Johana20
27.03.13,09:00
Dobrý deň, vedel by mi niekto prosím poradiť, byt sme kúpili tento rok a bohužiaľ sme ho museli aj predať. Keď som chcela túto skutočnosť oznámiť na obecnom úrade dali mi spoločné tlačivo Priznania k dani z nehnuteľnosti, k dani za psa ... s označením, že sa jedná o čiastkové priznanie na zánik daňovej povinnosti. Chcem sa spýtať, týmto len oznamujem skutočnosť o predaji a daňovú povinnosť si splním na Daňovom priznaní FO typ A? Ďakujem.
tictac7
27.03.13,08:18
....daň z nehnuteľnosti a daň z príjmu sa dve rôzne veci.
Daň z nehnuteľnosti je majetková daň - platíš za to, že vlastníš majetok. Príjemcom výnosu aj spávcom tejto dane je obec, kde sa nehnuteľnosť nachádza. Daň sa platí podľa stavu k 1.1. príslušného roka, teda ak k 1.1.2014 túto nehnuteľnosť už nebudeš vlastniť, daň neplatíš.
Daň z príjmu - je daň, ktorá Ti zdaňuje reálne dosiahnuté príjmy za predchádzajúci rok pokiaľ tieto nie sú od dane oslobodené. V Tvojom prípade predaj tejto nehnuteľnosti od dane nebude oslobodený, avšak budeš si môcť uplatniť k tomuto príjmu aj preukázateľné výdavky (kúpna cena bytu, poplatky na katastri...). Daňové priznanie k dani z príjmu budeš podávať až po skončení tohto kalendárneho roka a bude to DP k DzP FO typ B.
Johana20
27.03.13,12:30
Dakujem za príspevom