte stavebného sporiteľa a z bežného účtu okrem úrokov uvedených v § 6 ods. 5 písm. b),
Lentilka
07.03.06,11:46
študentka má nárok na vrátenie dane zrazenej podľa par. 43, ak o to požiada.
Treba vypísať DP a vznikne jej preplatok dane, a o ten požiadať
pavúčik
07.03.06,11:46
Z jej ročného príjmu mi vychádza, že sa jej vráti celá zaplatená daň tak či tak. No nerozumiem tomu, že zrážková daň sa dá odpočítať ako preddavok. Znamená to, že by sa jej vrátila daň o 529,- Sk viac ?
Ak je to tak, zaplatenú daň uvediem do zrazených preddavkov a čo s ostatnými sumami (vklad za rok 2005, úroky, prémie - ktorú sumu uviesť do príjmu z kapitálového majetku ? )
alušik
07.03.06,11:49
Ak by som to mala dať do príjmu, tak by som ako príjem vykázala len úroky. ;) Z nich sa vlastne vyberá zrážka dane.
alušik
07.03.06,11:55
Štátna prémia je od dane oslobodená § 9 odst.2 písmeno k

k) štipendiá 51) okrem doktorandského štipendia poskytované z prostriedkov štátneho rozpočtu alebo poskytované vysokými školami a obdobné plnenia poskytované zo zahraničia, podpory a príspevky z prostriedkov nadácií a občianskych združení, 52) neziskových organizácií a neinvestičných fondov 53) vrátane nepeňažného plnenia, podpory a príspevky 54) poskytované z prostriedkov štátneho rozpočtu...

Pri tej odvolávke 54 je uvedené - napr. Zákon o stavebnom sporení.;)
sway
07.03.06,11:56
študentka má nárok na vrátenie dane zrazenej podľa par. 43, ak o to požiada.
Treba vypísať DP a vznikne jej preplatok dane, a o ten požiadať

Si si 100% istá? - tu ide o účet stavebného sporenia! - ešte som o tom naozaj nepočula... ale neviem samozrejme všetko...., ale podľa mňa ak by bola možnosť vrátenia tejto zrazenej dane, neverím, že by sa mi neozvalo kopec dalších ľudí, čo im robím papiere.....
pavúčik
07.03.06,12:03
Štátna prémia je od dane oslobodená § 9 odst.2 písmeno k

k) štipendiá 51) okrem doktorandského štipendia poskytované z prostriedkov štátneho rozpočtu alebo poskytované vysokými školami a obdobné plnenia poskytované zo zahraničia, podpory a príspevky z prostriedkov nadácií a občianskych združení, 52) neziskových organizácií a neinvestičných fondov 53) vrátane nepeňažného plnenia, podpory a príspevky 54) poskytované z prostriedkov štátneho rozpočtu...

Pri tej odvolávke 54 je uvedené - napr. Zákon o stavebnom sporení.;)
Áno, už som pochopila. Ďakujem pekne.
alušik
07.03.06,12:10
Si si 100% istá? - tu ide o účet stavebného sporenia! - ešte som o tom naozaj nepočula... ale neviem samozrejme všetko...., ale podľa mňa ak by bola možnosť vrátenia tejto zrazenej dane, neverím, že by sa mi neozvalo kopec dalších ľudí, čo im robím papiere.....

No ja som si nie nikdy ničím 100% istá.:D
Tiež som si povedala, že to je blbosť, ale potom som otvorila zákon o dani z príjmu a keď čítam najnovší, tak to tam má Richard vyznačené zelenou farbou, takže asi išlo o poslednú zmenu, nie je tam poznámka, že by to bolo platné od 1.1., takže platí od 15.12.;)
Osobne by ma to naozaj tiež nenapadlo, a zmysel to asi má len pre tých, ktorý nemajú počas roka nejaké veľké príjmy - čiže tam, kde je predpoklad, že za pomoci odpočitateľnej položky by im tú zrazenú daň mohli vrátiť.
alušik
07.03.06,12:13
Sway - ty chápeš v § 7 účet stavebného sporiteľa nejako inak ako že sa jedná o stavebné sporenie?:eek: ;)
sway
07.03.06,12:35
Sway - ty chápeš v § 7 účet stavebného sporiteľa nejako inak ako že sa jedná o stavebné sporenie?:eek: ;)

Ok - stále sa učíme ;) ,
teda mala príjmy zo stavebného sporenia zrazili jej daň a ak jej to bude vychádzať za celý rok tak že ak si môže uplatniť odpočítateľnú položku - pri splnení podmienok, tak jej to bude figurovať ako preplatok na dani. Áno?
ako som písala, ešte som sa stakým nestretla - ale stále máme niečo nové - preto som fur tu...:p
pavúčik
07.03.06,12:45
Ok - stále sa učíme ;) ,
teda mala príjmy zo stavebného sporenia zrazili jej daň a ak jej to bude vychádzať za celý rok tak že ak si môže uplatniť odpočítateľnú položku - pri splnení podmienok, tak jej to bude figurovať ako preplatok na dani. Áno?
ako som písala, ešte som sa stakým nestretla - ale stále máme niečo nové - preto som fur tu...:p
Teraz ste ma domotali. Čo je vlastne správne (čo mám robiť) ?
sway
07.03.06,12:50
Teraz ste ma domotali. Čo je vlastne správne (čo mám robiť) ?

čakaj - čo alušik - asi jej to teda budeš môcť odrátať...:rolleyes:
alušik
07.03.06,12:55
Teraz ste ma domotali. Čo je vlastne správne (čo mám robiť) ?

A čím?:eek: Veď v Tvojom konkrétnom prípade bude mať preplatok na dani z príjmu vyšší o tých 529 Sk. Teda asi... Neviem, aké má tá študentka príjmy z dohôd.;)
Magi
07.03.06,13:16
Práve dnes som si tento problém prezerala na stránke Daňého riaditeľstva medzi najčastejšie kladenými otázkami. Podľa ich odpovede cit.: úroky na vkladných knižkách vrátane úrokov z peňažných prostriedkov na vkladovom účte na účte stavebného sporiteľa a z BÚ patria medzi príjmy z kapitálového majetku podľa § 7 ods. 1 písm. b) zákona od dani z príjmov. Z týchto príjmov sa daň vyberá zrážkou podľa § 43 ods. 3 písm a). Daňovník môže využiť možnosť odpočítať daň vybranú zrážkou ako preddavok na daň v DP. Ak sa daňovník rozhodol podať za rok 2005 DP a odpočítať si daň vybranú zrážkou ako preddavok, podáva DP k dani z príjmov fyzickej osoby typ B. Do príjmov uvedie príjmy zo závislej činnosti a príjmy z kapitálového majetku (ako čiastkové základy dane), uplatní nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 zákona o dani z príjmov, odpočíta zrazené preddavky zo závislej činnosti a daň zrážkou a ak vznikne preplatok na dani, má nárok na jeho vrátenie.
pavúčik
07.03.06,13:17
Srdečná vďaka. Prajem pekný deň.
Jozef Mihál
07.03.06,13:26
Plne súhlasím s tým, čo tu píše alušik.

Inak viď môj blog
http://mihal.blog.sme.sk/c/38721/Stavebne-sporenie-deti.html

O tejto veci som tam písal 2.marca 2006 a nie bezdôvodne - ako zodpovedný otec som založil obom synom stavebné sporenie. Za rok 2005 sporiteľňa odviedla obom po 450 Sk ako daň. Čo myslíte že v najbližších dňoch urobím?

Správne! Podám v ich mene daňové priznanie a 900 Sk bude doma.
alušik
07.03.06,14:07
Ďakujem, pán Mihál! Potešilo ma to o to viac, že som na to prišla aspoň raz sama bez toho, aby som si to od niekoho múdrejšieho prečítala. :)
alušik
07.03.06,14:11
Plne súhlasím s tým, čo tu píše alušik.

Inak viď môj blog
http://mihal.blog.sme.sk/c/38721/Stavebne-sporenie-deti.html

O tejto veci som tam písal 2.marca 2006 a nie bezdôvodne - ako zodpovedný otec som založil obom synom stavebné sporenie. Za rok 2005 sporiteľňa odviedla obom po 450 Sk ako daň. Čo myslíte že v najbližších dňoch urobím?

Správne! Podám v ich mene daňové priznanie a 900 Sk bude doma.

Vidíte, pán Mihál, Vy ste ale hlavička!!!:)
Ja som pred chvíľou sedela na obede a meditovala, komu zo známych, ktorým pomáham urobiť daňové priznanie to mohlo pomôcť a mohla sa im takto zaplatená zrážka dane vrátiť. Nenapadol ma nikto. :o A nad svojim dieťaťom som sa absolútne nezamyslela...:eek: Tiež som mu založila stavebko a samozrejme prispela najvyššou možnou čiastkou v minulom roku... Takže čo myslíte že ešte dnes večer urobím? ....:) ;) :D
Jozef Mihál
07.03.06,14:14
Podáte ešte dnes večer v jeho mene daňové priznanie.
Chobot
07.03.06,14:22
Dedukujem dobre, ak dedukujem, že obdobné by sa dalo spraviť, ak má dieťa založenú vkladnú knižku na svoje meno? Alebo dedukujem zle?
Lanaj
07.03.06,15:31
Dedukujem dobre, ak dedukujem, že obdobné by sa dalo spraviť, ak má dieťa založenú vkladnú knižku na svoje meno? Alebo dedukujem zle?

Dedukuješ dobre.
Ale toto všetko tu už bolo minulý rok. Ja som už za rok 2004 robila deťom DP a vrátili im daň zo stavebného sporenia.
pavúčik
08.03.06,06:30
Ešte jedna otázočka. Zo všetkých tých kolóniek v DP "B" sa mi krúti hlava. Do ktorého riadku v odd. VII. mám vpísať sumu získaných úrokov (skutočný úrok je suma 2787,50 = teda zapísať 2787,- alebo 2788,- ) ?
alušik
08.03.06,07:31
Ešte jedna otázočka. Zo všetkých tých kolóniek v DP "B" sa mi krúti hlava. Do ktorého riadku v odd. VII. mám vpísať sumu získaných úrokov (skutočný úrok je suma 2787,50 = teda zapísať 2787,- alebo 2788,- ) ?
Ja som zaokrúhlila nahor - takže v Tvojom prípade 2788,- sk. Túto sumu zapíšeš do r.2 a súčtového riadku 9. Potom podtým do r.45 a47 daňového priznania typu B.:)
alušik
08.03.06,07:33
Dedukuješ dobre.
Ale toto všetko tu už bolo minulý rok. Ja som už za rok 2004 robila deťom DP a vrátili im daň zo stavebného sporenia.

Ale ja som stavebné sporenie našla ako novelu od 15.12.2005. Predtým tam stavebné sporenie uvedené nebolo...:eek:
alušik
08.03.06,07:44
Ja som zaokrúhlila nahor - takže v Tvojom prípade 2788,- sk. Túto sumu zapíšeš do r.2 a súčtového riadku 9. Potom podtým do r.45 a47 daňového priznania typu B.:)

:eek: :eek: :eek: Zistila som, že mám asi staré tlačivo DP, musím ísť kúpiť novšie. Prosím Vás, opravte mi tie riadky...
pavúčik
08.03.06,07:45
Ja som zaokrúhlila nahor - takže v Tvojom prípade 2788,- sk. Túto sumu zapíšeš do r.2 a súčtového riadku 9. Potom podtým do r.45 a47 daňového priznania typu B.:)
Riadok 45 sú výdavky a 47 patrí do odd. VIII. Nemá to byť riadok 44, 46 a 60? Treba nejako zvlášť rozdeliť aj zaplatenú daň ? Mám v tom úplný chaos. Vopred ďakujem.
alušik
08.03.06,08:01
Pavúčik, hľadaj, prosím Ťa v tom oddiele 7 odst.1 písmeno b/ a tam zapíš sumu vyplatených úrokov, čiže 2788,- Sk. Potom daň, ktorú Ti z nich zrazili vypíšeš do r., kde máš suma preddavku vybraná podľa § 43.:) Rada by som pomohla, ale mám to tlačivo určite staré, takže až poobede...
alušik
08.03.06,09:56
No, už riadne tlačivo DP mám, takže potvrdzujem, sú to riadky 44 a 46. A samozrejme 60 a následne...
A potom tá zrazená daň je na r.95;)
mimotemy Nechápem, že to staré tlačivo mi dali na daňovom úrade!!!!
alušik
08.03.06,10:04
A ešte ma napadlo, veď tu Marína priložila DP, ktoré je veľmi dobrou pomôckou - sám Ti doplní následné riadky. Prikladám link http://www.porada.sk/showthread.php?t=19254&highlight=exceli
pavúčik
08.03.06,11:46
Ďakujem. Je to výborná pomôcka. Prajem ti pekný deň.
alušik
08.03.06,11:56
Niet za čo... Poďakujme Maríne, to je poklad.;)
alena
08.03.06,13:59
ak tomu rozumiem, tak ak konateľ poberal len odmenu, z ktorej mu po zaplatení ZP a odpočítaní nezdaniteľnej položky nevyšla platit dať, doloží napríklad potvrdenie zo stavebného sporenia poprípade výpisy z účtu o zaplatení dane z úrokov, bude mu táto daň vrátená?
Jozef Mihál
08.03.06,16:35
Áno .
Lanaj
08.03.06,17:25
Ale ja som stavebné sporenie našla ako novelu od 15.12.2005. Predtým tam stavebné sporenie uvedené nebolo...:eek:

Áno, minulý rok nebolo v zákone presne definované stavebné sporenie, boli uvedené vkladové účty, avšak keď som po tom pátrala, bolo mi povedané z dvoch zdrojov (od metodičky z daňového úradu aj na školení), že stavebné sporenie je vlastne istý druh vkladového účtu.
Tak neviem, či to bolo správne, ale k DP som priložila aj výpisy zo stavebného sporenia a celú daň deťom vrátili.
emily
08.03.06,20:40
- ako zodpovedný otec som založil obom synom stavebné sporenie. Za rok 2005 sporiteľňa odviedla obom po 450 Sk ako daň. Čo myslíte že v najbližších dňoch urobím?

Správne! Podám v ich mene daňové priznanie a 900 Sk bude doma.

Mám ja najakú lepšiu stvebnú sporiteľňu alebo čo? Dávala som min.čiastku na max.prémiu a moje deti majú úroky cca 4 600,- Sk a daň každé okolo 900,- Sk.
Ako to, že Jožko píše o 450,- Sk. Alebo neviem čítať výpis? :eek:
Chobot
08.03.06,20:59
Mám ja najakú lepšiu stvebnú sporiteľňu alebo čo? Dávala som min.čiastku na max.prémiu a moje deti majú úroky cca 4 600,- Sk a daň každé okolo 900,- Sk.
Ako to, že Jožko píše o 450,- Sk. Alebo neviem čítať výpis? :eek:

;) Asi máš vyššiu nasporenú sumu. Úroky sa pripisujú nielen z vkladu v priebehu toho roka a poslednej prémie, ale z celého nasporeného vkladu aj za predošlé roky. :cool:
emily
08.03.06,21:07
;) Asi máš vyššiu nasporenú sumu. Úroky sa pripisujú nielen z vkladu v priebehu toho roka a poslednej prémie, ale z celého nasporeného vkladu aj za predošlé roky. :cool:
aháááááá...to je pravda...deti to majú už šiesty rok....to mi nedošlo :rolleyes:
stclaus
09.02.09,15:57
chcel by som sa opytat ako to je pri stavebnom sporeni kde v zmluve su vedeni 3 osoby = rodicia + dcera a kazdorocne sa davaju vklady za vsetkych troch.

za rok 2008 je dan z urokov 943 sk. chcel by som vratit tu dan z urokov za dceru. mozem podat za nu dp kde budem ziadat tretinu z tej dane t.j. 943/3 sk? alebo aku sumu mam zadat?

dakujem vopred za odpoved :)
stclaus
12.02.09,10:05
takze bol som sa informovat na DU kde mi povedali ze pri zmluvach na viac osob je to komplikovane a ze nevedia ako by sa to vyratalo ak zmluva je v podstate na rodica a nie priamo na dieta.

mozno tato informacia niekomu pomoze ;)
alušik
12.02.09,11:51
Tiež som to jednoducho chcela vypísať do daňového priznania rozdelené na 1/3. Môžem si uplatniť úľavu ja, vypísať ďalšiu 1/3 do daňového priznania manžela a 1/3 do daňového priznania dieťa.
Tak teraz neviem... Môžem alebo nemôžem to tak urobiť? Je mi to čudné, že by som to tak nemohla urobiť. To ste teda radšej na dcéru daňové priznanie nevypísal?
Keď som mala zmluvu uzavretú len čisto pre dieťa v inej stavebnej sporiteľni, tak mi korešpondenciu písali na dieťa a nebol problém. Teraz sme prešli do inej stavebnej sporiteľne, kde 1 zmluva = viac členov rodiny. Neviem, prečo sa to niekomu zdá komplikované.
stclaus
12.02.09,19:24
pan mi povedal nieco v zmysle: nevie ako by sa vypocitala cast zrazenej dane pripadajuca na dceru, ak nie je stanovene v zmluve jej podiel. a kedze stavebny sporitel je matka, spolumajitel je otec a dieta je len pre uplatnenie statnej premie, mozu si tuto zrazenu dan celu vysporiadat len rodicia. taktiez povedal ze pripadne pouzitie 1/3 na dieta nie je spravne.


mozno to vsak zavisi od typu zmluvy o stavebnom sporeni a jej formulacii.
editasara
23.02.09,15:40
Dobrý deň, to som rada, že som našla tieto príspevky, lebo tiež mám zmluvu matka+3 deti - stavebná sporiteľňa. Tiež mi nie je jasné, či môžem vypísať DP aj za deti. Myslíte, že to môžem urobiť na každého 1/4? V našom prípade som vkladala rovnako každému.